TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Bratysława na razie rezygnuje z Otokara. I kupuje Solarisy
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.05.2020 12:00:21
Bratysława na razie rezygnuje z Otokara. I kupuje Solarisy ; fot. UM Belgrad

Zaskakujący finał jednego z najważniejszych w naszym regionie przetargów na zakup nowych autobusów.

Przez kryzys wywołany epidemią COVID-19, Bratysława podjęła trudną decyzję o tymczasowym zawieszeniu kontraktu na zakup 70 autobusów przegubowych marki Otokar. Jednocześnie pod bieżące potrzeby firma DPB zamówiła 11 nowych pojazdów przegubowych marki Solaris i ruszyła z przetargiem na dostawę 8 szt. minibusów za około 1,14 mln EUR netto.

Nieoczekiwany zwrot

Przypomnijmy, że na początku roku Dopravný podnik Bratislava (DPB) ogłosiła, że zwycięzcą zamówienia na dostawę 70 szt. 18-metrowych pojazdów jest firma Otokar, który zaproponował bardzo korzystną ofertę na poziomie 254 450 EUR netto za 18-metrowego Kenta C).

Kiedy my myśleliśmy, że dawno jest już po podpisaniu umowy z Turkami, na Słowacji trwała procedura odwoławcza, uruchomiona przez jednego z uczestników postępowania. Przypomnijmy, że o ten kontrakt ubiegały się też firmy SOR Libchavy, Solaris Bus & Coach i Mercedes-Benz Slovakia.

Przetargowy wybór DPB przeszedł przez kilka instancji odwoławczych i sal sądowych, Ostatecznie tę decyzję zamroził … kryzys COVID-19 oraz związane z nim skutki gospodarcze dla Stolicy Słowacji. DPB przyznaje, że nie wie, na jak długo ten zakup zostanie przełożony. Będzie to zależeć od zatwierdzenia funduszy przez radę miasta. A to może potrwać.

Przypomnijmy, że te pojazdy miały zastąpić w miejskiej flocie wysłużone, wysokopodłogowe Karosy z serii 700. Jak jednak zapowiedziało DPB, na razie nie jest rozważany remont starszych typów pojazdów w celu ewentualnego przedłużenia ich eksploatacji.

Solarisy przyjadą

Bratysławska firma transportowa planowała w tym roku zakupić kilkadziesiąt nowych autobusów przegubowych. Oprócz Otokarów , flotę DPB miało wzmocnić też 10 szt. pojazdów Solaris Urbino 18, specjalnie dostosowanych do obsługi trasy na lotnisko w Bratysławie (i zastępując na tej linii Mercedesy CapaCity) plus jeden taki autobus do szkolenia nowych kierowców.

Szczęśliwie miasto nie obcięło funduszy na ten mniejszy zakup. Według Matěja Michlíka z działu komunikacji i marketingu w DPB, autobusy te zostaną dostarczone pod koniec lata lub jesienią tego roku.

Cięcia i MINI zakupy

Dodajmy, że równolegle DPB prowadzi inne inwestycje, w tym montaż klimatyzatorów do starszych autobusów przegubowych SOR NB 18 City. W 2019 roku pojawiły się one w pierwszych 36 pojazdach. W kwietniu urzędnicy zmniejszyli również fundusze na zakup klimatyzacji dla pozostałych 32 autobusów w wysokości 601,600 euro. Dlatego firma transportowa będzie mogła je zamówić dopiero po ponownym zatwierdzeniu budżetu. A to tez potrwa.

Na koniec pozytywna informacja. W ostatnich dniach DPB ogłosiło przetarg na 8 minibusów o szacunkowej wartości 1,43 mln EUR netto. Termin składania ofert upływa 1 czerwca. Autobusy klasy MINI mają wzmocnić linie 44 i 147. W ubiegłym roku DPB kilkakrotnie bezskutecznie próbowało kupić nowe minibusy. Być może teraz to się uda.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Otokar
Solaris
Słowacja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....