TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Fabryka MAN w Sadach - pełna autobusów
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 13.07.2009 19:49:10 6 komentarzy
Fabryka MAN w Sadach - pełna autobusów

Od początku br. fabryka autobusów MAN w Sadach pracuje na maksymalnych obrotach, realizując liczne zamówienia dla klientów z Europy, jak i Bliskiego Wschodu. M.in. o tych kontraktach rozmawialiśmy z prezesem MAN Bus, Michaelem Kobrigerem.

InfoBus.pl: Jakie obecnie zamówienia realizuje fabryka MAN w Sadach?

Przede wszystkim realizujemy ogromny kontrakt dla Abu Dhabi na 250. autobusów typu A21. To część rekordowego zamówienia, które obejmuje także 150. autobusów międzymiastowych MAN Lion`s Regio, produkowanych w naszej fabryce w Ankarze. Można powiedzieć, że powoli specjalizujemy się w dostawach dla tego regionu, gdyż rok temu zrealizowaliśmy równie potężne zamówienia dla Dubaju. Kolejny ważny dla nas kierunek to Chorwacja, gdzie wyeksportujemy łącznie 74 egzemplarze A21 dla Zagrzebia. Rozpoczęliśmy również dostawy dla RATP Paryż. To jeden z największych europejskich operatorów komunikacji miejskiej, który w tym roku zakupił u nas łącznie 70 przegubowych autobusów A23. Tak dobry początek roku zapewnił nam o ok. 20% wyższy poziom produkcji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, który –przypomnę był dla nas także bardzo dobry. Wykonaliśmy wówczas ponad 1340 kompletnych autobusów i 131 podwozi.

InfoBus.pl: Jakim dodatkowym wyposażeniem charakteryzują się autobusy dla klientów z Bliskiego Wschodu?

Ze względu na warunki klimatyczne, w jakich te autobusy będą eksploatowane, została w ich zainstalowana bardziej wydajna klimatyzacja. Ponadto wprowadziliśmy dodatkowe nawiewy zimnego powietrza we wnętrzu pojazdu, a dodatkowo kurtyny powietrze przy każdych drzwiach uniemożliwiają napływ gorącego powietrza z zewnątrz. Kolejna nowość to dodatkowy filtr powierza, zabezpieczający układ napędowy przed piaskiem. Autobusy zostały także wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitoring, co jest już standardem w naszych pojazdach.

InfoBus.pl: Ciekawie pod względem wyposażenie i kolorystyki prezentują się także autobusy dla RATP Paryż…

To prawda. Zakładam, że przy opracowywaniu kompletacji i stylistyki wnętrza musiała pracować tutaj kobieta, gdyż tak doskonale zaprojektowanej stylistyki przestrzeni autobusu miejskiego już dawno nie widziałem. Zielony kolor podłogi idealnie koresponduje z tapicerką siedzeń, a wszędzie dookoła mamy przyciemniane na zielono szyby. Dodatkowej atrakcyjności dodaje pojazdom przeźroczysta opończa przegubu. Wszystkie te elementy razem dają wyjątkowy efekt, który podkreśla rolę miejskiego autobusu, jako ekologicznego (zielonego) środka komunikacji publicznej. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo kierowcy wprowadziliśmy tutaj szybko zamykającą się szybę w kabinie kierowcy, która izoluje go od przestrzeni pasażerskiej plus korytarz bezpieczeństwa, umożliwiający kierowcy bezpieczne opuszczenie pojazdu. Na zakończenie dodam, że wyzwaniem dla nas przy produkcji paryskich autobusów była ogromna ilość zastosowanej tutaj elektroniki –przede wszystkim w zakresie informacji pasażerskiej i komunikacji pomiędzy pojazdem, a centrum dyspozytorskim czy przystankami.

InfoBus.pl: Aktualnie realizujecie także dostawy autobusów gazowych. Kto jest ich głównym odbiorcą?

Obecnie realizujemy kontrakt dla wiedeńskiej firmy Wiener Linien, która zamówiła u nas modele A21 i A23, w tym także wersje zasilane płynnym gazem ziemnym (LPG). Co ciekawe, są to ostatnie egzemplarze wykonane bez układu OBD II, czyli systemu diagnostyki pokładowej, który monitoruje poziom emisji spalin. Układ ten stosujemy już standardowo przy silnikach Diesla, natomiast od nowego kontraktu zaczniemy go stosować także w autobusach gazowych –zarówno w przypadku CNG, jak i LPG.

W zakresie pojazdów gazowych wykonaliśmy także kilkadziesiąt egzemplarzy gazowych autobusów dla szwedzkiego oddziału koncernu transportowego Concordia (w wersji zasilanej sprężonym gazem ziemnym). Te wszystkie zamówienia potwierdzają pozycję MAN-a jako światowego lidera w zakresie produkcji autobusów miejskich zasilanych LPG czy CNG. I jesteśmy dumni, że możemy tutaj w fabryce w Sadach produkować tak zaawansowane ekologicznie autobusy. Warto także dodać, że wykonywane przez podwozia również mogą być wyposażone w gazowe układy napędowe.

InfoBus.pl: Kolejnym produktem MAN-a w zakresie ekologicznych autobusów miejskich będą pojazdy hybrydowe. Czy jesteście już gotowi do ich produkcji?

