TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Czy za odkrytą twarz u pasażera kierowca może dostać mandat? NIE!
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.04.2020 12:00:35
Za brak maseczki u pasażera mandat dla kierowcy? NIE!; fot Policja

Od czwartku, 16 kwietnia do odwołania obowiązkowo w przestrzeni publicznej musimy zakrywać usta i nos. Można to robić nie tylko maseczką medyczną, ale także tymi wykonanymi samodzielnie oraz chustką czy szalikiem.

Zwolnieni z tego obowiązku są m.in. kierowcy pojazdów transportu zbiorowego. Stało się tak dzięki apelowi Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Aktualnie pracownicy przedsiębiorstw komunikacji miejskiej mają obowiązek zakrywania ust i nosa, ale tylko wtedy, gdy przebywają poza swoim stanowiskiem pracy lub w przypadku, gdy stanowisko pracy nie zostało zorganizowane w sposób zapewniający odległość 1,5 m między poszczególnymi pracownikami lub osobami trzecimi. Dotyczy to również prowadzących autobusy, trolejbusy, tramwaje, czy metro.

Czyli jeśli kierowca, czy motorniczy przebywa kabinie, nie musi w niej zakładać maseczki. Natomiast gdy opuszcza kabinę, musi zakryć nos i usta. Może to zrobić nie tylko przy pomocy maseczki, ale również części odzieży.

Co z pasażerami?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust, który zaczął obowiązywać w czwartek.

-"Tutaj obowiązują powszechne reguły łamania zakazów prawnych" - powiedział minister zdrowia.

Naszym zdaniem oznacza to, że pasażer = obywatel może być ukarany za brak zasłoniętej twarzy i nosa w transporcie, natomiast na pewno nie może być obarczony za to odpowiedzialnością  kierowca czy motorniczy. To nie jest ich rola!

Kierowca autobusu czy motorniczy może nie ruszyć z przystanku, jeśli pasażer nie ma zakrytych ust i nosa, natomiast służby nie mają prawa ukarać go za to mandatem.

Zapytana o to Policja odpowiada, że w pierwszych dniach wejścia w życie nowych przepisów będzie przypominać pasażerom o obowiązku zakrywania twarzy. Policja wyjaśnia też, że nie koniecznie musimy to robić kupioną ze sklepu chirurgiczną maską. Twarz możemy zasłonić albo szalem, albo samodzielnie wykonaną maseczką.

Niezastosowanie się do nowych przepisów może zostać ukarane mandatem nawet do 500 zł. Przez pierwsze dni funkcjonariusze w regionie nie będą karać mieszkańców, a jedynie upominać. Ale mundurowi mogą nałożyć kary na takie osoby, które zachowują się rażąco i lekceważąco. W celu wylegitymowania policjanci mogą prosić o odsłonięcie na chwilę twarzy.

Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje do odwołania. Dopytywany później, jak długo będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek, Szumowski stwierdził, że dopóki nie będzie dostępna szczepionka przeciw koronawirusowi.

Przykład z Gdańska

Naszym zdaniem prawidłowa reakcja kierowcy miejskiego autobusu miała miejsce w Gdańsku, 16 kwietnia. Wówczas prowadzący jeden  z gdańskich autobusów wyprosił pasażera, ponieważ ten - mimo obowiązku zasłonięcia ust i nosa - podróżował z "odkrytą" twarzą – informuje portal trójmiasto.pl. Świadkiem takiej sytuacji w czwartek rano był pan Paweł, który opisał w portalu wydarzenie.

-"Kierowca jednego z autobusów najpierw zasugerował pasażerowi, że powinien zasłonić usta i nos. Powiedział, że zamiast maseczki może użyć na przykład szalika albo chustki - ta osoba miała bowiem czymś obwiązaną szyję."

Wobec braku reakcji pasażer został wyproszony z pojazdu. Czy postąpił słusznie? Naszym zdaniem i zdaniem Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku - tak.

-"Kierowca pojazdu komunikacji miejskiej, podobnie jak każdy z nas, ma prawo reagować, gdy czyjeś zachowanie zagraża bezpieczeństwu innych - w tym wypadku bezpieczeństwu współpasażerów. Stosowanie się do obowiązujących wytycznych jest przecież w interesie nas wszystkich - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd
kierowca

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....