TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autosan zbyt tanio sprzedawał autobusy? Jest śledztwo
INFOBUS.PL - Opublikowano: 06.06.2019 16:00:47 1 komentarz
Autosan za tanio sprzedawał autobusy? Jest śledztwo

Czy Autosan po przejęciu przez spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej sprzedawał autobusy, głównie miejskie po cenach dumpingowych? Na to pytanie odpowie śledztwo prowadzone przez prokuraturę i... Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Jako pierwsze o sprawie poinformowało radio RMF FM.

Przypomnijmy, że wiosną 2016 r. konsorcjum złożone ze spółek wchodzących w skład PGZ kupiło Autosana. To PIT-RADWAR z Radomska i Huta Stalowa Wola. Spółki już wcześniej próbowały kupić upadłego producenta "bocianów". Było to tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Po wyborach ich oferta została jednak wycofana. Ostatecznie proces sprzedaży już na nowych warunkach sfinalizowano kilka miesięcy później.

Wydawało się, że Autosan po rządami nowych właścicieli wyszedł na prostą. Pierwsze oznaki kryzysu wystąpiły na przełomie sierpnia i września 2018 r. Autosan z delikatnym opóźnieniem zamknął dostawę 28 autobusów SanCity 12LF dla radomskiej firmy Michalczewski. Pisaliśmy o tym tutaj.

Tuż przed rozpoczęciem dostaw "bocianów" do Radomia z kierowania Autosanem zrezygnował Michał Stachura. Pisaliśmy o tym tutaj. Praktycznie do końca 2018 r. nie udało się znaleźć nowego prezesa. Ostatecznie na początku tego roku stery w firmie przejął człowiek-autobusowa legenda, Eugeniusz Szymonik.

W międzyczasie Autosan zaczął zaliczać opóźnienia w dostawach autobusów do kilku miasta. O szczegółach można przeczytać tutaj. W najbardziej skrajnym przypadku poślizg wynosił ponad siedem miesięcy w stosunku do terminu określonego w umowie.

Teraz sprawa wydaje się wyjaśniać. Prokuratura i SKW prowadzą śledztwo w firmie. Zarzuty są bardzo mocne. Chodzi o sprzedawanie autobusów, głównie miejskich poniżej kosztów ich produkcji. Jak informuje RMF FM śledczy zakwestionowali umowy poprzedniego zarządu z aż trzynastoma klientami, głównie z sektora komunikacji miejskiej. Ponadto jeden z wątków śledztwa dotyczy też nieuzasadnionych wydatków Autosana na usługi doradcze. Nieoficjalnie mówi się o kwocie rzędu nawet 5 mln PLN.

Co to oznacza dla producenta "bocianów"? Jeżeli zarzuty się potwierdzą to znaczy, że nie jest dobrze. Ale te wątpliwości pojawiały się już od dłuższego czasu. Do tego należy dodać, że potencjalnie kolejne straty zapewne wyjdą na etapie after-sales, kiedy poszczególni klienci będą składali producentowi zgłoszenia w ramach gwarancji.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Autosan
PGZ
  • Aurelia – 18.06.2019

    Jak widać to nie Solaris był za drogi wśród polskich producentów tylko ceny Autosana i Ursusa były zbyt niskie. Solaris w najlepsze się rozwija, Ursus prawie plajtuje, a Autosan tłumaczy z dumpingu.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....