TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ferie i kontrole autokarów trwają
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.01.2019 12:00:50
Ferie i kontrole autokarów trwają

Mamy pierwsze sygnały małopolskiej Inspekcji o pierwszych mandatach nałożonych w tegoroczne ferie na kierowców autobusów. W akcję "Bezpieczny Autokar" zaangażowało się też Ministerstwo Cyfryzacji.

W całej Polsce Inspekcja Transportu Drogowego sprawdza stan techniczny autobusów, ale też trzeźwość i stan kierowców, którzy mają bezpiecznie dowieźć dzieci na zimowy wypoczynek. Akcja "Bezpieczny Autokar" potrwa do końca tegorocznych ferii, czyli do 24 lutego.

Pierwsze wpadki

Uszkodzone lusterko szerokokątne i światła przeciwmgłowe, nadmierne luzy na gałkach drążków kierowniczych miał autokar, który przewoził grupę 55 dzieci na trasie Rzeszów – Kraków. Pojazd zatrzymali do kontroli małopolscy inspektorzy ITD. Stwierdzone usterki były poważne. Inspektorzy uznali, że dalsza jazda tym pojazdem mogłaby zagrażać bezpieczeństwu zarówno dzieci, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Niesprawny autokar wycofano z ruchu. W związku z wykrytymi wadami, ale też za przekroczenie prędkości, kierowca dostał mandat karny.

Autokarowy przechył

Przechylony na prawą stronę autokar z dziećmi przyciągnął uwagę inspektorów w okolicy Parku Wodnego w Krakowie. W trakcie kontroli stanu technicznego autobusu stwierdzono awarię zaworów poziomujących pojazd i brak możliwości regulacji jego zawieszenia.

Niesprawny autokar miał przewieźć grupę 30 dzieci z Krakowa do Tokarni. Ze względu na stan techniczny przewoźnik musiał zapewnić pasażerom zastępczy pojazd. Inspektorzy zatrzymali bowiem dowód rejestracyjny skontrolowanego autobusu i zakazali kierowcy dalszej jazdy.

Na tym jednak nie zakończyła się kontrola ITD. Kierowca został ukarany mandatem. Natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 2000 złotych.

Jest to trzeci niesprawny autokar wycofany z ruchu przez małopolską ITD w ramach akcji "Bezpieczny autokar" od rozpoczęcia ferii zimowych na terenie tego województwa.

MC zachęca do e-kontroli

Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji Numer zachęca do korzystania z usługi "Bezpiecznego Autobusu" w sieci. Tam wystarczy tylko numer rejestracyjny, aby sprawdzić, czy autokar, którym dzieci będą podróżowały na ferie, powinien ruszać w trasę. Dzięki usłudze sprawdzić można m.in. stan licznika i dane techniczne pojazdu.

Według szefa resortu Marka Zagórskiego, "Bezpieczny Autobus" jest jedną z najbardziej popularnych e-usług. "Nic dziwnego. Dzięki niej w kilka chwil sprawdzimy, czy autokar - w którym nasze dziecko jedzie na ferie - powinien ruszać w trasę" - podkreślił.

Dzięki usłudze rodzic może dowiedzieć się, czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ubezpieczenie OC, czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony, a także sprawdzić dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc, oraz informacje o stanie licznika z badań technicznych, które gromadzone są w bazie od 2014 r.

Jak wyjaśnił Zagórski, dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

-"W usłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus" - zaznaczył.

Jak to działa?

O numer rejestracyjny autokaru możesz poprosić organizatora z wyprzedzeniem. Możesz też skorzystać z e-usługi tuż przed wyjazdem. Jak to zrobić?

  1. Krok 1: Wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

  2. Krok 2: Wpisz numer rejestracyjny autobusu i kliknij Sprawdź autobus.

Informacje, których szukasz, wyświetlą się od razu. Nic za to nie zapłacisz.

Czego dowiesz się korzystając z naszej e-usługi? Sprawdzisz:

  • - czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

  • - czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

  • - czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,

  • - dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,

  • - stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 r.).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD
Bezpieczny Autokar
Małopolskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....