TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Białystok z nowym autobusowym dworcem [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.12.2017 12:00:46 3 komentarze
Białystok z nowym autobusowym dworcem [FILM]

Ponad 13,6 mln zł kosztowała budowa nowego dworca spółki PKS Nova w Białymstoku. Już korzystają z niego pasażerowie, oficjalne otwarcie zaplanowano w poniedziałek. W piątek dworzec zaprezentowano dziennikarzom.

Nowy obiekt zastąpił stary, zniszczony dworzec z lat 70-tych XX w., który wyburzono. Budowa nowego trwała od marca 2017 r. Wtedy burzono stary obiekt. Prezes PKS Nova Cezary Sieradzki, który oprowadził dziennikarzy po zakończonej inwestycji, poinformował, że budynek dworca ma powierzchnię około dwóch tysięcy metrów kwadratowych na trzech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej.

Na parterze, w hali dworcowej jest ok. 900 m kw. powierzchni dla podróżnych. Do hali są cztery wejścia. Cały parter liczy 1,2 tys. m kw. W przestrzeni dla podróżnych jest poczekalnia, toalety, cztery kasy biletowe, gastronomia, kącik prasowy, powstaje także miejsce do przechowywania bagażu, winda dla niepełnosprawnych (gdyby była potrzeba wjazdu do biur spółki na piętrze).

Nie ma jeszcze wyeksponowanego rozkładu jazdy (jest zamówiony), jest tablica informująca o bieżących odjazdach, dwa zegary, pomieszczenia dla innych przewoźników (dwie firmy już będą z nich korzystać). W hali dworcowej, przy głównym wyjściu na perony będzie też docelowo monitor informacyjny o wymiarach 2,5 m na 4 m w celach reklamowych spółki i innych firm.


Trzy funkcje

Nowy dworzec będzie pełnił trzy funkcje:

 • typowo dworcową ( hala dworcowa na parterze budynku wraz z niezbędną infrastrukturą na zewnętrz – zadaszone perony),
 • usługowo-komercyjną (skierowaną na potrzeby podróżnych: kasy PKS a także innych przewoźników, gastronomia, salon prasowy, itp.)

 • biurową (na piętrze usytuowana jest siedziba spółki PKS Nova).

Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, otwarty z czterech stron budynku (wejścia z każdej strony, parking na krótkie postoje), ma wygodne poczekalnie. Sąsiaduje z galerią handlową, której otwarcie planowane jest na wiosnę 2018r., stacją obsługi pojazdów i parkingiem na 290 miejsc.

15 stanowisk

Na zewnątrz zbudowano pięć wiat nad peronami, z których na 15 stanowiskach odjeżdżają autobusy. Jest też person przyjazdowy, gdzie autobusy przyjeżdżające do Białegostoku kończą kursy oraz miejsce, gdzie można na krótko zatrzymać się samochodem, np. kogoś podwożąc, bez konieczności dłuższego parkowania.

Na budynku dworca będą jeszcze zamontowane w grudniu i styczniu dwa podświetlane napisy: Białystok. Jeden od strony peronów, drugi na ulicy Bohaterów Monte Cassino, przy której znajduje się dworzec.

Prezes Sieradzki poinformował, że z dworca może się odbywać dziennie ok. tysiąca odjazdów, takie są możliwości techniczne. Obecne wykorzystanie - w stosunku do tych możliwości - to ok. 30-40 proc. Prezes PKS Nova dodał, że takie możliwości są po to, by próbować zachęcać do korzystania z dworca także innych przewoźników. Miałoby to - jak mówi - "ucywilizować" ruch autobusów w rejonie dworca.

W ramach inwestycji powstało także nowe zaplecze techniczne firmy PKS Nova z nowoczesną myjnią, sześcioma stanowiskami do naprawy autobusów, zapleczem socjalnym dla pracowników, magazyny.

Sieradzki poinformował, że stary dworzec PKS w Białymstoku obsługiwał rocznie ok. 2 mln pasażerów. "Mamy nadzieję, ze ten dworzec obsłuży przynajmniej tyle samo pasażerów, jeżeli nie więcej" - dodał.

Spółka PKS Nova ma 470 autobusów, które wożą pasażerów na 540 liniach, w tym ok. 20 dalekobieżnych. Rocznie autobusami tej spółki jeździ rocznie ok. 6 mln pasażerów - poinformował Sieradzki.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
PKS Nova
 • Ricardo Fanchini – 11.12.2017

  A zatem drogi pasażerze wyruszający z Białegostoku: kupujesz bilet i czekasz w nowoczesnym dworcu, po czym wychodzisz na odpowiednie stanowisko i... wsiadasz do starego, rozjeżdżonego i smrodzącego Autosana.

 • wiesiek – 11.12.2017

  poprzedni dworzec był brzydki, ten jest też niezbyt piękny. Przynajmniej na zdjęciach nie wygląda ani ciekawie ani przyjaźnie do oczekiwania. Obejrzę na żywo to ocenie.

 • wkurzona – 11.12.2017

  Kto jest wlascicielem dworca i starych zdezolowanych Autosanów, Renówek itp.'najlepiej" to prezentują się te z Zambrowa.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....