TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autosan z wojskową umową. W perspektywie ponad 200 autobusów
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.11.2017 12:47:36 16 komentarzy
Autosan z umową dla wojska na 28 autobusów

29 listopada 2017 r.  Autosan podpisał umowę z 2 Regionalną Bazą Logistyczną z Warszawy na dostawę 28 autobusów dla Wojska Polskiego.

Uroczystość miała miejsce w środę na hali produkcyjnej fabryki. Umowa został podpisana w obecności sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego oraz członka Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adama Lesińskiego. Wartość podpisanego w środę w Sanoku (Podkarpackie) kontraktu to 18 mln zł.

200 autobusów dla wojska

Jak przypomniał w trakcie uroczystości wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, decyzja o uratowaniu Autosanu została podjęta przez rząd PiS dwa lata temu. "Wiedzieliśmy, że zakład będzie wpisany w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej, że będzie prowadził produkcję dla wojska" – dodał.

Nawiązując do poprzedniego przetargu autobusów dla wojska, w którym oferta Autosanu wpłynęła 20 minut za późno, Kownacki podkreślił, że "komuś zależało na tym, aby Autosanu nie było, żeby polskie autobusy po polskich drogach nie jeździły". "Próbowano zbudować wersję firmy, która jest całkowicie nieprawdziwa" – mówił.

-"Przez długi czas nie było szans, aby polskie zakłady mogły startować w przetargach dla polskiej armii. Teraz to się zmieniło. Startują i wygrywają przetargi. Tak jak w tym przypadku, z punktu widzenia armii, dostajemy sprzęt, który spełnia wymogi, a po drugie - zaoszczędziliśmy kilka milionów złotych" – powiedział.

Wiceminister zapowiedział, że w najbliższych latach zakupionych zostanie dla polskiego wojska ponad 200 autobusów. Kownacki wyraził nadzieję, że wiele z tych pojazdów dostarczy Autosan.

Autosan walczy

W ocenie Kownackiego, umożliwienie udziału w przetargach polskim zakładom to "spojrzenie w kierunku patriotyzmu gospodarczego".

-"Wojna dzisiaj nie toczy się na polach bitew, ale często w gospodarce, ekonomii. Jeżeli bez jednego wystrzału poddawaliśmy polskie zakłady, aby zakłady z Niemiec czy Hiszpanii brały udział w postępowaniach, to była kapitulacja. Autosan dziś walczy; pewnie niejeden raz przegra, ale będzie też wiele przetargów wygrywał, jestem o tym przekonany" – stwierdził.

Kownacki podkreślił, że w produkcji Autosanu duża część zamówień będą stanowiły zamówienia dla wojska. Jego zdaniem produkcja tego typu nie może jednak przekraczać 50 proc.

-"Ważne, żeby były w zakładzie te dwie nogi - produkcja cywilna i wojskowa. Każde duże przedsiębiorstwo tak funkcjonuje" – powiedział.

Dodał, że w sanockim zakładzie będą produkowane m.in. mobilne opakowania dla broni WOT. "Tu będą też produkowane elementy do produktów w ramach programu Wisła. Jesteśmy na ostatniej prostej, żeby ten kontrakt podpisać. Autosan będzie jednym z beneficjentów tego kontraktu" – powiedział wiceszef MON.

Pierwszy wojskowy Autosan od 10 lat

Prezes Autosanu Michał Stachura w swoim wystąpieniu zaznaczył, że środowa uroczystość pokazuje, że firma rozwija się nie tylko na rynku cywilnym, ale potrafi też dostarczać i produkować produkty najwyższej jakości dla wojska. "Mam nadzieję, że Polska armia będzie zadowolona z naszych autobusów. Jestem dumny, że polscy żołnierze będą jeździć autobusami polskiego producenta, z fabryki z Sanoka" – dodał.

Autobusy, które będą dostarczone dla wojska, będą miały 10 metrów długości; będą klimatyzowane, wyposażone w silniki o mocy ponad 300 koni mechanicznych. Jak zapewnił Stachura, spełniają wszystkie wymagania zamawiającego, także te dodatkowo premiowane, jak lampy LED, doświetlanie zakrętów czy podgrzewana szyba przednia.

"Wymagania w tym przetargu stawiane wykonawcom były identyczne, jak te w poprzednim przetargu. Nieprawdą jest to, że obniżono warunki specjalnie dla Autosanu" – podkreślił prezes tej firmy. Stachura podkreślił, że to pierwsze autobusy z Autosanu dla polskiej armii od 10 lat.

Autosan w Grupie

Obecny na uroczystości członek zarządu PGZ Adam Lesiński zaznaczył, że włożono wiele wysiłku w to, by Autosan zaczął produkować wysokiej jakości autobusy.

