TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Gdynia: Podpisanie umowy na dostawę autobusów zasilanych gazem ziemnym dla Gdyni
Karol Wach - Opublikowano: 01.04.2007 15:23:07 1 komentarz
Gdynia: Podpisanie umowy na dostawę autobusów zasilanych gazem ziemnym dla Gdyni

W czwartek 29 marca 2007 roku o godzinie 12, w sali konferencyjnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni-Kaczych Bukach, odbyło się uroczyste podpisanie umowy z konsorcjum firm MAN STAR TRUCKS Sp. z o.o. i NEOMAN BUS GmbH na dostawę pięciu fabrycznie nowych osiemnastometrowych, niskopodłogowych, przegubowych, zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG autobusów miejskich.

Autobusy, które pojawią się w Gdyni będą to pierwsze w Polsce autobusy MAN A23 LION`S CITY G CNG, zabierające na pokład 160 pasażerów. Pojazdy te spełniać będą najwyższą z istniejących w tej chwili norm czystości spalin - EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle, a więc będą to autobusy o zwiększonych właściwościach ekologicznych (norma ta wymagana będzie nie wcześniej niż w 2009 r.). Ponadto wyposażone zostaną w silniki o pojemności 12816 cm³i mocy 310 KM. Informację pasażerską zapewnią w nich diodowe tablice elektroniczne, sterowane komputerem pokładowym, obsługującym także kasowniki i rejestrującym parametry pracy poszczególnych podzespołów autobusu. Pojazdy wyposażone zostaną też w monitoring wnętrza i klimatyzację kabiny kierowcy.

Dlaczego warto inwestować w gaz ziemny, jako alternatywny napęd autobusu miejskiego?

Oprócz zmniejszonych kosztów zasilania, zastosowanie gazu ziemnego niesie za sobą oszczędności eksploatacyjne wynikające z podniesienia trwałości i niezawodności silników. W czasie pracy silnika następuje bowiem równomierne spalanie mieszanki paliwowej, co znacznie zmniejsza częstość wymiany oleju. W przeciwieństwie do tradycyjnych paliw, gaz ziemny prawie zupełnie nie rozpuszcza się w olejach silnikowych. Ponadto, przy jego spalaniu, na ściankach cylindrów nie osadzają się produkty stałe, co eliminuje zakłócenia w procesie smarowania i przedłuża wyraźnie okresy pomiędzy wymianą oleju i filtra olejowego. Ze względu na swoje właściwości chemiczne gaz ziemny wpływa na łatwość zapłonu zimnego silnika, nie powodując wzmożonego zużycia podzespołów jednostki napędowej w fazie rozruchu. Ma to szczególne znaczenie w eksploatacji pojazdów w okresie zimowym, co warte jest podkreślenia w sytuacji, gdy baza PKM-u zlokalizowana jest w miejscu uznawanym za gdyński biegun zimna.

Ważną korzyścią ekologiczną - oprócz większej czystości spalin - jest także uzyskiwane w autobusach z napędem CNG znaczące zmniejszenie poziomu emitowanego hałasu, dochodzące nawet do 7 dB. Spadek emisji o 3 dB oznacza dwukrotne zmniejszenie hałasu odczuwanego dla ucha ludzkiego. Hałas w odległości siedmiu metrów od autobusu CNG jest o ok. 40% mniejszy niż w porównywalnym pojeździe o napędzie klasycznym.

Nowozakupione autobusy dotrą do Gdyni na przełomie lipca i sierpnia br. Z pewnością obsługiwać będą linię 171 (wymóg przetargu) oraz pozostałe linie, na których najczęściej można spotkać autobusy przegubowe niskopodłogowe z PKM-u, tj. R, 107, 147, 150, 152 i 240. Nowe autobusy PKM-u zastąpią m.in. trzy ostatnie przegubowe ikarusy, eksploatowane w sieci gdyńskiego ZKM, które na dobre znikną z ulic miasta.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MAN
PKM
Gdynia
CNG
  • maniek – 03.04.2007

    Czy wie ktoś po ile te MANy zostały kupione?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....