TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Gepardy, czyli 2 elektrobusy dla MPK Świdnica
INFOBUS.PL - Opublikowano: 15.04.2019 17:00:08
fot. MPK Świdnica

Plany przeszły do fazy realizacji. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne "Świdnica" szuka dostawcy dwóch elektrycznych "dwunastek" wraz trzema ładowarkami do nich. Nadeszła chwila, aby przyjrzeć się wymaganiom przewoźnika.

Przypomnijmy, że świdnicki postępowanie zostało ogłoszone w połowie marca. Pisaliśmy o nim tutaj. MPK dzięki wsparciu z programu GEPARD 2 chce kupić dwa elektrobusy klasy MAXI oraz dedykowane dla nich ładowarki. Będą to dwa stacjonarne urządzenia do ładowania poprzez złącze plug-in, każde o mocy min. 40 kW. Do tego dojdzie jednak ładowarka pantografowa o mocy min. 250 kW. Całe zamówienie ma zostać wykonane najpóźniej do końca marca 2020 r.

Wybór najlepszej oferty

MPK Świdnica zdecydowało, że będzie posiłkować się pięcioma kryteriami przy wyborze najlepszej propozycji. Najwięcej ma do powiedzenia cena. Waży on 60%. Do 15% można wywalczyć w ocenie technicznej. Premiowane są:

 • konstrukcja nadwozia oparta o skręcane elementy częściowe - 4 pkt

 • poszycia boczne składające się z przynajmniej 17 osobnych segmentów - 4 pkt

 • min. 10 foteli dostępnych z niskiej podłogi - 2 pkt

 • baterie trakcyjne o pojemności powyżej 230 kWh - 3 pkt

 • diodowe oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne - 1 pkt

 • certyfikat niepalności - 1 pkt

10% można wywalczyć dzięki zaoferowaniu elektrobusów, które w warunkach testu SORT2 zużywają poniżej 1,5 kWh/km prądu. Kolejne 10% to warunki gwarancji. Premię mamy za:

 • powyżej 72 miesięcy gwarancji całopojazdowej - 5 pkt

 • powyżej 144 miesięcy rękojmi na trwałość poszyć i szkieletu "elektryków" - 2 pkt

 • objęcie baterii trakcyjnych gwarancją powyżej 120 miesięcy przy zachowaniu ich pojemności na poziomie min. 80% - 2 pkt

 • udzielenie min. 15% rabatu na zakup części zamiennych - 1 pkt

Pozostałe 5% można zdobyć za przyspieszenie realizacji zamówienia o 35 dni.

Jakie elektrobusy?

Na celowniku MPK są fabrycznie nowe i w pełni niskopodłogowe elektrobusy klasy MAXI. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości całkowitej 11,8 - 12,5 m, nie szersze niż 2,55 m i nie wyższe niż 3,4 m. Każdy musi umożliwiać podróż min. 70 pasażerom, w tym przynajmniej 27 na miejscach siedzących. Przynajmniej osiem foteli ma być dostępnych z niskiej podłogi Dostęp na pokład ma być zapewniony przez trzy wejścia układzie 2-2-2, a każdy próg wejściowy będzie miał diodowe podświetlenie.

Świdnickie elektrobusy muszą być wyposażonej w jeden lub dwa silniki trakcyjne o mocy min. 160 kW. MPK nie wspomina o jaki dokładnie rodzaj baterii chodzi. Przewoźnik zaznacza, że muszą to być zasobniki o pojemności min. 200 kWh. Muszą być objęte min. ośmioletnią gwarancją i przez ten okres ich pojemność nie może spaść poniżej 80%.

Elektrobusy będą przystosowane do dwóch rodzajów ładowania. Poprzez złącze plug-in ma być możliwe uzupełnienie prądu w bateriach o mocy 40-80 kW. Szybkie ładowanie będzie możliwe dzięki instalacji na dachu do uzupełniania prądu przez pantograf odwrócony. Tutaj minimum to 250 kW.

Ogrzewanie będzie zapewnione poprzez piec na olej napędowy ze zbiornikiem o pojemności min. 30 l. Pojazdy muszą posiadać klimatyzację zarówno przestrzeni pasażerskiej (agregat o mocy chłodniczej min. 25 kW) jak i kabiny kierowcy (urządzenie o mocy 3,5 - 4 kW). Moc chłodniczą dwóch agregatów określono na min. 30 kW. Naturalna wentylacja ma być zapewniona przez wywietrzniki dachowe oraz min. siedem okien przesuwnych lub uchylnych. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu i gniazdek USB dla pasażerów.

System informacji pasażerskiej będzie w standardzie, który już znamy w Świdnicy od ubiegłego roku. Składać się on ma z pięciu zewnętrznych tablic diodowych o wysokiej rozdzielczości W środku znajdą się dwa monitory LCD. Pierwszy to tablica 38", czyli nic innego jak tzw. "e-koraliki". Drugi natomiast to klasyczny, min. 22", który znajdzie się za kabiną kierowcy. Nie zabraknie oczywiście głosowych zapowiedzi przystanków i GPS. Na pokładzie będą zainstalowane dudalne kasowniki. Prócz kasowania biletów papierowych oraz elektronicznych mają także czytnik do sprawdzenia stanu konta e-biletu. Całością ma sterować autokomputer z dotykowym interfejsem.

Podsumowując...

Tanio na pewno nie będzie. A to za sprawą premiowana długiej gwarancji całopojazdowej oraz dużych baterii jak na dotychczasową polską praktykę. Z drugiej jednak strony MPK znowu zrobiło kawał dobrej roboty. Nie trzeba bowiem w ogóle zamykać oczu, aby sobie wyobrazić te "elektryki".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Świdnica
elektrobus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....