TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Debiut Citaro NGT w Polsce! Testy w PKS Bielsko-Biała
INFOBUS.PL - Opublikowano: 18.04.2019 15:00:51
fot. Michał Gębala

Trwa intensywny sezon gazowych testów w PKS Bielsko-Biała. Tym razem padło na autobus, dla którego jest to jednocześnie polska premiera. Od 11 kwietnia przewoźnik testuje jako pierwszy w naszym kraju Mercedesa Citaro NGT!

Związkowe plany
Będący właścicielem PKS, Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny mam ambitny plan. Autobusy zasilane CNG już wkrótce mają zostać wizytówką powiatu bielskiego. Zdaniem urzędników zastosowanie pojazdów na takie paliwo jest rozwiązaniem sprawdzonym w kontekście zabezpieczenia przed niszczącym działaniem zarówno smogu jak i hałasu. Gaz ziemny jako paliwo ma więc ważne miejsce w systemie ochrony środowiska.

Łącznie związek chce i PKS chcą pozyskać 26 autobusów na CNG. Pierwsze kroki zostały już podjęte. Do końca 2019 roku na terenie bazy PKS przy ul. Legionów w Bielsku- Białej ma powstać stacja tankowania CNG.

Stąd seria testów autobusów z napędem gazowym. Związkowy przewoźnik miał okazję przeprowadzić sprawdzian dwóch pojazdów. Każdy z nich był ich polskim debiutem. Mowa o Iveco Crossway'u 12LE Natural Power oraz Scanii Interlink MD CNG. Teraz przyszedł czas na kolejny autobus i co ważne to równie krajowa premiera. Od tygodnia PKS jako pierwszy polski operator ma możliwość testowania Mercedesa Citaro C2 NGT.

Citaro NGT
Nowy Citaro na gaz w porównaniu ze swoimi poprzednikami posiada zupełnie nowy silnik. Jego serce stanowi stojąca jednostka M936 o pojemności 7,7 litra i spełniająca normę Euro 6. Osiąga ona moc 222 kW i 1200 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Postawienie przez Mercedesa na nowy silnik pozwoliło osiągnąć kilka korzyści. To m.in. niższa waga, odpowiednio większa liczba miejsc pasażerskich, lepsze osiągi, niskie zużycie paliwa i wydłużenie okresów międzyobsługowych. Czy trzeba czegoś więcej?

Podstawową zaletą nowego systemu napędowego jest jego lekkość. To efekt zarówno niższej masy nowego silnika, jak i kompaktowej zabudowy kompozytowych butli z gazem, która teraz waży zaledwie 485 kg. Jak wiadomo gazowy "garb" zwiększa całkowitą wysokość autobusów CNG do niespełna 3,39 m. Wszystkie inne wymiary są identyczne jak w modelach Citaro z silnikami diesla. Dla lepszego rozłożenia nacisków butle umieszczone są nad przednią osią.

Demonstracyjnym Citaro NGT wersji demo może podróżować ok. 90 pasażerów. Ci, którzy preferują przejazdy na siedząco mają zapewnioną podróż na fotelach CSE. Wejście na pokład tego w pełni niskopodłogowego pojazdu jest możliwe dzięki dwóm wejściom w układzie 2-2-0. Drugie drzwi są odskokowo-przesuwne.

To nie koniec
Po gazowym Citaro planowany jest test kolejnego autobusu przez PKS. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić też będzie to konstrukcja gazowa i również to będzie jej polska premiera na linii. Na Podbeskidziu mamy zatem bardzo ciekawy okres.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
PKS Bielsko-Biała
Mercedes
EvoBus
CNG
test

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....