Gdynia szkoli kierowców z pierwszej pomocy

infobus
13.12.2019 08:00
0 Komentarzy

W Gdyni z udzielania pierwszej pomocy przeszkolono 230 pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej oraz 12 pracowników Zarządu Komunikacji Miejskiej.

Pasażerowie korzystający z usług gdyńskiej komunikacjimiejskiej mogą czuć się bezpieczniej. W Gdyni trwają szkolenia z zakresuudzielania pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsługidefibrylatora AED.

Szkolenia są wynikiem współpracy obu podmiotów z GdyńskimCentrum Zdrowia.

Bezpieczny pasażer

Wspólny projekt ma na celu utrwalenie wiedzy i umiejętnościniezbędnych przy niesieniu pomocy pasażerom gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Podczas zajęć poruszane są zagadnienia teoretyczne ipraktyczne, takie jak:

  • prawidłowe wzywanie pomocy

  • ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych

  • zasady udzielania pierwszej pomocy

  • pierwsza pomoc w nagłych przypadkach (urazów, krwotoków,omdleń, epilepsji, udarów, zadławienia/zakrztuszenia, nagłego zatrzymaniakrążenia)

  • użycie defibrylatora AED w czasie ResuscytacjiKrążeniowo-Oddechowej

Główny cel szkoleń to zapewnienie pasażerom bezpieczeństwa.Uczestnikom przekazywana jest nie tylko wiedza teoretyczna – dzięki zajęciompraktycznym będą oni w stanie lepiej reagować w trudnych sytuacjach zagrożeniażycia lub zdrowia.

– Dla pasażerów korzystających z usług komunikacji miejskiejkomfort podróży jest niezwykle ważny, a komfort oznacza poczuciebezpieczeństwa. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy zorganizowane przezGdyńskie Centrum Zdrowia mają za zadanie pomóc pracownikom ugruntować wiedzę ztej dziedziny, co przełoży się na ich pewność działania w sytuacjachkryzysowych. To inwestycja w pracowników, która zaowocuje jeszcze większymbezpieczeństwem pasażerów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds.jakości życia.

Wymiana doświadczeń

Wszyscy uczestnicy mogą również w trakcie zajęć opowiedziećo swoich dotychczasowych doświadczeniach związanych z sytuacjami zagrożeniazdrowia pasażerów. Podczas wykonywania praktycznych ćwiczeń uczestnicy mają zaśszansę zmierzyć się z sytuacjami, które mogą wydarzyć się w trakcie wykonywaniacodziennych obowiązków.

– Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej wGdyni mają możliwość uczestniczyć w cyklu szkoleń w zakresie udzielaniapierwszej pomocy zorganizowanych w ramach współpracy z Gdyńskim Centrum Zdrowia.Teoretyczną wiedzę w oparciu o multimedialną prezentację przedstawia zespółprofesjonalnych ratowników medycznych z firmy Ratuj Bezpiecznie DariuszZeidler. Przedstawiane i omawiane są najczęstsze zdarzenia spotykającepasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej. Kierowcy autobusów mają takżemożliwość praktycznych ćwiczeń w małych grupach na sobie nawzajem a także naprofesjonalnych fantomach szkoleniowych. Uczestnicy omawiają równieżposzczególne sytuacje, które wydarzyły się w trakcie ich pracy zawodowej idostają niezbędne instrukcje i wskazówki jak prawidłowo reagować na wypadekpodobnych zdarzeń. Spotkania są przyjmowane z ogromnym entuzjazmem ze stronynaszych pracowników – mówi Aneta Fichtel z Przedsiębiorstwa KomunikacjiAutobusowej.

Zdaniem ZKM Gdynia

Bardzo pozytywnie o pomyśle przeprowadzenia szkoleń wśródinspektorów Zarządu Komunikacji Miejskiej wypowiada się również NaczelnikWydziału Nadzoru i Regulacji Ruchu – Piotr Fichtel:

– Bezpieczeństwo pasażerówto dla nas priorytet, dlatego niezmiernie cieszymy się kiedy nasi pracownicymają szansę brać udział w tego typu szkoleniach. Teoria połączona z zajęciamipraktycznymi to najlepszy sposób, aby utrwalać wiedzę z zakresu udzielaniapierwszej pomocy i obsługi defibrylatorów AED.

W trakcie szkoleń uczestnicy poznają szczegółowe zasady,których trzeba przestrzegać podczas udzielania pomocy poszkodowanym. Zajęciaodbywają się w kilkuosobowych grupach, trwają około 3 i pół godziny. Podczasćwiczeń wykorzystany jest również profesjonalny sprzęt. Po ukończeniu szkoleniauczestnicy otrzymają imienne zaświadczenia potwierdzające zdobyte kwalifikacje.

Komentarze