TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Elektryczna flota PKM Jaworzno w komplecie [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.11.2017 15:28:36 9 komentarzy
Elektryczna flota PKM Jaworzno w komplecie ; Fot. Maciej Kowal

Jaworzno zakończyło odbiory wszystkich zamówionych w tym roku autobusów elektrycznych marki Solaris,. Jako ostatnie w skład taboru przewoźnika weszły trzy egzemplarze Urbino 18 electric. Zapraszamy na film podsumowujący ten projekt, który dla firmy Solaris przygotował wydawca InfoBusa - firma Monolit Media. Nasza pełna oferta filmowa na http://www.monolitmedia.pl

Polski lider

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie, po włączeniu do swojej floty autobusowej 22 elektrycznych Solarisów, stało się jednym z europejskich liderów w zakresie rozwoju e-mobilności. Dzisiaj aż 40% floty autobusowej Jaworzna stanowią autobusy bezemisyjne.

Pierwszy elektryczny, całkowicie bezemisyjny i cichy Solaris Urbino electric, został dostarczony do PKM w Jaworznie wiosną 2015 roku. Dzięki niezwykle pozytywnym doświadczeniom z eksploatacji tego pojazdu, przewoźnik zdecydował się na dalszy rozwój floty autobusów elektrycznych i ogłosił przetarg na łącznie 22 autobusy bateryjne. Jego zwycięzcą została firma Solaris.

Zamówienie na łącznie 22 autobusy elektryczne objęło 9 sztuk przegubowych Urbino 18 electric, 9 autobusów 12-metrowych Urbino electric oraz 4 autobusy klasy MIDI Urbino 8,9 electric. Dzięki najnowszej dostawie, mieszkańcy Jaworzna mają już możliwość podróżowania każdym z modeli autobusu elektrycznego oferowanych przez firmę Solaris.

-"Współpraca z klientem, który od samego początku doskonale wiedział, jak chce rozwijać program autobusów elektrycznych w swojej flocie i jakie ma wymagania wobec producenta to duże wyzwanie i niezwykła przyjemność. Wspólnie z PKM już od ponad 2 lat możemy zbierać bezcenne doświadczenia i wykorzystywać je w dalszym rozwoju autobusów elektrycznych marki Solaris" - powiedział Rafał Zajas, dyrektor sprzedaży Regionu Południowego Kraj.

Jaworznicki standard

Wszystkie nowe elektrobusy, które w ostatnich dniach wyjechały na ulice Jaworzna, wyposażone są w system ładowania pantografowego, dzięki któremu baterie można doładować zarówno na trasie, jak i w zajezdni. Standardowo pojazdy posiadają złącze typu plug-in służące do nocnego uzupełniania baterii z ładowarki stacjonarnej zlokalizowanej w zajezdni. Każdy autobus posiada klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy, a także nowoczesne oświetlenie typu LED.

Pasażerowie bez problemu mogą zakupić bilet w pojeździe, dzięki zamontowanym w każdym autobusie automatom. Do dyspozycji pasażerów elektrycznych Urbino są także porty USB, z których można naładować swój telefon lub inne urządzenie mobilne podczas podróży. Solarisy Urbino electric, dzięki wyposażeniu w rampy dla wózków inwalidzkich i specjalne zatoki, są przygotowane także z myślą o niepełnosprawnych użytkownikach komunikacji miejskiej. Poza rozbudowanym systemem informacji pasażerskiej, producent zainstalował w zamówionych modelach inteligentny system zarządzania flotą składający się z urządzenia lokalizacyjnego i anteny GPS, umożliwiający wyświetlanie w czasie rzeczywistym godzin przyjazdu i odjazdu autobusu z poszczególnych przystanków.

Model po modelu

Wśród przekazanych autobusów jest premierowy model w produktowym portfolio firmy – nowy Solaris Urbino 18 electric – przegubowy autobus bateryjny nowej generacji. Zaprezentowany po raz pierwszy szerokiej publiczności w październiku tego roku podczas targów Busworld w Kortrijk pojazd będzie woził pasażerów na liniach E i J. Tym samym Jaworzno stało się drugim po Krakowie miastem, w którym użytkowany jest ten model elektrobusu. Przegubowe autobusy zostały wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 240 kW i baterie trakcyjne o łącznej pojemności 240kWh. Dzięki zastosowaniu zarówno ładowarek zajezdniowych, jak i ładowarek pantografowych zainstalowanych w mieście, operacyjność autobusów elektrycznych w Jaworznie jest nieograniczona.

