TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Dolnośląskie o autobusowej ustawie: Luki wypełnia gminny transport
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 10.05.2019 14:00:11
Dolnośląskie o autobusowej ustawie: Luki wypełnia gminny transport

PKS-y i inni przewoźnicy wykonują coraz mniej przewozów autobusowych tzw. regularnych i biletowanych, bo lokalne linie są nierentowne. W tej sytuacji samorządy uruchamiają transport gminny, który uzupełnia połączenia pomiędzy dużymi miastami na Dolnym Śląsku.

Aktualna sytuacja

Z danych przekazanych PAP prze Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wynika, że w ciągu ostatnich 14 lat liczba zezwoleń na wykonywanie tzw. przewozów regularnych, czyli tych biletowanych i stałych zmniejszyła się trzykrotnie. W 2004 roku wydano ich 1232, w 2011 roku było ich 802, a w zeszłym roku - 441.

Z kolei dynamicznie wzrosła - ponad dwukrotnie - liczba zezwoleń na wykonywanie tzw. przewozów specjalnych. To m.in. dowóz pracowników do zakładów pracy w specjalnych strefach ekonomicznych. W 2004 roku było ich 256 w regionie, a w zeszłym 2018 roku wydano 603 pozwolenia.

-"W sumie w 2018 roku urząd wydał ponad tysiąc pozwoleń. Z każdym rokiem przybywa przewoźników pracujących dla pracodawców, którzy mają swe zakłady między innymi w specjalnych strefach ekonomicznych i zlecają usługi transportowe. Ponad czterysta pozwoleń na przewozy regularne, biletowane w naszym regionie to również nie tak mało, choć zauważalna jest tendencja spadkowa" - powiedział rzecznik urzędu Michał Nowakowski.

Połączenia pomiędzy dużymi miastami w regionie są obsługiwane zarówno przez oddziały PKS, jak i firmy prywatne wyspecjalizowane w przewozach na liniach relacji: m.in. Jelenia Góra – Wrocław, Lubin- Wrocław czy Wałbrzych – Wrocław. Nie brakuje też ze stolicy regionu połączeń z Kłodzkiem, Legnicą i Świdnicą oraz pobliskimi miastami powiatowymi, jak Oleśnica, Trzebnica, Wołów.

PKS Oława

Sytuacja poszczególnych PKS-ów na Dolnym Śląsku z każdym rokiem staje się jednak coraz trudniejsza. Wiele z nich upadało - całkiem likwidowano firmy lub zamykano poszczególne, nierentowne lokalne linie.

Przykładem firmy, która obroniła się na rynku komercyjnym jest PKS Oława – przed laty jeden z największych oddziałów w regionie, a obecnie to spółka należąca do starostwa powiatowego.

Prezes PKS Oława Erwin Monastyrski przyznał, że aktualna dobra kondycja spółki wynika też z faktu, iż oferuje ona nie tylko i wyłącznie usługi publicznego transportu osobowego, ale też prowadzi inną działalność, m.in. transport ciężarowy, wynajem pojazdów, usługi warsztatowe i naprawcze.

-"Przewozy biletowane, o których mówi się w projekcie rządowego wsparcia, to jedna z najtrudniejszych i najmniej rentownych form działalności. Opieramy się głównie na przewozie młodzieży szkolnej, dlatego okres wakacyjny jest najtrudniejszy" - mówił Monastyrski.

Zaznaczył, że choć nadal w dwóch powiatach - oławskim i strzelińskim, w których wciąż prowadzi działalność spółka, działa ponad sto połączeń, to jednak w ostatnich latach kilkadziesiąt zostało zlikwidowanych właśnie z powodu nierentowności.

-"Nowe propozycje rządowe dają szanse na odtworzenie tych linii, choć trzeba pamiętać, że nie od razu uda się przywrócić zainteresowanie i rentowność linii. Ludzie jakoś sobie poradzili bez tej usługi, dlatego teraz musi ona być częsta, regularna, dobrze wykonana, by po jakimś czasie dopiero przyciągnąć stałych klientów" - powiedział Monastyrski.

Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby tworzenie przez sąsiednie samorządy grup tzw. związków samorządowych, które zlecałyby wykonywanie usług transportowych na większym terenie niż gmina czy powiat. Dzięki temu łatwiej można byłoby sfinansować te usługi.

