TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Bezpieczny autokar - bezpieczne wakacje 2019 [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.06.2019 09:00:43
Bezpieczny autokar - bezpieczne wakacje 2019 [FILM]

-"W całej Polsce na głównych szlakach drogowych rozpoczęła się weryfikacja stanu technicznego autokarów w związku z wyjazdami wakacyjnymi – poinformował w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas konferencji prasowej na punkcie kontrolnym Inspekcji Transportu Drogowego w Głogoczowie koło "Zakopianki.

22 czerwca Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła wzmożone kontrole stanu technicznego autobusów, czasu pracy i trzeźwość kierowców w ramach cyklicznej akcji "Bezpieczny autokar". Do weryfikacji stanu pojazdów wykorzystywane są m.in. mobilne stacje kontroli, z których jedna pracuje na parkingu przy Zakopiance w Głogoczowie k. Krakowa.

W trakcie ubiegłorocznych wakacji inspektorzy ITD skontrolowali 1670 autokarów. Zatrzymano 71 dowodów rejestracyjnych (4,3%), w tym w 17 przypadkach (1%), ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny pojazdów, konieczne było również wydanie zakazów dalszej jazdy. W 465 (28%) przypadkach czynności zakończono nałożeniem mandatów karnych. Inspektorzy udaremnili dalszą jazdę dwóm kierowcom autokarów będącym pod wpływem alkoholu.

Rusza akcja

-"Z początkiem wakacji Inspekcja Transportu Drogowego i służby podległe Ministerstwu Infrastruktury podejmują wszelkie działania, aby podróż na wczasy była bezpieczna. Dzięki temu, że kierowcy i przewoźnicy spełniają wszelkie normy, są wypoczęci, są trzeźwi, bo nie tylko trzeźwość, ale i zmęczenie ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wakacyjne wyjazdy są bezpieczne. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym skontrolowano blisko 1700 autokarów. Każdy przedsiębiorca może być niemal pewien, że jego kierowca i jego autokar zostaną skontrolowane również w tym roku – podkreślił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Punkt kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego w Głogoczowie koło "Zakopianki" – to jeden z wielu na terenie całego kraju, w którym inspektorzy sprawdzają autokary wycieczkowe. Od wczesnych godzin rannych inspektorzy prowadzili tu kompleksowe kontrole stanu technicznego pojazdów, uprawnień kierowców i przewoźników, czasu pracy kierujących i ich trzeźwości.

Pierwsze kontrole autokarów przeprowadzone w Głogoczowie nie budziły zastrzeżeń.

-"Z informacji inspektorów wynika, że autokar jest w znakomitym stanie technicznym, pasażerowie są bezpieczni, rodzice mogą być spokojni o podróż swoich dzieci – gratulował kierowcom Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, wręczając kierującym pamiątkowe maskotki, a podróżującym autokarami dzieciom elementy odblaskowe.

W czasie kontroli autokarów na dzieci czekały zabawy edukacyjne w specjalnie przygotowanym przez ITD punkcie.

Sprzęt w akcji

W akcji "Bezpieczny autokar" wykorzystywane są m.in. mobilne stacje diagnostyczne. Inspekcja dysponuje trzema stacjami, które pomagają inspektorom w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi i zatruwającymi środowisko naturalne pojazdami.

Na wyposażeniu najnowocześniejszej stacji, z wykorzystaniem której prowadzono kontrole w Głogoczowie, znajdują się m.in. analizator spalin, dymomierz, szarpaki hydrauliczne, system rolek. W pojeździe kontrolowanym w mobilnej stacji diagnostycznej sprawdzany jest m.in. układ kierowniczy i hamulcowy, a dzięki zastosowaniu tzw. szarpaków hydraulicznych weryfikowany jest stan zawieszenia auta. Jest ona zautomatyzowana i ma niezależne źródło zasilania. Dzięki specjalnej konstrukcji może zostać rozstawiona w ciągu kilkunastu minut w punktach kontrolnych na niewielkiej powierzchni.

- Praktycznie ze 100% pewnością weryfikuje stan techniczny pojazdu. Od 2011 r. z wykorzystaniem tego typu stacji skontrolowaliśmy 8700 pojazdów. Niestety w 40% ze względu na zły stan techniczny pojazdów zatrzymywane były dowody rejestracyjne. Skuteczność stacji jest wyższa niż w trakcie zwykłych kontroli. Planujemy zakupić 16 dodatkowych mobilnych stacji kontrolnych, które trafią do wszystkich województw – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Inspektorzy, w trakcie kontroli, wykorzystują również specjalistyczne zestawy kontrolne, które zwiększają m.in. wykrywalność urządzeń służących do fałszowania zapisów tachografów.

Poproś o pomoc

Kontrole autokarów prowadzone są w miarę możliwości również na wniosek rodziców i opiekunów wycieczek. Wystarczy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Zainteresowanie akcją "Bezpieczny autokar" jest coraz większe. Ze względu na to, że rośnie liczba kontroli realizowanych na wniosek rodziców i opiekunów, warto zgłosić konieczność ich przeprowadzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem (dane poszczególnych WITD znajdują się na stronie internetowej https://gitd.gov.pl/kontakt/witd/).

Inspektorzy przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażą specjalnie przygotowany punkt kontrolny, do którego należy skierować autokar przed wyjazdem.

ITD przypomina

  • Zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli powinno nastąpić na kilka dni przed wyjazdem. Zgłoszenie może być przekazane telefoniczne lub drogą e-mail. Należy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego

  • Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.

  • Czas pracy kierowcy –po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., może zostać wydłużony do 10 godz., nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

  • Autokar, którym podróżują dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, powinien być prawidłowo oznakowany poprzez umieszczenie z przodu i z tyłu pojazdu tablic barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.

  • Pasy bezpieczeństwa – zarówno kierowca, jaki pasażerowie powinni mieć pasy zapięte, jeśli autokar jest w nie wyposażony.

  • Przejścia w autokarze muszą być wolne, korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże.

  • Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy: niebezpieczne jest np. chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.

  • Należy zachować ostrożność w trakcie postojów – nie należy wychodzić lub wchodzić do autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu. Postoje powinny odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD
Małopolska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....