TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ferie i kontrole autokarów trwają
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.01.2019 12:00:50
Ferie i kontrole autokarów trwają

Mamy pierwsze sygnały małopolskiej Inspekcji o pierwszych mandatach nałożonych w tegoroczne ferie na kierowców autobusów. W akcję "Bezpieczny Autokar" zaangażowało się też Ministerstwo Cyfryzacji.

W całej Polsce Inspekcja Transportu Drogowego sprawdza stan techniczny autobusów, ale też trzeźwość i stan kierowców, którzy mają bezpiecznie dowieźć dzieci na zimowy wypoczynek. Akcja "Bezpieczny Autokar" potrwa do końca tegorocznych ferii, czyli do 24 lutego.

Pierwsze wpadki

Uszkodzone lusterko szerokokątne i światła przeciwmgłowe, nadmierne luzy na gałkach drążków kierowniczych miał autokar, który przewoził grupę 55 dzieci na trasie Rzeszów – Kraków. Pojazd zatrzymali do kontroli małopolscy inspektorzy ITD. Stwierdzone usterki były poważne. Inspektorzy uznali, że dalsza jazda tym pojazdem mogłaby zagrażać bezpieczeństwu zarówno dzieci, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Niesprawny autokar wycofano z ruchu. W związku z wykrytymi wadami, ale też za przekroczenie prędkości, kierowca dostał mandat karny.

Autokarowy przechył

Przechylony na prawą stronę autokar z dziećmi przyciągnął uwagę inspektorów w okolicy Parku Wodnego w Krakowie. W trakcie kontroli stanu technicznego autobusu stwierdzono awarię zaworów poziomujących pojazd i brak możliwości regulacji jego zawieszenia.

Niesprawny autokar miał przewieźć grupę 30 dzieci z Krakowa do Tokarni. Ze względu na stan techniczny przewoźnik musiał zapewnić pasażerom zastępczy pojazd. Inspektorzy zatrzymali bowiem dowód rejestracyjny skontrolowanego autobusu i zakazali kierowcy dalszej jazdy.

Na tym jednak nie zakończyła się kontrola ITD. Kierowca został ukarany mandatem. Natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 2000 złotych.

Jest to trzeci niesprawny autokar wycofany z ruchu przez małopolską ITD w ramach akcji "Bezpieczny autokar" od rozpoczęcia ferii zimowych na terenie tego województwa.

MC zachęca do e-kontroli

Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji Numer zachęca do korzystania z usługi "Bezpiecznego Autobusu" w sieci. Tam wystarczy tylko numer rejestracyjny, aby sprawdzić, czy autokar, którym dzieci będą podróżowały na ferie, powinien ruszać w trasę. Dzięki usłudze sprawdzić można m.in. stan licznika i dane techniczne pojazdu.

Według szefa resortu Marka Zagórskiego, "Bezpieczny Autobus" jest jedną z najbardziej popularnych e-usług. "Nic dziwnego. Dzięki niej w kilka chwil sprawdzimy, czy autokar - w którym nasze dziecko jedzie na ferie - powinien ruszać w trasę" - podkreślił.

Dzięki usłudze rodzic może dowiedzieć się, czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ubezpieczenie OC, czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony, a także sprawdzić dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc, oraz informacje o stanie licznika z badań technicznych, które gromadzone są w bazie od 2014 r.

Jak wyjaśnił Zagórski, dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

-"W usłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus" - zaznaczył.

Jak to działa?

O numer rejestracyjny autokaru możesz poprosić organizatora z wyprzedzeniem. Możesz też skorzystać z e-usługi tuż przed wyjazdem. Jak to zrobić?

  1. Krok 1: Wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

  2. Krok 2: Wpisz numer rejestracyjny autobusu i kliknij Sprawdź autobus.

Informacje, których szukasz, wyświetlą się od razu. Nic za to nie zapłacisz.

Czego dowiesz się korzystając z naszej e-usługi? Sprawdzisz:

  • - czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

  • - czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

  • - czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,

  • - dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,

  • - stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 r.).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD
Bezpieczny Autokar
Małopolskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....