-"To, że dziś podpisujemy kontrakt z wojskiem nie oznacza, że firma nie staje się coraz bardziej konkurencyjna na rynku cywilnym. Wcześniejsze kontrakty, które firma podpisywała świadczą o tym, że produkty firmy są bardzo dobrej jakości i konkurencyjne. Dlatego te sygnały, że wojsko i tak od firmy kupi autobusy są nieprawdziwe, bo produkty Autosanu są bardzo dobre" – dodał.

Lesiński podkreślił, że założeniem PGZ jest to, aby wszystkie spółki w ramach Grupy rozwijały się równomiernie.

-"Nie chcemy koncertować się z naszym przemysłem zbrojeniowym i cywilnym tylko na pewnych wybranych lokalizacjach, ale chcemy, żeby te fabryki funkcjonowały w różnych miejscowościach, lokalizacjach. Po to, aby społeczeństwo mogło w jak najszerszym zakresie korzystać z dobra tej produkcji i ludzie mieli gdzie pracować" – zaznaczył członek zarządu PGZ.

Autosan jest jedną z najstarszych polskich fabryk. 30 marca 2016 roku fabrykę autobusów przejęło konsorcjum spółek PIT-RADWAR i Huta Stalowa Wola, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obecnie w firmie pracuje prawie 360 osób. Oprócz autobusów firma produkuje również m.in. sprzęt dla wojska.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
wojsko
Autosan
 • Hehuh – 29.11.2017

  Oczywiście, że obniżyli wymagania. Nawet MAN w pierwszym przetargu zaoferował Lion's Coacha, a teraz wystartowali z tańszym modelem Lion's Intercity.

 • tantus – 29.11.2017

  Rozumiem, że to w ramach patriotyzmu gospodarczego PiS sprzedał PZL Mielec amerykańskiemu koncernowi Sikorsky Aircraft Corporation?

 • ech – 29.11.2017

  A gdzie to niby obniżyli? Pokaż taki punkt. Pomijając już to, to mają być autobusy dla wojska, a nie dla kuracjuszy czy rezydentów hotelu.

 • od – 29.11.2017

  @tantus A zakład w Świdniku został sprzedany za kadencji rządów PO-PSL... Skończ szczuć, uprawiać denną politykę i robić jatkę.

 • pawel77 – 29.11.2017

  Wciaz nie wiadomo ktory to model bedzie?Szkoda, ze poprzedni kontrakt "nie wypalil".Mimo wszystko bardzo cieszy to co juz jest w portfelu zamowien.Wazne, ze zbieraja zamowienia. Przynajmniej pracownicy moga spac spokojnie.Pozdrowienia dla Sanoka z Ostrody.

 • CNG FAN – 29.11.2017

  Gratuluję tylko zaczynam się zastanawiać czy oni dadzą rady to wszystko wyprodukować na czas ;)

 • solaris150 – 29.11.2017

  http://esanok.pl/2017/autosan-dostarczy-28-autobusow-dla-wojska-polskiego-film-zdjecia-00e5js-00e2mp.html Dadzą radę z produkcją, nawet 3 zmiany pracowały przez jakiś czas :)

 • www – 29.11.2017

  Aż tyle osób potrzeba żeby podpisać jedną zwykłą umowę? To chyba lekka przesada.

 • kibic – 29.11.2017

  Po co robić przetargi jak i tak wiadomo ko ma wygrać?I czy wyznawcy Autosana mogą mi pomóc i napisać, na jakim to podwoziu produkował Autosan swoje ostatnie autobusy tej klasy?

 • Hetero – 29.11.2017

  [komentarz usunięty, powód: regulamin]

 • Strażak sam – 29.11.2017

  Zaloga wypocwypoczęta przez ostatnie kilka lat więc może się uda

 • Strażak sam – 29.11.2017

  Pytacie jakie autA beda dla wojska pewnie takie jak w tle za panami na zdjęciu

 • Egon antyTrajtor – 29.11.2017

  Trochę strach się bać. Przepisy, przepisami ale prawo musi być po naszej stronie. Wyobraźcie sobie sytuację, że Autosan nie spełnia warunków albo przegrywa na punkty. Wkracza CBŚ lub sprawa idzie do sądu. A tu i tam będą ludzie dobrej zmiany. Brrr. Co za czasy

 • tantus – 30.11.2017

  @od: owszem, ale to nie PO-PSL krzyczy od lat o tym, że "rozsprzedajo polski majątek" i trzeba "repolonizować" gospodarkę, tylko PiSS. Nie znoszę takiej hipokryzji.A politykę to akurat nie ja uprawiam, tylko pan minister Kownacki, który gdzie się nie pokaże opowiada takie bzdury, że uszy więdną.Natomiast Autosanowi gratuluję - z moich obliczeń wynika, że portfel zamówień na 2018 r. zbliża się do 100 sztuk :)

 • narodowiec – 30.11.2017

  czy dobra zmiana wie już kto dostarczy te 200 autobusów?

 • bajki – 05.12.2017

  Co to jest "patriotyzm gospodarczy" ? Ano, że w roku 1939 zostaliśmy z gruchotami PZL P.11

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....