TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

DLA z Temsą dla Lubina. A powiat woli PKS
Dariusz Chryc - Opublikowano: 25.04.2016 19:00:40 29 komentarzy
DLA z Temsą dla Lubina. A powiat woli PKS

To firma PKS Lubin została wybrana na przewoźnika powiatowych przewozów pasażerskich w Lubinie. Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty zostało ogłoszone w biuletynie informacji publicznej już w miniony piątek.

Przypomnijmy, że w ogłoszonym przetargu oferty złożyło dwóch operatorów: PKS Lubin i DLA Wrocław, jednak oferta Dolnośląskich Linii Autobusowych pomimo niższej o ponad 3,5 mln zł ceny została wykluczona z uwagi na niewykazanie spełnienia warunków udziału w postępowaniu.

Szczegóły rozstrzygnięcia poznali w obszernym uzasadnieniu obydwaj oferenci, jednakże jak wynika z informacji uzyskanych od Grzegorza Bajorka - dyrektora finansowego ?DLA? wrocławskiej spółce zarzucono brak numerów VIN dla kilkunastu autobusów, które przewoźnik ten wskazał jako fabrycznie nowe, a także brak odpowiedniego pełnomocnictwa dla osoby, która podpisała zobowiązanie dostawcy.

Dlatego Dolnośląskie Linie Autobusowe zapowiadają złożenie odwołania od wyników przetargu, ma to nastąpić jeszcze w tym tygodniu, tym samym decyzja podjęta przez Powiat Lubin nie jest jeszcze prawomocna.

DLA z Temsą

Jak podaje Grzegorz Bajorek, DLA zaproponowało w Lubinie obsługę linii aż 18. fabrycznie nowymi, w pełni klimatyzowanych, niskopodłogowymi autobusami Temsa Avenue 12 LF. Pozostały tabor miały zapewnić w dużej mierze używane, kilkuletnie autobusy czeskiej marki SOR, trzy Mercedesy Connecto LF, a także białoruskie MAZ-y.

Po co ten przetarg?

Ogłoszony przetarg miał na celu wyłonienie przewoźnika który będzie obsługiwał kilkanaście linii komunikacyjnych w granicach całego powiatu przez trzy kolejne lata począwszy od 1 lipca bieżącego roku. Wartym dla dodania jest fakt, że Powiatowe Przewozy Pasażerskie w Lubinie pozostaną nadal bezpłatne dla wszystkich pasażerów bez spełniania żadnych warunków.

Od kilkunastu lat Komunikacja Miejska w Lubinie obsługiwana jest przez lokalnego przewoźnika jakim jest PKS Lubin, posiadającego w swojej flocie głównie pojazdy dwóch marek - MAN (model Lion?s City) oraz Irisbus Iveco (niskopodłogowe Citelis oraz wysokopodłogowe Karosa B951E). Na mniej obciążonych liniach przewozy realizowane są także przez pojazdy Kapena Urby. Tabor uzupełniony został w ubiegłym roku o 5 używanych autobusów marki Neoplan Centroliner, a od kilku tygodni na liniach powiatowych można zaobserwować także wydzierżawione - niskopodłogowe Setry S315 NF z klimatyzacją przestrzeni pasażerskiej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKS Lubin
DLA Wrocław
powiat
BKM
 • Czeslaw – 25.04.2016

  Turecki badziew

 • farafiu – 25.04.2016

  Nie dziwię się, że PKS lepszy.

 • :) – 26.04.2016

  Podobno 3 Temsy Avenue bierze KASP/MPK KIELCE.

 • Wojtekd – 26.04.2016

  Temsa o ile pamiętam produkowana jest w fabryce w Turcji i Egipcie, jechałem nią w Rzymie, rozklekotany badziew pomimo, że miał raptem rok (!)

