TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Budimex przebuduje dworzec autobusowy w Kielcach
INFOBUS.PL - Opublikowano: 27.07.2018 14:00:56
fot. wikipedia

W drugim podejściu udało się wyłonić firmę, która przebuduje słynny dworzec autobusowy w Kielcach. Miasto znalazło dodatkowe pieniądze i dziś, 27 lipca wybrało ofertę przedstawioną przez Budimex. Spółka za realizację zlecenia zainkasuje nieco ponad 68,7 mln PLN brutto.

Przypomnijmy, że kielecki Zarząd Transportu Miejskiego, który jest właścicielem dworca dwa razy musiał szukać firmy, która zajmie się przebudową charakterystycznego obiektu. W pierwszym przetargu nie to się nie udało. Otrzymane przez miasto oferty były powyżej przyjętych szacunków. W nowym postępowaniu dokonano kilku zmian, które miały wpłynąć na obniżenie ceny.

Do nowego przetargu stanęły dwie firmy. Tańszy był Budimex, który zaoferował swoje usługi budowlane za 68 717 839,26 PLN brutto. Konkurencyjną ofertę przedstawiła firma Anna-Bud z Morawicy pod Kielcami. Ta propozycja opiewała na 74 561 000 PLN brutto. Dalej było to powyżej szacunków miasta, które miało przygotowane na remont 39 002 346 PLN brutto.

Pozostawało czekać na ruch ZTM. Trzy tygodnie zajęło znalezienie dodatkowych środków i sprawdzenie otrzymanych ofert. Dziś urzędnicy oficjalnie poinformowali od wyborze Budimexu. Jeżeli nie będzie odwołania jego konkurenta to na w pierwszej połowie sierpnia zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Nowy dworzec ma być gotowy w czerwcu 2020 roku.

Historia kieleckiego dworca

Budowę rozpoczęto w 1975 roku, budynek oddano do użytku 20 lipca 1984. Docelowo w założeniu miał obsługiwać 1500 autobusów i 24 000 pasażerów w ciągu doby.

Budynek ma 14 m wysokości i trzy kondygnacje. Ruch pasażerski i kołowy odbywa się na nim prawie bezkolizyjnie, tzn. autobusyjeżdżą dookoła budynku, a zatrzymują się na bocznym pasie, natomiast pasażerowie dostają się do niego korytarzami umieszczonymi pod tymi pasami (przejścia podziemne). Perony przykryte są wiatą o średnicy 80 m, zawierają 15 stanowisk dla autobusów. Do niedawna podróżni mieli również możliwość oczekiwać na przyjazd autobusu nie wychodząc z budynku, jednak widok na stanowiska został zasłonięty małymi sklepikami i punktami gastronomicznymi.

Budynek został wpisany na listę zabytków. Świętokrzyski konserwator zabytków oznajmił: "wzniesiony w latach 1975–1984 budynek dworcowy m.in. stanowi unikalny i nowatorski przykład architektury PRL, uznawany za jedną z cenniejszych realizacji architektonicznych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku, i materialny dokument epoki."

W marcu 2013 roku właścicielem obiektu stała się spółka PKS 2. Pod koniec marca 2016 roku miasto odkupiło dworzec za 20 mln PLN.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
ZTM Kielce

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....