TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Dwa Sun-Busy w MPK Kraków
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.12.2015 13:02:50 8 komentarzy
Dwa Sun-Busy w MPK Kraków

Od dzisiaj, 11 grudnia autobusy MPK Kraków wykorzystujące energię słoneczną kursują na linii nr 129 i 503. Na dachach dwóch przegubowych pojazdów został zamontowany system technologii fotowoltaicznej Sun-Bus , który przetwarza promieniowanie słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną.

System służy do wspomagania zasilania instalacji pokładowej autobusu (24 V), która dostarcza energię m.in. do automatów biletowych, kasowników, tablic elektronicznych oraz oświetlenia. Dzięki systemowi Sun-Bus autobus zużywa mniej paliwa. Zamiast oleju napędowego systemy elektroniczne funkcjonujące w autobusie wykorzystują bowiem energię słoneczną.

System Sun-Bus zasilany jest elastycznymi modułami fotowoltaicznymi. Zastosowano w nich unikalną technologię produkcji bez użycia szkła, dzięki czemu mają one wymaganą elastyczność i nadają się do zamontowania na dachu autobusu. Panele są w pełni także odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wszystkie materiały użyte do budowy urządzenia spełniają stosowne wymagania dotyczące niepalności, bezpieczeństwa użytkowania i ekologii. Zastosowane zaawansowane rozwiązania techniczne sprawiają, że system funkcjonuje bez żadnego hałasu i cechuje się wysoką odpornością na przeciążenia.

Warto podkreślić, że system Sun-Bus pozwala pokryć znacząco zapotrzebowanie autobusu na energię elektryczną. W wyniku zastąpienia ok. 25% energii elektrycznej generowanej ze spalania oleju napędowego w silniku przez darmową energią słoneczną, możliwe jest uzyskanie oszczędności w kosztach zużycia paliwa w wysokości ok. 5%.

System Sun-Bus działa w pełni automatycznie załączając się w chwili wystąpienia zapotrzebowania na energię w pojeździe i wyłączając w momencie pełnego naładowania akumulatorów. Z przeprowadzonych prób wynika że przy rozładowanych akumulatorach, przy pełnym nasłonecznieniu system w ciągu 20 minut jest w stanie doładować akumulatory umożliwiając uruchomienie silnika w pojeździe.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
solar
 • krakowianin – 11.12.2015

  Dobre rozwiązania !

 • Mgrł – 11.12.2015

  Gówno prawda z tymi liniami 129 i 503. Jeżdżą na wielu, ale nie 129. Głównie na 105, 503 i 179.

 • Mgrł – 11.12.2015

  Gówno prawda z tymi liniami 129 i 503. Na 129 nie ma opcji, bo "Sun-busy" są w zaj. Wola Duchacka, a linii 129 ta zajezdnia nie obsługuje. Autobusy te pojawiają się fakt na linii 503, ale nie tylko. Bardzo wiele razy jeden z nich - #DC531 pojawiał się na linii 105. Reszta zależy od dnia. To że ujrzymy je tylko na 129 i 503 to jest bzdura.

 • krakus – 11.12.2015

  #531 ma "sanbus" a który drugi?

 • XYZ – 12.12.2015

  Wola na 129 jest w weekendy, ale wtedy jeżdżą solówki.

 • smoluch – 12.12.2015

  wreszcie Kraków odetchnie świeżym powietrzem! brawo! toż to genialne jest!!!

 • Laughter in the room – 12.12.2015

  Ale żeby to wdrożyć to jakiś czas temu ...chyba Politechnika Lubelska otrzymała grant w wysokości 5 mln zł z NCBiR i przez 2 lata "zastanawiali się" czy takie rozwiązanie sprawdzi się czy nie.... Bez tych bezcennych badań; w życiu by nie udowodnili przydatności takiej technologii. Brawo KBN i NCBiR !!!

 • backer – 12.12.2015

  Trzeba mieć łeb jak sklep, żeby wymyślić coś tak przełomowego i innowacyjnego. Teraz po każdej słonecznej nocy w Krokowie nie będą mieć problemu z rozruchem akumulatorów. Jak wiadomo autobusy w Krakowie wyjeżdżają na trasy po południ i wieczorem. Dlatego też na koniec słonecznego dnia, gdy trzeba uruchomić silnik - nie będzie już ciągłych problemów z wieczornym rozruchem. BOMBA!!! Warto było wydać na opracowanie tego cuda z naszych pieniędzy 5 milionów.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....