TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Czechowice podsumowały elektryczny test
- Opublikowano: 02.10.2019 10:00:22
Czechowice podsumowały elektryczny test

Czechowice-Dziedzice podzieliły się swoją wiedzą o testowej eksploatacji autobusu przegubowego Solaris Urbino 18 electric.

18 września czechowicki PKM zakończył trwające przez ponad tydzień testy elektrycznego autobusu przegubowego Solaris Urbino 18 Electric. Testy wypadły pomyślnie, a pojazd doskonale sprawdził się w czasie regularnej obsługi najbardziej obciążonej pasażerami linii do Bielska-Białej.

Sam zalety

Ekologiczny, zeroemisyjny, cichy autobus elektryczny kursował na linii nr VII. Oprócz walorów ekologicznych, PKM wskazuje na następujące zalety pojazdu: niska podłoga na całej długości, zwrotność – dużo większa niż obecnie eksploatowanych przez PKM dwóch autobusów 15-metrowych, niska zabudowa (ważna, bo umożliwiającą bezproblemowy przejazd pod wiaduktem w Komorowicach), duża moc silnika, dobrze dobrana do pojemności baterii.

Przeprowadzone, kolejne już testy autobusu elektrycznego w Czechowicach-Dziedzicach, mają związek z planami gminy i czechowickiego PKM na pozyskanie dofinansowania na zakup dwóch przegubowych autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami: zajezdniową i pantografową, tak by w niedalekiej przyszłości, takimi właśnie pojazdami zastąpić starsze, 15-metrowe Solarisy.

Testowe dane

Autobus obsługiwał linię nr VII, w godzinach od godz. 5.00 do 10.25, a następnie był ładowany ładowarką zajezdniową (typu plug-in) i kontynuował pracę przewozową od godz. 13.00 do 21.30. W trakcie testów pokonał ponad 2 250 km. Celem wyeliminowania wskazanej przerwy na ładowanie, planowane jest posadowienie ładowarki pantografowej na przystanku autobusowym przy PG Silesia, gdzie autobus – jeśli gmina zakupi takie pojazdy - mógłby być doładowywany podczas przerw kompensacyjnych i w całości realizować przewidziane zadanie przewozowe wynikające z rozkładu jazdy.

W zależności od panujących warunków eksploatacyjnych autobus zużywał 1,2-1,5 kWh/km. Jak wynika z zebranych przez PKM danych eksploatacyjnych, koszt zużytej energii elektrycznej przez testowany autobus wyrażony w zł/km był dwukrotnie niższy niż koszt oleju napędowego zużytego w tym samym czasie przez autobus napędzany silnikiem spalinowym.

Coś dla kierowcy

Kierowcy autobusu – testujący pojazd w trudnych warunkach miejskich - wśród zalet najczęściej wymieniali: dynamikę pojazdu, komfortowe zawieszenie, niski poziom hałasu, płynność jazdy i wysoką estetykę połączoną z funkcjonalnością. PKM bardzo pozytywnie ocenia parametry eksploatacyjne testowanego autobusu. Elektryczny, cichy i niezanieczyszczający powietrza pojazd, spotykał się również z uznaniem ze strony pasażerów.

- Gmina Czechowice-Dziedzice deklaruje gotowość do wprowadzenia do eksploatacji autobusów zeroemisyjnych, przy uzyskaniu środków zewnętrznych na ten cel. Uwzględniając potencjalne korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne dla mieszkańców, planowane jest przeprowadzenie modernizacji floty PKM Czechowice–Dziedzice w oparciu o autobusy elektryczne - akumulatorowe. Uzyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych zrekompensuje wyższe nakłady inwestycyjne w porównaniu do zakupu autobusów o napędzie konwencjonalnym – spalinowym – mówi Rafał Kupczak, dyrektor ds. organizacyjnych i eksploatacji, wiceprezes czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Plany czechowickiego przewoźnika wpisują się w starania gminy, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że PKM Czechowice-Dziedzice sp. z o.o., w ramach realizowanego projektu "Przyjazna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach" - dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej – już w 2017 roku zakupiło 4 autobusy Solaris Urbino 12 z nowoczesnymi, niskoemisyjnymi silnikami spełniającymi surową normę Euro 6, a następnie 3, jeszcze nowocześniejsze i jeszcze bardziej ekologiczne autobusy hybrydowe - Solaris Urbino 12 Hybrid, których eksploatację rozpoczął w kwietniu ubiegłego roku. Kolejnym krokiem ma być zakup pierwszych autobusów elektrycznych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
test
elektrobus
PKM Czechowice-Dziedzice
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....