TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Brno na zakupach: trolejbusy i autobusy
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.01.2019 12:00:24
Brno na zakupach trolejbusy i autobusy

Firma Dopravni podnik mesta Brna przedstawiła swoje taborowe plany na rok 2018. To m.in. zakup 25 przegubowych trolejbusów z alternatywnym napędem oraz 20 niskopodłogowych autobusów z silnikami diesla Euro 6.

Zaczynamy od trolejbusów z alternatywnym napędem. Po udanym pierwszym tego typu projekcie i zakupie w 2018 r. 10 trolejbusów klasy MAXI na bazie Nowego Urbino (Škoda-Solaris 26Tr), teraz DPMB wchodzi w pojazdy przegubowe. Budżet przewoźnika zakłada zakup 25 sztuk przegubowych, niskopodłogowych trolejbusów z alternatywnym napędem, który pozwala jazdę poza trakcyjną siecią.

Jak tłumaczy kierownik sprzedaży Škoda Electric, Radek Kapr: -"Trolejbusy z pomocniczymi bateriami dają możliwość eksploatacji w miejscach, gdzie nie ma sieci napowietrznej. Takie rozwiązanie jest w ostatnich latach coraz popularniejsze w całej Europie i baterie trakcyjne zastępują wcześniej wykorzystywane agregaty diesla."

Dostawa nowych trolejbusów planowana jest - w zależności od powodzenia przetargu publicznego - na lata 2019 - 2020. Po ich przybyciu DPMB całkowicie wyeliminuje wysokopodłogowe trolejbusy i Brno będzie posiadać w 100% niskopodłogową flotę "na szelkach".

Skoda rządzi

Wszystkie wcześniejsze trolejbusowe kontrakty dla Brna zrealizowała czeska Skoda, w tym także ten najnowszy - na 10 szt. niskopodłogowych trolejbusów Škoda-Solaris 26Tr (na bazie Nowego Urbino), który dotarły do DPMB w ciągu 2018 roku. W zeszłym roku czeskie miasto zamknęło też poprzedni trolejbusowy kontrakt, zawarty jeszcze w 2015 r., kiedy zamówiono 30 szt. przegubowych trolejbusów Skoda-SOR 31Tr.

Czeski lider

Warto pamiętać, że Brno jest liderem w dziedzinie transportu trolejbusowego w Czechach. Ma największą flotę pojazdów "na szelkach", która liczy około 150 szt. egzemplarzy. Oprócz 30 trolejbusów z nadwoziem SOR, Škoda Electric dostarczyła do Brna w ostatnich latach (2007-2009) przegubowe pojazdy Skoda-Iveco 25 Tr.

Teraz ponownie przyszedł czas na zmianę kategorii wagowej (z MAXI na MEGA). Czy oznacza to również zmianę producenta nadwozia? Zobaczymy.

Nowe autobusy

Zgodnie ze strategią sukcesywnej odnowy autobusowej floty Dopravni podnik mesta Brna, firma w tym roku chce również zakupić 20 autobusów o długości 12 metrów z silnikami wysokoprężnymi. Te pojazdy zastąpią głównie modele Citelis z silnikami Euro 4, które są już na granicy możliwości eksploatacyjnych.

Piętnaście najnowszych nabytków będzie miało miejską kompletację, a pięć - podmiejską. Zostaną one przydzielone do linii wychodzących poza Brna (np. 51, 303) i m.in. zostaną wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Najnowszy zakup trochę odbiega od dotychczasowej polityki spółki DPMB, która w 2014 r. podjęła strategiczną decyzję o wejściu w gaz. Widać, że spółka dywersyfikuje teraz napędy i nie chce opierać się tylko na CNG. W ostatnim czasie czeska firma nabyła następujące autobusy:

  • 38 autobusów SOR NBG 12 (2014)

  • 62 autobusy klasy MAXI Iveco Citelis 12M CNG (2014-2015)

  • 44 autobusy klasy MEGA Iveco Citelis 18M CNG (2017)

Dodatkowo - w ramach wkładu własnego do unijnego projektu - firma DPMB zbudowała nowoczesną stację tankowania gazem, która jest dostępna dla wszystkich użytkowników CNG.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
trolejbus
Czechy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....