Z kolei dziewięć elektrycznych nowych Solarisów Urbino 12, zostało dostarczonych w dwóch wersjach: 2-drzwiowej (6 sztuk) i 3-drzwiowej (3 sztuki). Pojemność pasażerska każdego 12-metrowego autobusu to 75 osób. Jest to model autobusu elektrycznego, który został w konkursie "Bus of The Year" wybrany najlepszym autobusem miejskim roku 2017.

Najmniejszymi modelami autobusów elektrycznych dostarczonymi do Jaworzna są cztery Urbino 8,9 LE electric wyposażone w silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh. W jego wnętrzu może podróżować 47 osób, w tym 19 na miejscach siedzących. Nowe autobusy elektryczne klasy MIDI od 4 grudnia br. rozpoczną obsługę dwóch całkowicie nowych linii: 372 i 373 łączących jaworznicki Szpital z miejscowościami Łubowiec i Szczotki. Taki sam model autobusu jeździ już m.in. w austriackim Klagenfurcie, a także w Krakowie czy Ostrołęce. Niebawem tego typu elektryczne Solarisy pojawią się na ulicach Wrześni, Stalowej Woli, a także Brukseli i francuskiego Frontignian.

Elektromobilne centrum Jaworzna

Przekazanie autobusów w Jaworznie zostało połączone z prezentacją "Centrum E-mobilności" – nowo otwartej zajezdni PKM, która jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Hala wyposażona jest m.in. w ładowarki zajezdniowe, umożliwiające jednoczesne ładowanie aż ośmiu pojazdów.

-"Dwadzieścia trzy elektryczne pojazdy w naszym taborze to dopiero początek. Plany przedsiębiorstwa zakładają eksploatację docelowo 43 bezemisyjnych autobusów do 2020 roku" – powiedział Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.

Nowa, ekologiczna era transportu publicznego zaczyna nabierać tempa. Dowodem na to są kolejne przetargi na autobusy elektryczne - tylko w przeciągu kilku ostatnich miesięcy firma Solaris Bus & Coach podpisała nowe kontrakty na dostawy autobusów elektrycznych w Polsce dla: Warszawy, Chodzieży, Ostrowa Wielkopolskiego, Sosnowca, Wrześni, Katowic, Rzeszowa czy Stalowej Woli oraz zagranicą w: Brukseli, Barcelonie, Oslo czy w Mediolanie.





Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
PKM Jaworzno
Solaris
Medcom
 • wujek Fester – 30.11.2017

  Ależ im pasuje to malowanie. Chyba najładniejsze w Polsce!

 • Jan – 30.11.2017

  Łubowiec i Szczotki to dzielnice Jaworzna, a nie odrębne miejscowości.

 • # – 30.11.2017

  Jaki sens ma uklad drzwi w dwudrzwiowym U12?

 • elektryk – 01.12.2017

  240 kW silnik i ....baterie 240kW...

 • MichalK – 01.12.2017

  Za 10 lat Polska z potentata elektromibilności stanie się śmietnikiem utylizowanych akumulatorów. Powinno się już myśleć o tym problemie, a nie kupować elektryki bez opamiętania i nie widzieć problemu.

 • MichalK – 01.12.2017

  Wujek Fester, zdecydowanie ładniejsze mają Częstochowa lub Bielsko Biała.

 • Mobilek – 01.12.2017

  Michałku - już tworzy się rynek dla używanych baterii. Dla komunikacji 80% sprawności, a dla innych to pełnowartościowy towar. Zapraszam na TRANSEXPO - będzie tam więcej informacji na ten temat. Nikt nie mówi o utylizacji, tylko dalszym wykorzystaniu. Jak na razie PKMy nie liczą odzysku za baterie, ale pomału już powinny.... :)

 • jawor – 01.12.2017

  tyle ze staje medcom nie dzialaja....

 • Trak – 05.12.2017

  @jawor: to nic nowego ...w Krakowie też!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....