TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Debiut Conecto LF w Krakowie. Dzięki Mobilisowi
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.11.2016 13:45:10 6 komentarzy
fot. Domas, fotozajezdnia.pl

Kilka dni temu w krakowskiej komunikacji miejskiej zadebiutował kolejny nowy autobus. To Mercedes Conecto LF, który jest w posiadaniu Mobilisu. Spółka pozyskała go oraz jego dziewięciu przegubowych braci wskutek podjęcia decyzji ZIKiT o rozszerzeniu dziesięcioletniego kontraktu na obsługę linii autobusowych.

Conecto wraca do Krakowa po dwóch latach przerwy i zalicza jednocześnie debiut w trzech kolejnych kategoriach. To pierwszy Conecto LF, który trafił do Krakowa. To także pierwszy krótki Mercedes w Grodzie Kraka, który spełnia normę Euro 6. I wreszcie to pierwszy autobus z gwiazdą na masce w mieście, który jest w posiadaniu prywatnego przewoźnika.

W autobusie może podróżować ok. 90 pasażerów. 28 osób może liczyć na przejażdżkę na fotelach typu CSE. Osiem siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. Wszystkie posiadają błękitną tapicerkę ze znanym od dwóch lat symbolem lajkonika. Wejście na pokład do tego w pełni niskopodłogowego autobusu jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2.

Kierowca może liczyć na komfortowe warunki pracy. A to dzięki zastosowaniu wydzielonej i w pełni oddzielonej od przestrzeni pasażerskiej kabina dla kierującego. Jest ona zabudowana na pełnej szerokości autobusu (z dwoma niezależnymi wyjściami). To standard, który Mobilis próbuje wprowadzać już od 2009 roku. I pod tym względem przewoźnik jest liderem wśród prywatnych operatorów w Polsce. Spółka posiada 187 autobusów z tzw. "duża kabiną".

Czas na napęd. Krakowski Conecto LF wersji dobranej pod kątem potrzeb Mobilisu jest napędzany stojącym silnikiem Mercedes OM936LA. Jednostka o pojemności 7,7 l ma 220 kW mocy oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 1200 Nm. Zblokowano ją z czterobiegową automatyczną skrzynią biegów Voith Diwa 6. Przekładnia współpracuje z portalowym mostem napędowym ZF AV132/80 G150 z przełożeniem 6,21. Ponadto w układzie jezdnym zastosowano zależną przednią oś ze stabilizatorem Mercedes VO 4/39 CL 7,5. Nowością jest zastosowanie w autobusie oraz jego dziewięciu przegubowych braciach systemu hamowania odzyskowego.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą dwóch agregatu Konvekta UL500. Naturalną wentylację zapewnia pięć okien przesuwnych oraz dwa sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy wyposażono w monitoring oraz system zliczania potoków.

Dostawcą systemu informacji pasażerskiej jest bydgoski SiMS. Conecto LF jest wyposażony w trzy wyświetlacze zewnętrzne o wysokiej rozdzielczości. Pora na wnętrze- tu znajdziemy trzy tablice LCD. Zastosowano dwie o przekątnej 22", na których prezentowana jest informacja liniowa oraz reklamy. Z prawej strony, tuż przed drugimi drzwiami o tablicę 38", na której informacja liniowa jest prezentowana w formie "e-koralików".

Autobus prezentuje bardzo bogaty standard wyposażenia, który konsekwentnie wdraża krakowski ZIKiT oraz współpracujący z nim operatorzy. Debiutujący w Grodzie Kraka Conecto LF z Mobilisu jest kolejnym pojazdem, który wpisuje się w obowiązujące standardy.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
ZIKiT Kraków
Mobilis
Mercedes
 • ups – 30.11.2016

  Jak rozumieć to zdanie: "to pierwszy autobus z gwiazdą na masce w mieście, który jest w posiadaniu prywatnego przewoźnika."? 38 Conecto Mobilisu z 2014 r. jest bez logo Mercedesa na przedniej masce, jak w Hamburgu? :P

 • srb – 30.11.2016

  Najpierwszym miastem które zaczęło obsługiwyać krótkie Conecto LF EURO6 - Rybnik pany.

 • tygi – 30.11.2016

  Turecki szajs

 • www – 30.11.2016

  Co Wy w tej redakcji palicie???

 • rju – 30.11.2016

  kolejny nowy autobus....co??? a co to co 2 dni jest nowy autobus...mpk pierze poznan w te i we te gratisowo wycieczki na kanary wiec jakie znowu???bez przesady...kolejny solaris niczym sie nie rozni dla zwyklego pasazera poza tytm ze nowy ...reszta nikogo nie obchodzi!!!

 • rakus – 01.12.2016

  Jechałem nim naprawde świetny autobus , szkoda źe MPK takie "zakochane"w Solarisach

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....