TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ceny autokarowych biletów pójdą w górę? Przy limitach to nieuniknione
InfoBus.pl - Opublikowano: 27.05.2020 12:00:44
Ceny autokarowych biletów pójdą w górę? Przy limitach to nieuniknione; fot. Policja

Wszystko wskazuje na to, że za obostrzenia sanitarne w transporcie autokarowym zapłacą sami pasażerowie. Tym samym wraz z restartem autobusowych linii, podróżni muszą się liczyć się ze wzrostem cen za bilety.

Pamiętajmy, że operatorzy mogą oferować tylko połowę miejsc dostępnych w autobusach, dlatego mimo droższych biletów, nadal zmuszeni są dopłacać do kursów. To miejmy nadzieję, że tylko tymczasowa, mało przyjemna dla obu stron sytuacja.

Autobusowy restart

1 czerwca zostanie przywrócona regularna działalność dworca autobusowego Warszawa Zachodnia - jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce.

Kolejni przewoźnicy decydują się na wznowienie działalności, mimo ograniczeń wynikających z obostrzeń sanitarnych. Na co muszą przygotować się pasażerowie?

- Od trzech tygodni obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania połączeniami autobusowymi. Wiele osób utknęło za granicą w oczekiwaniu na wznowienie ruchu autobusowego i zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla tych, których podróż nie jest związana z pracą. Kolejni przewoźnicy decydują się na powrót na najbardziej oblegane trasy, jednak z powodu ograniczonej o połowę liczby pasażerów kursy nie mogą być rentowne bez podniesienia cen biletów. Koszty poniosą więc wszyscy - i zdesperowani podróżni, i przewoźnicy, którzy mimo powrotu do pracy, będą mieli trudności z odzyskaniem stabilności finansowej - komentuje Pert Susen, ekspert wyszukiwarki połączeń Busradar.pl.

Sindbad już jest

Pierwszy na międzynarodowe trasy wrócił Sindbad, decydując się na wznowienie ruchu między Polską a Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Belgią, Hiszpanią, Holandią i Luksemburgiem.

Od 3 czerwca, w związku z otwarciem włoskich granic, planowane jest także wznowienie połączeń z tym krajem. Przewoźnik przed epidemią oferował połączenia między Polską a 26 krajami.

Wznowienie kolejnych linii będzie zależało od zniesienia kontroli granicznych i zainteresowania turystów.

Wraca Flixbus

Na drogi wraca także Flixbus. Od 28 maja przewoźnik wznawia kursy do 33 miast, w tym 14 w Polsce. Autobusy wyjadą na sześć tras:

 • Szczecin Główny - Berlin Tagel - Berlin Zob

 • Warszawa - Radom - Kielce - Kraków - Zakopane

 • Medyka - Przemyśl - Rzeszów - Kraków - Katowice - Wrocław - Chociebuż - Berlin - Hamburg - Brema

 • Medyka - Przemyśl - Rzeszów - Kraków - Katowice - Wrocław - Drezno - Chemnitz - Giessen - Siegen - Bergisch Gladbach - Leverkusen - Düsseldorf - Duisburg - Amsterdam

 • Warszawa - Konin - Poznań - Berlin - Hanower - Dortmund - Bochum - Essen - Duisburg - Düsseldorf - Leverkusen - Kolonia Lotnisko - Bonn

 • Warszawa - Poznań - Świebodzin - Berlin SXF - Berlin - Sudkreuz - Berlin ZOB - Hamburg

Wraca Polonus

Dzień później swoje połączenia wznowi także największy polski operator - Polonus. Planowane trasy to:

 • Warszawa – Rawa Maz. – Tomaszów Maz.

 • Warszawa – Ostrołęka – Mrągowo – Kętrzyn

 • Warszawa – Kozienice – Sandomierz – Tarnobrzeg

 • Warszawa – Mława – Olsztyn – Bartoszyce

 • Warszawa – Przasnysz – Szczytno – Olsztyn

 • Warszawa – Łomża – Pisz – Ruciane-Nida – Mikołajki – Giżycko

Co dalej?

Wszyscy przewoźnicy ostrożnie odmrażają kolejne trasy, wprowadzają nowe, bardzo okrojone rozkłady jazdy, np. tylko jeden kurs dziennie na danej trasie krajowej lub całkowity brak połączeń w weekendy. Wynika to z kilku czynników, m.in.: ograniczenie liczby pasażerów, sprawia, że kursy stają się nierentowne, dlatego przewoźnicy muszą zadbać o to, aby te, które się odbywają miały, maksymalną możliwą liczbę pasażerów, bo nie będą w stanie odrobić strat na innych trasach.

Od czasu poluzowania zasad dotyczących wychodzenia z domu, ludzie zaczęli szukać możliwości podróżowania, chociażby do pobliskich miejscowości, lub w atrakcyjne turystycznie regiony w Polsce. W związku z brakiem oferty transportowej i obawami o swoje bezpieczeństwo wiele osób zdecydowało się na podróż własnym samochodem.

- Z naszych badań sprzed epidemii wynika, że najważniejszymi czynnikami wpływającymi na decyzję o korzystaniu z transportu zbiorowego jest cena biletu i wystarczająca liczba połączeń na interesujących trasach. Teraz do kluczowych czynników należy dodać bezpieczeństwo. Restrykcje związane z epidemią, nie tylko chronią pasażerów, ale także wpływają bezpośrednio na wzrost cen biletów i ograniczoną dostępność ofert. Nie sposób nie zauważyć, że problem ten dotyka najbardziej miejsc, które jeszcze przed pandemią były wykluczone transportowo lub takim wykluczeniem zagrożone - komentuje ekspert Busradar.pl

Bezpieczeństwo priorytetem

Wszyscy przewoźnicy zaznaczają, że w związku z wznowieniem połączeń wprowadzili także szereg procedur sanitarnych. Oprócz 50 procentowego ograniczenia liczby pasażerów i zachowania dystansu między nimi, na liście znalazły się także:

 • obowiązek noszenia maseczek,

 • dezynfekcja pojazdów po każdym kursie,

 • zamknięcie toalet na pokładzie autobusów, a w związku z tym częstsze postoje na trasach dalekobieżnych,

 • zachowana odległość od kierowcy,

 • bezdotykowa kontrola biletów i dokumentów.

Wielu przewoźników uzależnia otwarcie kolejnych linii międzynarodowych od zniesienia kontroli granicznych i obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z zagranicy w Polsce. Jak dotąd rząd nie wydał w tej sprawie oficjalnego stanowiska. Wiadomo jedynie, że kontrole graniczne zostają utrzymane co najmniej do 12 czerwca. Przewoźnikom i podróżującym pozostało trzymać rękę na pulsie, bo sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
linie
FlixBus
Polonus
Sindbad

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....