TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Chińczycy o zakażeniach w autobusach: Kluczowa recyrkulacja
InfoBus.pl - Opublikowano: 05.09.2020 19:00:34
Chińczycy o zakażeniach w autobusach: Kluczowa recyrkulacja; fot. caixin.com

Chińscy naukowcy dokładnie przeanalizowali przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, do którego doszło we wschodniochińskiej prowincji Zhejiang 19 stycznia 2020 r.

Dwa autobusy

Do dwóch autobusów wsiadło wówczas w sumie 128 osób (15 mężczyzn i 113 kobiet, średnia wieku 58,6 lat), mieszkańców tej samej dzielnicy Haisho miasta Ningbo. W pierwszym autobusie jechało 60 osób (46,9 proc.), w drugim – 68 (53,1 proc.). Podróż autobusem w obie strony trwała 100 minut, a będące jej celem buddyjskie obrzędy na wolnym powietrzu odbywały się w świątyni w dzielnicy Yinzhou miasta Ningbo i trwały 150 minut.

Źródłem zakażeń był pasażer drugiego autobusu. Objawy COVID–19 (kaszel, dreszcze i bóle mięśniowe) pojawiły się u niego dopiero wieczorem. Nazajutrz poczuł się jednak lepiej i dopiero gorączka oraz kaszel u żony i dzieci (22 stycznia) doprowadziły do wizyty w szpitalu i rozpoznania groźnej choroby (25 stycznia). Tylko ten mężczyzna spośród wszystkich uczestników obrzędów miał wcześniej kontakt z mieszkańcami dotkniętego chorobą Wuhan – jadł obiad w ich obecności 17 stycznia.

Naukowcy porównali ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 wśród osób z grupy ryzyka podróżujących oboma autobusami oraz 172 innych uczestniczących w obrzędach osób.

Recyrkulacja kluczowa

Miejsca w eksponowanym autobusie zostały podzielone na strefy wysokiego i niskiego ryzyka w zależności od odległości od pacjenta źródłowego, a ryzyko zachorowania na COVID-19 porównano w każdej strefie.

W obu autobusach centralne klimatyzatory pracowały w trybie recyrkulacji w połączeniu z ogrzewaniem.

Tryb recyrkulacji umożliwia zamknięcie dopływu powietrza z zewnątrz i uruchomienie cyrkulacji wewnętrznej. Z recyrkulacji korzysta się na przykład, gdy powietrze napływające z zewnątrz odznacza się gorszymi parametrami, niż to wewnątrz (chociażby z powodu smogu).

Jak się okazało, osoby które jechały drugim autobusem wraz z chorym na COVID-19 przy włączonej recyrkulacji powietrza oraz uczestniczyły w obrzędach, były bardziej narażone na zakażenie, od osób które jechały pierwszym autobusem. Różnica była bardzo wyraźna – w pierwszym autobusie nie wykryto zakażenia u żadnej z 60 osób, w drugim (którym jechał chory) zakażeniu uległy 24 z 68 osób (czyli 35,3 proc. licząc z chorym).

Kwestia odległości

Natomiast różnice ryzyka pomiędzy strefami "wysokiego" i "niskiego" ryzyka okazały się niewielkie. Spośród 172 innych osób, które nie jechały autobusami, ale uczestniczyły w obrzędach (w tym pięciu mnichów) zakażenie stwierdzono u 7 osób (4,1 proc.). Wszyscy zakażeni z tej grupy stwierdzili, że mieli bliski kontakt z osobą zakażoną.

Przed 19 stycznia 2020 w ośmiomilionowym Ningbo nie odnotowano ani jednego zakażenia SARS-CoV-2. Nikt tam wówczas nie nosił ochronnych maseczek. Jak zaznaczają autorzy, wirus łatwo przenosi się drogą powietrzną, a w zamkniętych pomieszczeniach przy recyrkulacji powietrza ryzyko zakażenia znacząco rośnie. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
pasażer
klima
Chiny

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....