TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Bezpłatne autobusy w Rudzie Śląskiej. Tylko w weekendy
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.06.2017 17:00:38 7 komentarzy
Ruda Śląska - wbrew KZK GOP - cały czas myśli o BKM

Ruda Śląska - wbrew opinii KZK GOP - rusza z pilotażowym programem bezpłatnych autobusów. W te wakacje w weekendy na terenie miasta będą kursowały dwie specjalne linie W1 i W2. Start projektu 24 czerwca.

Ruda Śląska rusza z pilotażowym programem bezpłatnej komunikacji. W te wakacje w weekendy na terenie miasta będą kursowały dwie specjalne linie autobusowe W1 i W2. Po raz pierwszy wyjadą one na ulice 24 czerwca. Będą kursowały w każdą sobotę i niedzielę wakacji oraz 14 i 15 sierpnia.

- Nie zrezygnowaliśmy z pomysłu wprowadzenia w mieście bezpłatnej komunikacji, pomimo negatywnego stanowiska KZK GOP. Chcemy zachęcić mieszkańców, zwłaszcza młodych ludzi, do korzystania z wielu naszych obiektów sportowych i rekreacyjnych, do których teraz dojadą za darmo – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Nowe linie W1 i W2 kursować będą w soboty i niedziele od 24 czerwca do 27 sierpnia. Linie funkcjonować będą również 14 i 15 sierpnia, czyli w długi weekend. Co ważne, wszystkie autobusy kursujące w ramach tych linii będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Obydwie linie będą miały charakter okrężny. Linia W1, obsługująca północne i centralne dzielnice, kursować będzie od Orzegowa przez Rudę, Czarny Las, Nowy Bytom, Chebzie, Godulę do Orzegowa. Natomiast linia W2, przebiegająca przez południową i centralną część miasta, poprowadzi od Halemby przez Kochłowice, Bykowinę, Wirek, Nowy Bytom, Czarny Las, Wirek, Bielszowice z powrotem do Halemby.

- Częstotliwość kursowania pierwszej linii wyniesie 60 minut, a autobus jeździć będzie od godz. 9:00 do 22:00. Z kolei autobusy linii W2 pojadą z częstotliwością co 75 minut, od godz. 09:05 do 22:50 – wylicza Andrzej Nowak, pełnomocnik prezydenta miasta ds. transportu zbiorowego.

Połączyć dzielnice

Przebieg linii został tak ułożony, aby mieszkańcy każdej dzielnicy mogli dojechać do pozostałych części miasta.

– Nie da się poprowadzić linii autobusowej, która przebiegałaby przez wszystkie dzielnice miasta, dlatego utworzone zostały dwie. W części Nowego Bytomia i Czarnego Lasu będą się one pokrywać, dzięki czemu na tym odcinku będzie można przesiąść się do pojazdu, który będzie jechał w północną lub południową część miasta – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wakacyjne bezpłatne linie obsługiwać będą wszystkie przystanki autobusowe znajdujące się na trasie ich przejazdu.

– Pasażerowie muszą jedynie pamiętać, ze przystanki oznaczone "na żądanie" również w przypadku bezpłatnej komunikacji pełnić będą taką rolę – informuje Andrzej Nowak. Ponadto każdy z autobusów obsługujący bezpłatne linie będzie odpowiednio oznaczony. Na wyświetlaczu lub tablicy znajdzie się symbol linii W1 lub W2 oraz informacja, że linia jest bezpłatna. W każdym z autobusów zamieszczone będą również rozkłady jazdy bezpłatnych linii. Rozkłady bezpłatnych linii pojawią się także na wszystkich przystankach przez nie obsługiwanych.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej (BKM) na czas wakacyjnych weekendów ma kosztować miasto 86 tys. zł. Kwota ta będzie doliczona do składki rocznej, którą miasto płaci KZK GOP.

To nie pierwszy raz

Przypomnijmy, że uruchomienie dwóch wakacyjnych linii to nie pierwsze podejście władz miasta do tematu bezpłatnej komunikacji. W sierpniu ubiegłego roku część radnych odrzuciła prezydencki projekt uchwały w sprawie bezpłatnej komunikacji dla rudzkich uczniów. Zakładał on pełną refundację kosztów przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych przewidywał 20 zł dopłaty do zakupionych biletów. – Takie rozwiązanie wydawało nam się wtedy najbardziej sprawiedliwe. To uczniowie szkół średnich są najbardziej mobilni i często dojeżdżają do szkól znajdujących się w różnych dzielnicach miasta. Natomiast w przypadku uczniów gimnazjów i szkół podstawowych, gdzie obowiązuje rejonizacja, przejazdy te nie są już tak częste – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

– Dziś widać, że nasz pomysł był dobry. To czego nie udało się wprowadzić w Rudzie Śląskiej, zrobiono w innych miastach. Z bezpłatnej komunikacji korzystają uczniowie w Krakowie i Warszawie - dodał.

To właśnie zróżnicowanie refundacji kosztów w głównej mierze było kością niezgody. Część radnych chciała bezpłatnej komunikacji dla wszystkich uczniów.

- Musimy pamiętać, że to uczniowie szkół podstawowych w najmniejszym stopniu korzystają z transportu zbiorowego, gdyż najczęściej dowożą ich rodzice. Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, w której pieniądze doładowywane na kartę ŚKUP na poruszanie się po mieście komunikacją miejską byłyby niewykorzystywane – tłumaczy Krzysztof Mejer.

Jeszcze wcześniej władze Rudy Śląskiej chciały wprowadzić bezpłatną komunikacją publiczną w mieście na liniach wewnętrznych przebiegających przez miasto. Takie rozwiązanie nie spotkało się z przychylnością ze strony KZK GOP. Według szacunków koszt wprowadzenia takiego rozwiązania to ok. 5,3 mln zł. Aktualnie przez Rudę Śląska przebiega 30 linii autobusowych. Roczna składka miasta do KZK GOP to kwota ok. 18 mln zł.

Rozkład jazdy linii W1 / W2 na http://rozklady.kzkgop.pl


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KZK GOP
BKM
UM Ruda Śląska
 • synn – 22.06.2017

  Kto będzie obsługiwał te linie?

 • kubex – 23.06.2017

  @synn: tego nawet strona KZKGOPu nie wie, wyświetla się że brak danych ;) .

 • A21 – 24.06.2017

  Jak to kto.. ASKA swoimi padakami

 • synek – 24.06.2017

  Kolejne zardzewiałe pudła w Rudzie :/ mogli chociaż postarać się o przewoźnika na poziomie i te linie zlecić np PKM Świerklaniec. Lajonsy z PKM napewno byłyby o niebo lepsze niż te solniczki z Żor.

 • SLS – 24.06.2017

  I tu was zaskoczę, drodzy internauci. Linie "W1" i "W2" obsługiwać będzie konsorcjum A21 i Lazar pojazdami marki Solaris Urbino 18 IV, znanymi z linii pospiesznej "860".

 • Dajspokoj – 25.06.2017

  Szaleństwo. Normalnie.. Dla bydła takie wozy

 • psttyczek – 25.06.2017

  Solary z 860 nie sa złe, chociaż sobie przerobią w wakacje, bo tak to przez cały rok w weekendy grzeją miejsce pod płotem zajezdni, zarówno na Zendku jak i w Chorzowie.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....