Tak. Pierwsze szkielety konstrukcyjne tego typu autobusów zostały już zamówione w fabryce w Starachowicach, także spodziewam się, że jeszcze przed wakacjami pierwszy autobus hybrydowy MAN opuści fabrykę w Sadach. Będzie to dla ważne wydarzenie i historyczny moment dla całego zakładu.

InfoBus.pl: Patrząc na liczne autobusy zaparkowane przed fabryką, widać wśród nich także egzemplarze dla polskich przewoźników

To prawda. W ciągu pięciu miesięcy br wykonaliśmy więcej autobusów miejskich dla polskich klientów niż w całym zeszłym roku. Przede wszystkim o wielkości dostaw zadecydowały kontrakty z Poznania (6 szt. A21) oraz Gdańska (12 szt. A23). Mam nadzieję, że to początek powrotu MAN-a na ten ważny rynek. Wcześniej nie byliśmy w stanie sprostać wyśrubowanym terminom dostaw, a nie chcieliśmy się narażać na wysokie kary w przypadku przekroczenia terminu. Teraz dzięki przeprowadzonym optymalizacjom w zakładach w Sadach i Starachowicach, w tym roku zamierzamy osiągnąć 30 dniowy okres produkcji autobusu –od momentu wprowadzenia na linię po finalny odbiór przez klienta. To pozwoli nam zdobyć nowe kontrakty –w tym także z polskiego rynku.

InfoBus.pl: W ostatnim okresie w fabryce w Sadach przeprowadzono liczne zmiany procesu produkcyjnego. Jaki jest ich efekt?

Generalnym celem w 2008 r. dla obu fabryk MAN Bus było osiągnięcie zyskowności z prowadzonej działalności na poziomie 1,5%. I to się udało osiągnąć. Kolejne postawione zadania przed nami to wzrost wydajności i nieustająca poprawa jakości. Ten ostatni element najlepiej weryfikuje sam rynek, a patrząc na rosnąca liczbę zamówień można powiedzieć, że tutaj także osiągnęliśmy sukces. Niewątpliwe kluczowe dla poprawy jakości było wprowadzenie w fabryce śluz jakościowych, czyli kontroli produkowanych pojazdów co dwa dni. Dzięki temu radykalnie ograniczamy liczbę powstających błędów, a także zapobiegamy procesowi ich utrwalania.

InfoBus.pl:: Mimo ogromnej liczby zleceń cały czas prowadzone są szkolenia pracowników, poszerzające ich umiejętności…

Tak, to prawda. Przede wszystkim chodzi o ustawiczne poszerzanie ich specjalizacji i dysponowaniu jak najszerszą kadrą wykwalifikowanych pracowników. To zabezpiecza nas prze ewentualnym wpływem sytuacji losowych na ciągłość procesu produkcyjnego. Ponadto zaczynamy wprowadzać system pracy grupowej, w ramach którego powstaną kilkunastoosobowe zespoły zadaniowe kierowana przez koordynatora grupy. To pozwoli nam jeszcze bardziej zamotywać pracowników do wspólnej pracy i osiągnąć jeszcze lepsze wyniki produkcyjne.

InfoBus.pl: Aktualnie w fabryce w Sadach realizowane są dwie duże inwestycje. Proszę w skrócie o nich opowiedzieć.

Pierwsza z ich to budowa Abnahmehalle - hali, gdzie będą odbywały się odbiory naszych autobusów przez klientów. Będzie ona obejmowało zarówno pomieszczenie biurowe, hale przekazań, jaki miejsce, gdzie będą korygowane niedociągnięcia wskazane przez klientów. Druga inwestycja to Methodenraum –to hala, gdzie będziemy testować montaż nowych elementów czy całych zespołów w autobusach –jak ma to miejsce np. w przypadku napędów hybrydowych. Dodatkowo będziemy tutaj pracować nad dalszą optymalizacją poszczególnych czynności montażowych. To nasz mały poligon doświadczalny.

InfoBus.pl: Bardzo dziękuje za rozmowę
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MAN
fabryka
Dubaj
Sady
Starachowice
 • MB – 15.07.2009

  W artykule z 14 VII br. o autobusach w Gdańsku jest mowa o 15 MANach dla PKS w Gdańsku (a nie 12), w tym: 10 szt. MAN NG323 Lion's City G (18 m), 1 szt. MAN NM273.3 Lion's City M (10 m), oraz 4 szt. MAN NL273 Lion's City (12 m). Czyżby w fabryce nie wiedzieli ile autobusów sprzedają?

 • maniek – 16.07.2009

  Wydaje mi się że skroplony gaz ziemny to LNG a nie LPG.

 • Sopel – 16.07.2009

  Jeżeli jest tak dobrze !? To czemu zakład z Starachowicach palnuje zwolnienia grupowe ???

 • MAN-iak – 16.07.2009

  produkujemy CNG i LPG , powstała także nowoczesna stacja do tankowania tych autobusów.;) niby robota jest a wiarę i tak zwalniają :/ choć tylko tych przez pośredników.

 • kynek – 18.07.2009

  Skoro tak im dobrze idzie to czemu zwalniają 400 osób w Starachowicach. Kit i tyle. Niech się pochwalą jak umoczyli na ciężarówkach

 • pracownik man bus sady – 07.10.2010

  manem powinla sie zajac inspekcja pracy, bo bhp-owiec który jest udaje ze nic nie widzi, a naruszane bezpieczenstwo a przedewszystkim spaliny diesla,cng i lpg sa strasznie duze..!!!!!!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....