TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Darmowe autobusy w Krakowie! Dla uczniów szkół podstawowych
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 30.03.2016 18:10:18 2 komentarze
Darmowe autobusy w Krakowie! Dla uczniów szkół podstawowych

Od nowego roku szkolnego, czyli od 1 września, uczniowie krakowski szkół podstawowych będą jeździć za darmo autobusami i tramwajami. Tak zdecydowali radni podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa.

Nowe zasady obejmą także uczniów, którzy mieszkają poza miastem, ale uczą się w krakowskich szkołach. Darmowy bilet będzie obowiązywał tylko w czasie roku szkolnego. Przyjęte zasady nie będą obowiązywać w trakcie wakacji.

Według Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wpływy roczne ze sprzedaży biletów w Krakowie są szacowane na 275 mln zł. Utrzymanie komunikacji miejskiej kosztuje ok. 430 mln zł.

Do szkół podstawowych w Krakowie chodzi 42 tys. dzieci. Wprowadzenie darmowych przejazdów będzie kosztowało budżet miasta 2,7 mln zł rocznie. Nowe zasady obejmą także dzieci, które mieszkają w innych miejscowościach, ale uczą się w krakowskich szkołach. Darmowy bilet będzie przysługiwał uczniom wyłącznie w trakcie roku szkolnego - od września do czerwca, z wyłączeniem dwóch miesięcy wakacji.

Jedni za, drudzy przeciw

Za wprowadzeniem darmowej komunikacji opowiedziało się 25 radnych z klubów PiS oraz "prezydenckiego" Przyjaznego Krakowa. Przeciw było 2 radnych PO, 11 radnych Platformy wstrzymało się od głosu.

Radny PO Dominik Jaśkowiec proponował wprowadzenie taniego biletu rocznego - za 20 zł - dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. "Szkoły podstawowe leżą zazwyczaj blisko miejsca zamieszkania, rzadko rodzice posyłają dzieci do innych szkół niż rejonowe. To gimnazjaliści muszą dojeżdżać dalej i dlatego proponuję dojazd za symboliczną opłatę 20 zł nie tylko dla uczniów podstawówek, ale też gimnazjów" - argumentował Jaśkowiec. Jego propozycja nie uzyskała jednak poparcia.

"Zgadzamy się, że z darmowych przejazdów powinny korzystać uczniowie gimnazjów, a potem i liceów, ale nie ma na to w tym roku pieniędzy w budżecie miasta. W przyszłym roku nasz klub wystąpi z projektem rozszerzenia darmowej komunikacji także dla gimnazjalistów" - zapowiedział radny PiS Adam Kalita.

Przewodniczący klubu PiS Włodzimierz Pietrus przypomniał, że kwota 2,7 mln zł została już zapisana w budżecie Krakowa 2016. "Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych może spowodować, że będą towarzyszyć im opiekunowie. Może się okazać, że łatwiej będzie jechać tramwajem niż samochodem. Ten projekt wpisuje się także w naszą politykę prorodzinną" - mówił Pietrus. "Tak naprawdę z tych 2,7 mln zł wykorzystamy w tym roku ok. 900 tys., może 1 mln" - dodał radny Mirosław Gilarski (klub PiS). Mówił, że jest to element promocji komunikacji zbiorowej i krok w walce ze smogiem, jeśli tylko uda się zmniejszyć liczbę samochodów przed szkołami.

Radni Platformy zarzucali PiS populizm; podkreślali, że wprowadzenie darmowych biletów dla tak małej grupy korzystających obecnie z komunikacji, nie jest rozwiązaniem problemu. Ostrzegli, że bardzo szybko konieczne mogą być podwyżki cen biletów MPK, a Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu będzie mieć kłopoty z odliczeniem VAT od usług transportowych.

Według ZIKiT wpływy roczne ze sprzedaży biletów w Krakowie są szacowane na 275 mln zł. Utrzymanie komunikacji miejskiej kosztuje ok. 430 mln zł. Do szkół podstawowych chodzi 42 tys. dzieci. Zakładając, że każde będzie korzystać z biletów, ZIKiT wyliczył, że wprowadzenie darmowych przejazdów będzie kosztowało budżet miasta 2,7 mln zł zł rocznie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
ZIKiT Kraków
BKM
  • krakus – 31.03.2016

    Co za stare zdjęcie tych autobusików już dawno nie ma w Krakowie

  • Marcin – 31.03.2016

    Ten konkretny ze zdjęcia akurat ma się dobrze - jest to jeden z wielu zabytkowych autobusów krakowskiego MPK.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....