TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Bezpłatna komunikacja w Katowicach? Między dworcami
PAP / INFOBUS.PL - Opublikowano: 06.02.2020 17:00:25
Bezpłatna komunikacja w Katowicach? Między dworcami

Zakończyła się budowa dworca autobusowego Sądowa, trwają procedury związane z odbiorem - podał w czwartek prezydent Katowic Marcin Krupa. Zapowiedział, że przejazd autobusami miejskimi między dworcem Sądowa a oddalonym o kilkaset metrów dworcem kolejowym będzie bezpłatny.

Pierwszy z trzech dworców
Chodzi o jedno z trzech budowanych obecnie centrów przesiadkowych w Katowicach, mieszczące przede wszystkim międzymiastowy dworzec autobusowy. Umowę na budowę węzła Sądowa miasto podpisało w lutym 2018 r.

Jak poinformował w czwartkowej rozmowie na antenie Radia Katowice Krupa, prace budowlane już tam się zakończyły. "Teraz jesteśmy w trakcie odbiorów; niestety odbiory trwają - to m.in. sprawdzenie wykonanych prac pod kątem bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o wyposażenie, wszystko jest już dograne" - zapewnił.

Zaznaczył, że w trakcie realizacji zlecono prace dodatkowe. "Aby wygląd tego dworca był porządny, ładny, zlecaliśmy parę rzeczy. Ale myślę, że gdy już go zobaczymy jako użytkownicy, polubimy wszyscy to miejsce" - uznał prezydent Katowic.

Za daleko od dworca PKP? Autobusem ZTM za darmo
Odnosząc się do kilkusetmetrowej odległości między centrum przesiadkowym Sądowa a dworcem kolejowym przypomniał, że nowa inwestycja będzie miała przede wszystkim funkcję dworca autobusów dalekobieżnych – łącząc transport drogowy z kolejowym, a także zbiorowym transportem lokalnym. Zastrzegł, że miasto nie miało tyle miejsca, aby bardziej zbliżyć kolej i autobusy dalekobieżne.

"Jest to pomyślane w ten sposób, że jeśli przyjeżdża autobus dalekobieżny, to w centrum przesiadkowym Sądowa jest czas wyrównywania godzin pracy kierowców naszych autobusów lokalnych. A więc tam będzie przyjeżdżał każdy autobus z naszego multiprzystanku pod dworcem kolejowym, odczekiwał odpowiedni czas i wyruszał dalej w drogę" - wyjaśnił prezydent Katowic.

"Autobusy będą tam zjeżdżały z częstotliwością co ok. 5 minut; będą dowoziły pasażerów spod dworca kolejowego na dworzec autobusów dalekobieżnych. I tak samo w drugą stronę. Nie będzie więc potrzeby wędrówki do dworca kolejowego: będzie można wysiąść z autobusu dalekobieżnego, wsiąść do naszego lokalnego i za darmo dojechać pod dworzec kolejowy" - wyjaśnił.

O dworcu
Węzeł Sądowa w centrum miasta, który za 56,9 mln zł realizuje Budimex, będzie funkcjonował ok. 500 m od katowickiego dworca kolejowego. Przejście między oboma obiektami możliwe jest wąskimi chodnikami wzdłuż zatłoczonych ulic, wymaga pokonania m.in. trzech ruchliwych skrzyżowań ze światłami.

Do węzła Sądowa nie dotrą na razie tramwaje kursujące pobliską ul. Gliwicką. W dalszej perspektywie rozważane ma być doprowadzenie do niego odcinka trakcji tramwajowej. Droga do najbliższego przystanku tramwajowego będzie oznaczała przejście ok. 300-400 m.

Prócz zadaszonych peronów autobusowych, w węźle stanął m.in. budynek obsługi podróżnych, w którym znajdą się: poczekalnie, mała gastronomia, punkt prasowy i przechowalnia bagażu. Projekt uwzględnia potrzeby kierowców autobusów dalekobieżnych, przewidziano m.in. pomieszczenia socjalne i sanitariaty. Na terenie węzła umieszczono też wiatę rowerową, parking na ok. 50 samochodów oraz małą architekturę i zieleń.

Będą jeszcze dwa dworce
W Katowicach trwa jeszcze budowa dwóch innych centrów przesiadkowych – Brynów i Zawodzie, które na południe i na wschód od centrum miasta ułatwią przesiadki z samochodów i autobusów na tramwaje. Jako pierwsze w ub. roku otwarto niewielkie centrum przesiadkowe przy dworcu kolejowym Ligota.

Węzeł Sądowa jest jedyną inwestycją I etapu budowy Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych dotowaną z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pozostałe trzy - Ligota, Brynów i Zawodzie - wspierają środki Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego – z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
dworzec
BKM
Katowice
UM
ZTM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....