 • [[ – 26.04.2016

  Typowe granie w balona przez powiat. Albo ogłaszaja przetargi albo niech nie zawracją gitary jak wygra ten co nie powinien. Numery VIN autobusów jeszcze nie wyprodukowanych?? Przecież KIO powinno ten argument odrzucić przez telefon

 • Adamus – 26.04.2016

  Dziwię się, że w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia nie znalazł się zapis, który mówi o tym, że autobusy świadczące przewozy powiatowe muszą być wyprodukowane w krajach Unii Europejskiej zaś wśród kryteriów powinno brać się pod uwagę standard w tym np. udział niskiej podłogi w powierzchni autobusu świadczącego usługę i brak podestów przy jak największej liczbie siedzeń itp itd. Za 3,5 mln zł więcej też bym wolał PKS niż DLA które zamierza wprowadzić na linie miejskie jakieś MAZ-y czy nie wiadomo skąd ta marka - TEMSA (?) DLA mogło się bardziej wysilić i kupić Solarisy, Solbusy - te drugie akurat chętnie przyjmą każde zamówienie bo im się portfel zamówień powoli wyczerpuje a nie jakieś wiecznie rozklekotane pojazdy produkowane w pobliżu Syryjskiej granicy w Turcji. JESTEM ZA PEKAESEM !

 • alojz – 26.04.2016

  Ani Solaris ani Solbus nie podjęli się dostarczenia autobusów w 2 miesiące.

 • lubinanin – 26.04.2016

  TEMSA? wtf ? z ciekawości obejrzalem filmiki z przejazdów, słyszycie jak w testowych egzemplarzach wszystko się telepie, skrzypi i słychać rozklekotany wóz... SOR-ów łamanych też mi jakoś nie żal, z tymi schodami przez wnętrze...

 • Adamus – 26.04.2016

  @ alojz skoro ani Solaris ani Solbus nie podjęli się dostarczenia to tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że temsa jest dużo gorszej jakości. W ogóle to są jeszcze takie marki jak VDL, Scania, Mercedes, więc można było zbierać nowe tych marek plus kilka Solarisow i Solbusów i byłaby flota, a i urbanway

 • lfalda – 26.04.2016

  że też w ogóle "dla" wyszukało taką markę dla siebie, a tyle innych producentów ciekawych

 • Wojtas – 26.04.2016

  na solarisy liczyłem w ofercie z wrocka, a tu takie "coś"

 • wielbiciel autobusów – 26.04.2016

  A te MAZ-gaje to miały wyjechać z drewnianym wykończeniem w środku? bo jak jechałem za wschodnią granicą to z zewnątrz powiało starym neoplanem a w środku to wykończenie z płyt pilśniowych... bez komentarza

 • lels – 26.04.2016

  Lubińskie MANiusie są super, a teraz tylko czekać na montaż ekranów LCD i ładowarek USB :) miodzio

 • Lelo – 26.04.2016

  Temsa? A kysz, sio. Wolę MANy Irisbusy Neoplany i Setry :)

 • Jest ciekawie – 26.04.2016

  Czytając komentarze odnoszę wrażenie, że nikt nie zwrócił uwagi na tak drobny fakt, że przetarg ogłosić, raczyć była Jednostka Samorządu Terytorialnego. Niby nic. Ludzie tam pracują podobni do innych, na przykład do pracujących na swój własny rachunek. Jednak należy pamiętać, że za swoje pieniądze można kupować to, co się chce i co się, komu podoba. Wydawanie społecznych pieniędzy jest obwarowane bardzie rygorystycznymi przepisami. Jeśli piszący artykuł wymienił wszystkie zastrzeżenia, co do oferty DLA, to albo DLA nie było wstanie dostarczyć pełnomocnictwa w wyznaczonym czasie, albo nie istniej umowa na wyprodukowanie nowych autobusów do dnia ich dostawy przez DLA. Jednak biorąc pod uwagę, że przedstawiciel DLA mówił, że odwoła się do KIO, to można zakładać, że umowa istniej, a pełnomocnictwo też można dostarczyć, jako dokument do uzupełnienia. To, czym komentujący woleliby jeździć, oraz to, co im się podoba, nie znaczy nic w przetargu nieograniczonym, a tym bardziej unijnym. Na pewno również, nic nie będzie znaczyło dla sędziów KIO. No cóż, jeden woli, przez okno zajrzeć do ogrodnika córek, a drugi woli popatrzeć jak ogrodnikowi rośnie między nogami ogórek. Ale to, co się, komu podoba i to, co kto woli nie jest ważne ani w procedurze przetargowej, ani w wyrokach KIO. No cóż zostało mi pogratulować odwagi urzędnikom, którzy podjęli decyzje o wyborze PKS Lubin. Co prawda 3, 5 miliona, to nie wielka kwota w całym przetargu, ale dyscyplina budżetowa istnieje. Oj i nie śpi, oj nie śpi.

