TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Czy polska sieć jest gotowa na elektrobusy?
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 28.05.2018 11:30:12 1 komentarz
Czy polska sieć jest gotowa na elektrobusy?

Wyzwania dla dystrybutorów energii związane z rozwojem elektromobilności to m.in. zaspokojenie zapotrzebowania na moc w szczytach energetycznych, zapewnienie infrastruktury szybkiego ładowania czy infrastruktury dla autobusów elektrycznych - wskazuje specjalista Tauronu Dystrybucja.

Przedstawiciel spółki Tauron Dystrybucja Andrzej Szyp mówił o tym podczas czwartkowej, 24 maja, konferencji "Elektromobilność szansą rozwoju polskiej gospodarki" w Katowicach.

Nakreślił przy tym kontekst wynikający z nowej ustawy o elektromobilności, która ma doprowadzić m.in. powstania w całym kraju ok. 6 tys. punktów publicznego ładowania (rozumianych jako gniazdko; w pojedynczej stacji może być ich kilka) i ok. 400 punktów tzw. szybkiego ładowania – dużej mocy.

Ustawa m.in. nakłada obowiązek rozwoju publicznej infrastruktury ładowania zakładając, że do końca 2019 r. będzie ona powstawała w miarę możliwości na zasadach komercyjnych. Potem określone samorządy (pow. 100 tys. mieszkańców i 60 tys. samochodów) powinny przygotować plany budowy uzupełniających je publicznych sieci – konsultując te plany publicznie i z dystrybutorami energii. Następnie dystrybutorzy zbudują stacje ładowania (z uwzględnieniem kosztów w taryfach dystrybucyjnych) i przekażą je w zarząd zewnętrznym operatorom.

Jak zaznaczył Szyp, wyzwania dla operatorów systemu dystrybucyjnego będą wiązały się nie tylko z wywiązaniem z tego obowiązku. Procesy ładowania są bowiem ściśle zależne od użytkownika końcowego.

"Pierwszym zasadniczym wyzwaniem jest poradzenie sobie z tzw. pikami. Problemem (...) nie jest brak energii w systemie. Mamy dostępną energię elektryczną, która pozwoli zasilić wszystkie samochody, natomiast problemem jest czas, kiedy ta energia ma być dostarczona do tych samochodów" - podkreślił.

Wyjaśnił, że prawie 80 proc. wszystkich ładowań pojazdów indywidualnych na rynkach rozwiniętych, to tzw. ładowania domowe, rozpoczynane zwykle wieczorami, kiedy niezależnie w gospodarstwach domowych przypada szczytowe zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia. Narasta wówczas problem związany z dostępnością mocy czy z optymalnym wykorzystaniem infrastruktury sieci dystrybucyjnej. Rozwiązaniami mogą być mechanizmy pozwalające przenieść czas ładowania poza godziny szczytu, jak zachęty cenowe w taryfach czy technologie smart charging.

Drugie wyzwanie to zapewnienie infrastruktury szybkiego ładowania - przede wszystkim w miastach. Jak zaznaczył Szyp, praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na taką infrastrukturę dotyczy przede wszystkim tras przelotowych, szybkiego ruchu. Przykładowe stacje zawierające np. cztery punkty ładowania o mocy rzędu 350 kW (czyli większej, niż pobierają np. sklepy wielkości dyskontów spożywczych) wymagają odpowiedniego doprowadzenia mocy.

"Nie jest wyzwaniem doprowadzenie takiej mocy gdzieś na trasy autostrad czy na stacje benzynowe, natomiast wymaga to pewnego czasu i rozwoju infrastruktury sieciowej, ponieważ stacje te przyłączane są najczęściej do sieci średniego napięcia" - wyjaśnił przedstawiciel Tauronu Dystrybucja.

Pytany o określone ustawą perspektywy tworzenia sieci punktów ładowania uznał, że cele ustawy do 2020 r. nie zostaną w pełni zrealizowane w sposób komercyjny; jednak część takiej infrastruktury powstanie, a przynajmniej zostanie zaplanowana. Odnosząc się do przykładu Katowic, w których powinno powstać ok. 100 punktów publicznego ładowania, uznał że realizacja tego celu przed 2020 r. może być trudna. Powód to np. co najmniej kilkumiesięczny proces przyłączania infrastruktury do sieci – zależny m.in. od lokalizacji.

"Dlatego bardzo ważne są te wcześniejsze uzgodnienia lokalizacji. Bo oczywiście można puścić proces w sposób naturalny, złożyć wnioski o warunki przyłączenia, wskazując konkretne punkty i czekać (…) na przyłączenia. Natomiast lepiej jest to uzgodnić, bo może okazać się, że np. przesunięcie stacji o 10 metrów w lewo spowoduje, że możemy ją zasilić znacznie szybciej" - wyjaśnił Szyp wskazując, że nie chodzi tyle o względy technologiczne, lecz związane z daną lokalizacją uwarunkowania administracyjno-prawne.

Wyzwaniem dla dystrybutorów energii są również pantografowe stacje ładowania autobusów elektrycznych – rozsiane na liniach autobusowych. Również one wymagają dużej mocy przyłączeniowej, wykorzystywanej w sposób jeszcze bardziej chwilowy, niż w szybko ładowanych samochodach elektrycznych. "Mówimy np. o kilkuminutowym doładowaniu autobusu na pętli z wykorzystaniem mocy rzędu 450 kW" - zobrazował specjalista.

Zapewnił, że Tauron Dystrybucja przygotowuje się od dawna na nadejście elektrycznej mobilności – realizując projekty badawczo-rozwojowe w tym obszarze, także z szeregiem aktywnych w tym obszarze samorządów. Szyp wymienił tu Jaworzno, gdzie spółka realizuje np. demonstracyjny projekt związany z technologią wymiany i ładowania baterii w autobusach elektrycznych.

Podpisana przez prezydenta 5 lutego br. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt, ma zmierzać do upowszechnienia w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych.

Ma to nastąpić poprzez stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, wsparcie tych technologii w transporcie publicznym. Ustawa nakłada na samorządy obowiązek rozwoju ekologicznego transportu.

Działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 258 tys. km linii energetycznych na obszarze 57 tys. km kw. Rocznie firma przesyła ok. 45 tys. gigawatogodzin energii do ok. 5,4 mln klientów. Spółka jest częścią grupy energetycznej Tauron Polska Energia.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
ładowarka
Tauron
GZM
 • Sebbastian Pioro – 28.05.2018

  Polska jest gotowa, ale autobusy jeszcze nie sa gotowe 😂😂😂😂. Niestety zasieg pojazdu caly czas jest zbyt mały,by mogly przejeździc caly dzień na linii...

 • wiesio – 28.05.2018

  tutaj się mylisz. szybkie ładowanie z pantografu rozwiązuje problem. Nie ma jednak wiele takich punktów - to dopiero powstaje. Np w Krakowie są 2 szybkie stacje ładowania w tym jedna szybka tylko z nazwy.

 • Tomasz Szydłowski – 28.05.2018

  Pomijając kwestie baterii, to bardziej się obawiam tego, że nasze elektronie po prostu nie będą wstanie zaspokoić zapotrzebowania na energię elektryczną. 😂

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....