TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ciężki początek roku dla gdańskich autobusów
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.03.2017 12:47:24 12 komentarzy
Ciężki początek roku dla gdańskich autobusów

Seria autobusowych problemów dopadła Gdańsk. Wszystko zaczęło się od spóźnionego przetargu ZTM Gdańsk na linie i związanego z tym wyroku KIO. Teraz doszły do tego kłopoty z Warbusem i kabrioletami.

Przypomnijmy, pod koniec grudnia 2016 r. ZTM Gdańsk podpisał z Warbusem i PKS Gdańsk umowy na kolejny rok, pomimo, że obecne kontrakty miały wygasnąć z końcem 2016 roku. Dyrektor ZTM w Gdańsku Jerzy Dobaczewski tłumaczył tę decyzję (dot. przedłużenia umowy) "koniecznością zapewnienia przewozów zapewniających najwyższą rękojmię jakości świadczonych usług dla mieszkańców Gdańska" na czas potrzebny do rozstrzygnięcia kolejnego wieloletniego przetargu na świadczenie usług przewozowych na liniach międzygminnych (przetarg ogłoszony zwycięsko dla spółki BP Tour - dop. red.)

Krajowa Izba Odwoławcza analizując tę sytuację ? w ramach skargi PKS Gdynia ? uwzględniła protest przewoźnika i nałożyła na Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku karę pieniężną. Z budżetu miasta organizator transportu zobowiązany jest do uregulowania kary w wysokości około 85.000 zł za zlecenie przewozów od 1 stycznia 2017 r. z wolnej ręki Warbusowi i PKS Gdańsk, tj. dotychczasowym przewoźnikom bez ogłoszenia zamówienia. Zdaniem KIO nastąpiło to przez  zbyt późne ogłoszenie nowego przetargu na linie.

Ukarany Warbus

To nie koniec problemów gdańskiej komunikacji. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach bieżącego roku ZTM Gdańsk nałożyło na podwykonawcę, czyli firmę Warbus kary umowne w wysokości blisko 15 000 zł. To efekt problemów z właściwą obsługą zadań przewozowych na liniach 117, 122, 126, 143 i 171. Jak uzasadnia swoje decyzje ZTM, Zarząd otrzymał wiele zgłoszeń od pasażerów, którzy skarżyli się na niesprawne autobusy i niewykonane kursy. Kary umowne, jakie znalazły swoje zastosowanie w przedłużonej od 1 stycznia br. umowie z ZTM dotyczyły przede wszystkim realizowania przewozów autobusami o zbyt małej pojemności lub całkowitego niewykonania kursów na trasach.

Dodajmy, że problemy taborowe gdańskiego oddziału Warbusa doprowadziły do wypowiedzenia części zadań objętych umową na trasie linii 171 z Gdańska do Gdyni i przekazanie ich komunalnemu przewoźnikowi, spółce Gdańskie Tramwaje i Autobusy (GAiT).

Bez turystycznej linii

Na dokładkę, w tym tygodniu anulowany został przetarg na zakup dla miejskiej spółki autobusów typu cabrio, które miały obsługiwać nowa linię turystyczną po gdańskim Śródmieściu. Zamówienie wycofano, a oficjalny powód unieważnienia to zaplanowane przez miasto remonty i brak szans na dostawę pojazdów przez tegorocznym sezonem.

- "W związku z wystąpieniem istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, Gdańskie Autobusy i Tramwaje unieważniają postępowanie. Zamawiający uznał, że w bieżącym roku, z uwagi na uwarunkowania organizacyjno-finansowe, dostawa trzech autobusów miejskich typu Cabrio będzie niecelowa - czytamy w ogólnikowym komunikacie na stronie GAiT.

Na koniec dodajmy, że w zeszłym tygodniu gdańska prokuratura wszczęła postępowanie ws. tego przetargu i zabezpieczyła dokumentację przetargową. Zawiadomienie złożyła osoba prywatna ? najprawdopodobniej związana z przewoźnikami obwożącymi turystów tzw. melaxami. Ich na pewno ucieszyła najnowsza decyzja GAiT, gdyż to oznacza, że w tym roku nie ruszy miejska linia turystyczna ? naturalny konkurent prywatnych przewozów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Gdańsk
GAiT Gdańsk
 • kierowca – 17.03.2017

  A czy ktoś się odwołał do KIO w sprawie wygranej BP Tour czy to już pewne że wyjadą na trasę??

 • scania driver – 17.03.2017

  a jak mozna sie starac o prace w BP Tour?

 • Gdynianin – 17.03.2017

  Wpłynęły aż trzy odwołania.

 • GK – 17.03.2017

  Odwołali się Warbus (2x) i Kłosok. Wszystkie odwołania połączono, będą rozpatrywane w KIO w pon. (20.03) od 10.

 • Su – 18.03.2017

  To się bardzo zastanów scania driver. Ja miałem chwilowy epizod w BP Tour jako kierowca. 500 zł na umowie zlecenie reszta pod stołem. W autobusie jak chciałeś umyc szyby to brałeś płyn od dyspozytora i musiałeś go oddać. Sporo takich kwiatków tam było.

 • Jacek – 18.03.2017

  Już to pisałem, że gdzie Warbus i Mobilis tam problemy.

 • scania driver – 18.03.2017

  Su a gdzie bys polecal na autobusy? Niedlugo bede szukal pracy w Gdansku.

 • MFM – 18.03.2017

  Albo ktoś się nie zna na pzp albo pominął jedno odwołanie. Warbus nie mógł się dwa razy odwołać od jednej czynności zamawiającego. Więc mamy wariant pt. protesty do KIO Kłosok & Warbus (domagający się odrzucenia ofert BP Tour i konso pod wodzą Kłosoka) albo odwołania od Kłosoka & Warbusa & Arrivy.

 • GK – 19.03.2017

  Odwołania Warbusa są od dwóch odrębnych czynności zamawiającego (a właściwie: jedno od jednego, drugie od pozostałych).

 • Su – 19.03.2017

  Nie pomogę za bardzo scania. Ja mieszkam w Lublinie.

 • PL – 20.03.2017

  Scania driver, w tej chwili najlepsze warunki daje GAiT. Trzeba tylko uodpornić się na ducha komunizmu w firmie i machlojki

 • Dociekliwy – 24.03.2017

  Ktoś zna dzisiejszy wyrok KIO dotyczący ZTM w Gdańsku?Wokanda na dzień 24.03.2017:Ogłoszenie orzeczeniaSala rozpraw: 512Godzina: 12:30Sygn. akt: 425/17Odwołujący: Warbus Sp. z o.o. - WarszawaZamawiający: Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku - GdańskOgłoszenie orzeczeniaSala rozpraw: 512Godzina: 12:30Sygn. akt: 426/17Odwołujący: Konsorcjum: "PPUH Kłosok" Andrzej Kłosok, A21 Sp. z o.o. - ŻoryZamawiający: Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku - Gdańsk

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....