 • Kiedy to się rozstrzygnie... – 26.04.2016

  Pozostaje nadzieja na to, że błędy w ofercie złożonej przez Dolnośląskie Linie Autobusowe są na tyle poważne i "nie do przeskoczenia", że skarga (o ile takowa wpłynie) zostanie oddalona przez Krajową Izbę Odwoławczą, oczywiście wówczas takie orzeczenie DLA będzie mogło zaskarżyć do Sądu a terminy gonią bo wyłoniony w przetargu przewoźnik ma wozić pasażerów już od 1 lipca tego roku. Faktem jest, że owe 3,5 mln zł to z jednej strony dużo, z drugiej jednak to zaledwie ułamek ceny ofertowej. Szkoda tylko, że kryterium rozstrzygnięcia to aż w 95% cena zaś pozostałe to udział pojazdów niskopodłogowych w złożonej ofercie. Udział cenowy powinien być na poziomie około 50 - 60% zaś pozostałe kryteria stanowić powinny o wysokim poziomie świadczonych usług w tym udział pojazdów niskopodłogowych oraz ochrona środowiska jak np. zastosowanie pojazdów z silnikiem Euro 5, lub Euro 6, albo EEV. Przy wymaganym 50 autobusowym taborze Powiat powinien wręcz zażądać wprowadzenia do eksploatacji w przeciągu 6 - 10 miesięcy np. 5 autobusów z napędem elektrycznym i kolejnych 5 - 10 z napędem hybrydowym. Ponadto przy wydłużonym okresie od ogłoszenia przetargu do rozpoczęcia świadczenia usług (np. 6 - 7 miesięcznym) istniałaby szansa na dostosowanie przez wygranego taboru do tak wysoko postawionej poprzeczki wymagań wówczas i szacowana cena 112 mln złotych jak też bardzo wysoki standard obsługi byłyby w pełni zasadne, ponadto można byłoby liczyć też na to, że każdy z operatorów zakontraktowałby fabrycznie nowe pojazdy w odpowiednim terminie.

 • MFM – 26.04.2016

  @ Kiedy to się rozstrzygnie... : Nie odleciałeś za bardzo skoro to umowa jedynie na 3 LATA?

 • Drynduś – 27.04.2016

  3 lata to z jednej strony mało ale w przypadku przegranej PKS Lubin będzie to oznaczało groźbę upadku tej firmy, niedawno zakupione MAN-y pójdą pod młotek, a pewna część pracowników na bruk to najbardziej czarny scenariusz dla firmy która od lat sama stawiała coraz to wyższą poprzeczkę w jakości oferowanych usług w Lubinie. Uzyskanie dotacji unijnej która pomogła sfinansować zakup 19 nowych MAN-ów z silnikiem EEV, planowane zapewne zakupy w najbliższych latach oraz naprawdę dbanie o tabor i zakupy nawet chociażby używanego taboru ale w bardzo dobrym stanie spowodowało przyzwyczajenie pasażerów do naprawdę dużego komfortu jazdy. Zresztą zapewne wielu lubinian nawet nie wyobraża sobie zmiany na gorszą jakość taboru. Przejrzałem na phototransie czym dysponują DLA i czym woziło ludzi we Wrocławiu i nie tylko. O ile jeszcze w jakiejś mierze TEMSA byłaby do przełknięcia przez okres 3 lat o tyle "łamaniec" SOR'a to zdecydowanie niższy standard niż używanego Neoplana jaki zakupiło rok temu PKS w Lubinie (bodajże 4 czy 5 sztuk), że nie wspomnę już o białoruskich MAZ-ach które przypominają neoplany z ubiegłego dwudziestolecia a ich wnętrze w stylistyce późnego PRL-u to jakaś porażka. Gdyby DLA wyjechało na ulice Lubina takimi wozami to zapewne komentarze by się posypały i wielkie niezadowolenie pasażerów. Najwyraźniej jednak dla DLA liczą się jedynie pieniądze w końcu nie ma się co dziwić to tylko biznes i oszczędności na jakości i klasie taboru pozwoliły wysupłać te 3,5 mln zł w różnicy ceny oferty. Zdaję też sobie sprawę, że w zamówieniach publicznych liczy się rozliczenie jak pieniądze z podatków są wydawane, ale szkoda, że głównym kryterium jest cena, szkoda też że DLA składając ofertę liczy tylko kasę a nie liczy się z opiniami pasażerów które przecież wpływają potem na postrzeganie firmy. Zadowolony pasażer to wizytówka przewoźnika. A jakoś śmiem mieć wątpliwości po przejechaniu się SOR-em na linii DLA we Wrocku, bo gdybym miał oceniać podróż MAN-em, czy Neoplanem, albo Irisbusem w Lubinie to w porównaniu z SOR-em zupełnie ten ostatni bym zdysklwalifikował. No cóż pożyjemy zobaczymy, ale trzymam kciuki za PKS.