Prywatna komunikacja

Prywatna Komunikacja Mieczysława Kruka to mała, rodzinna firma, która specjalizuje się w komunikacji z mniejszych miejscowości leżących na pograniczu dwóch powiatów do Środy Śląskiej, gdzie wiele osób się uczy i pracuje. Pomiędzy głównymi szlakami komunikacyjnymi, na pograniczu powiatów średzkiego i jaworskiego w niedużych wsiach po prostu nie ma alternatywy – bus lub własne auto.

-"Bez pasażerów z biletami miesięcznymi i bez dopłaty z urzędu marszałkowskiego po prostu już dawno byśmy nie istnieli. Ze sprzedanych biletów żaden mały przewoźnik nie wyżyje. Wozimy dzieci do szkoły, pracowników do pracy i w tzw. dni targowe kilka osób więcej" - powiedziała Grażyna Kruk współwłaścicielka firmy.

Dodała, że obok problemów z rentownością nie brakuje też i takich, iż coraz trudniej znaleźć do zatrudnienia kierowcę.

Gminny transport

Gmina Środa Śląska wobec dramatycznej sytuacji komunikacyjnej w niektórych swoich miejscowościach postawiła na samodzielność i utworzyła Średzką Komunikację Publiczną. Niektóre wsie w gminie, która znajduje się przecież w bliskości największych szlaków komunikacyjnych regionu i samej aglomeracji Wrocławia, nie miały w ogóle połączeń autobusowych lub tylko dwa razy w tygodniu.

Prezes Średzkiej Komunikacji Publicznej Jaromir Stawirej powiedział PAP, że prowadzona od roku działalność potwierdza zapotrzebowanie na taką łączność mniejszych miejscowości ze Środą Śląską. Trasy tak wyznaczono, że można dojechać do wszystkich wsi w gminie.

-"Sprzedaliśmy przez rok 126 tys. biletów. Jeśli się doliczy te osoby, które z powodu wieku lub posiadania karty mieszkańca jeżdżą za darmo, to na pewno przewieźliśmy około 200 tys. pasażerów" - powiedział prezes.

Atutem ŚKP są tanie bilety: ulgowe nawet od 50 groszy lub 1 zł, a normalne 2 zł. Celem gminy nie było zarabianie na przewozach, lecz wykonywanie ważnej społecznie usługi dla mieszkańców. Na zakup ekologicznego taboru gmina pozyskała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska w wysokości 85 procent. Rocznie do komunikacji gmina dopłaca 1,5 mln zł.

Zagłębie Miedziowe z BKM

Najbogatsze gminy regionu już od kilku lat postawiły na bezpłatną komunikację – zarówno w miastach, jak i na terenie gmin i powiatów. Miasto Lubin i gmina Lubin oraz powiat lubiński, w którego skład wchodzą też wiejskie gminy Ścinawa i Rudna, już pięć lat temu uruchomiły bezpłatną komunikację na swoim terenie.

W maju tego roku włodarze Lubina i Polkowic porozumieli się w sprawie bezpłatnych kursów autobusowych pomiędzy swoimi samorządami. Wcześniej takie połączenia ruszyły do Chocianowa, w sąsiednim powiecie polkowickim. Zlecone przez samorządy zadanie wykonuje PKS Lubin.

-"Już od ponad pięciu lat realizujemy z powodzeniem projekt bezpłatnej komunikacji w powiecie lubińskim i od początku zamysł był taki, by go rozszerzać. W dalszej perspektywie liczymy na dołączanie się kolejnych gmin i powiatów oraz wsparcie województwa i Kolei Dolnośląskich, którym z pewnością będzie zależało na jak najlepszym skomunikowaniu regionu z centrum przesiadkowym w Lubinie" - powiedział prezydent Lubina Robert Raczyński.

Uruchomienie komunikacji autobusowej jest o tyle istotne, że niedługo Lubin zyska pasażerską komunikację kolejową z Legnicą i Wrocławiem. Przez lata pod tym względem miedziowa stolica była białą plamą na kolejowej mapie, bo nie było odpowiedniej infrastruktury torowej, która wreszcie powstała i od kilku miesięcy odbywają się już przejazdy pociągów towarowych. Wkrótce pociągiem osobowym będzie można dotrzeć do Wrocławia. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
PKS
BKM
PKS Oława
ŚKP Środa Śląska
PKS Lubin
Dolnośląskie
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....