 • CIEKAWSKI – 27.04.2016

  a DLA to w ogóle zamówiło faktycznie te autobusy czy tylko brylują z tymi temsiami? Jak na razie to chyba nie mają ani jednej sztuki bo chyba by się pochwalili? poza tym zobowiązanie dostawcy to jakby nie było nie to samo co umowa zakupu, zobowiązanie to raczej za mało. Nie ma umowy kupna ani numerów VIN to znaczy że nie ma wozu i tyle tu chyba każdy jest zgodny.

 • komentator – 27.04.2016

  Niech DLA pokaże co chciało puścić na Lubin, jakiś spis z fotami. Temsę podobno mieli pokazywać ale odwołali pokaz, pewnie nie dojechała.

 • tantus – 27.04.2016

  A tak w ogóle to czy Lubin nie może zlecić obsługi komunikacji miejskiej na zasadzie in-house? Po co bawić się w przetargi, skoro cały czas usługę zapewnia jedna firma?

 • dew – 27.04.2016

  Temsę pokazali wczoraj ale nie swoją tylko ... kielecką z fatalnym układem wnętrza, niesamowicie małą platformą dla wózków itd.

 • :) – 27.04.2016

  @dew Kiedy Kielce będą odbierały swoje Temsy?

 • dew – 27.04.2016

  @:) Kielce już zarejestrowały swoją Temsę Avenue 12 LF, aczkolwiek z naklejonym logo DLA pojawiła się wczoraj w Lubinie na pokazie

 • eew – 28.04.2016

  Za taką kasę (112,5 mln szacunkowej oferty) Powiat mógł śmiało żądać pojazdów fabrycznie nowych przynajmniej w 50 lub 70% w pełni niskopodłogowych wszystkich a nawet zobowiązania do zakupu np. 10 lub 20 autobusów hybrydowych lub / i elektrycznych. Oczywiście wskazując odpowiednio długi np. półroczny czas na pozyskanie takiego taboru.

 • AmericanBusLocator – 28.04.2016

  to śmiało i DLA i PKS mogli obiecać wozy hybrydowe dla 50% taboru w pół roku aż się dziwię, że nie zrobili tego obaj oferenci

 • Kowal – 04.05.2016

  w ofercie przecież wyraźnie trzeba było wskazać numery VIN jak ich nie podano to sprawa jest oczywista, że DLA przegrywa, jakie niby warunki spełnili skoro brak kilkunastu wozów?

 • Watach – 06.05.2016

  w tej ofercie temsy są raczej wirtualne, podobno stoją już na parkingu fabryki Temsy w Turcji od stycznia, więc posiadają numer VIN skoro DLA nie wpisało do zestawienia tych numerów to znaczy że wozów nie ma !!! przynajmniej zakontraktowanych, ponadto zobowiązanie dostawcy to nie to samo co zobowiązanie producenta dostawca musi mieć co dostarczać

 • Yanek – 10.05.2016

  ponoć skarga DLA została oddalona

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....