TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autokarowa kontrola na początek ferii [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.01.2019 10:00:32
Pokazowa kontrola na inaugurację Bezpiecznych ferii 2019

W sobotę - 12 stycznia -  w Głogoczowie na parkingu przy drodze krajowej 7 z Krakowa do Zakopanego minister infrastruktury i Główny Inspektor Transportu Drogowego uczestniczyli w kontroli autokarów rozpoczynającej tegoroczną akcję "Bezpieczne ferie 2019".

Od soboty do 27 stycznia potrwają ferie dla uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Minister przypomniał, że 16 rok Inspekcja Transportu Drogowego poza normalnymi działaniami na drogach krajowych, szczególną uwagę zwraca na bezpieczeństwo udających się na wakacje i ferie najmłodszych.

-"Kontrole nie mają na celu restrykcyjnego działania wobec kierowców i właścicieli autobusów. Celem jest to, aby autobusy były w odpowiednim stanie technicznym, nie stwarzały zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego, a szczególnie pasażerom, których wiozą" – podkreślił minister Adamczyk. "Ważne jest to, żeby kierowcy, którzy kierują tymi autobusami, wypełniali wszystkie normy, posiadali odpowiednie uprawnienia, certyfikaty, nie byli przemęczeni, co jest niezmiernie ważne i byli w absolutnym stanie trzeźwości" – podkreślił.

Dodał, że dzisiaj przedsiębiorcy już wiedzą, że żaden autokar, którym dzieci i młodzież udają się na zimowiska i z nich wracają, nie może mieć usterek.

-"Rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na wypoczynek powinni być pewni, że bezpiecznie dojadą i bezpiecznie z tego wypoczynku wrócą" – podkreślił Adamczyk. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur mówił, że inspektorzy będą kontrolowali autokary do ostatnich dni ferii we wszystkich województwach.


Kontrole na trasie i miastach

-"Będą prowadzone kontrole na miejscu odjazdu autokaru, będą wyznaczane stałe punkty kontrolne albo kontrole będą odbywać się na głównych szlakach komunikacyjnych, tak jak tutaj" – powiedział Gajadhur. Dodał, że rodzice, którzy chcą, aby pojazd został skontrolowany, powinni się z odpowiednim wyprzedzeniem skontaktować z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.

Autobusy będą kontrolowane także w miejscowościach wypoczynkowych. Inspektorzy ITD przez całe ferie zimowe będą sprawdzali m.in. stan techniczny pojazdów m.in. układ hamulcowy i kierowniczy, ich prawidłowe oświetlenie, opony. "Te pojazdy często jadą w tereny górzyste, warunki atmosferyczne są zmienne. Przewoźnicy, kierowcy tym bardziej powinni zadbać o to, żeby stan techniczny był tym bardziej idealny" – mówił Gajadhur.

Wyniki 2018

Przed rokiem w trakcie ferii Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała 1300 pojazdów, zatrzymano 53 dowody rejestracyjne, 21 autokarów (ok. 1,6 proc.) było w bardzo złym stanie technicznym i wydano zakaz jazdy. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Inspektorzy nałożyli 296 mandatów karnych.

Gajadhur przypomniał, że kierowcy powinni być wypoczęci i przestrzegać dopuszczalnego czasu pracy, a jeśli jadą w długą trasę, mieć zmiennika. Dziennie kierowca może maksymalnie prowadzić 10 godzin dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni 9 godzin, a po 4,5 godzinie ciągłej jazdy powinien zrobić minimum 45 minut przerwy.

Kontrolna nagroda

W sobotę rano minister infrastruktury wszystkim kierowcom, którzy bez żadnych zastrzeżeń przeszli kontrolę wręczał pluszowego krokodyla – maskotkę ITD, a dzieci dostawały odblaskowe kamizelki, opaski i chusty.

Kontrolę pomyślnie przeszedł autokar, którym na zimowisko do Poronina jechały dzieci z parafii św. Jana Chrzciciela.

-"Tak się składa, że jesteśmy kontrolowani co roku w tym samym miejscu. Dzisiaj się już uśmiechnęliśmy" – mówiła siostra zakonna opiekująca się dziećmi. "Kontrola jest standardowa. Jak tylko autobus jest sprawny, nie ma się czym stresować" – powiedział dziennikarzom kierowca Stanisław Rozenbajgier, który zajmuje się przewozem osób od 1992, ale po raz pierwszy został wyróżniony. Podkreślił, że w momencie, gdy zamykają się drzwi autokaru, to on ponosi pełną odpowiedzialność za pasażerów. (PAP)

Ogólnopolską listę punktów kontrolnych autokarów ITD można pobrać TUTAJSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD
Bezpieczny Autokar
 • Marek Sieczkowski – 14.01.2019

  Maja. Daja niezbedny rozglos.

 • Paweł Krzysztof Kołodziej – 14.01.2019

  Szkoda, że mojego autobusu Adamczyk nie kontrolował. Powiedziałbym Mu w twarz, że to On jest największym zagrożeniem dla BRD w Polsce ...

 • Paul Rogulski – 14.01.2019

  Dostali nagrodę za coś co jest wymagane by jechac legalnie?

 • Sebastian Pioro – 14.01.2019

  Lipa jak diabli. Tam, gdzie faktycznie potrzeba komtroli - ITD udaje, ze nie widzi problemu... Kilka przykladow odnosnie warszawskiej komunikacji. W wigilie ztm wydal nakaz kierowcom linii przyspieszonych by zatrzymywali sie na przystankach nie ujetych w rozkladzie i zezwoleniu (ustawowa kara za przystanek to 3000zlotych) - ITD udaje, ze problemu nie widzi... Po warszawie jezdzi mnostwo pojazdow z uszkodzonymi wyswietlaczami - maja powkladane dechy za przednia szybe i z boku (na przedniej ograniczajac kierowcy widoczność) ale - wiekszosc z nich nie posiada tylnej tablicy liniowej wymaganej prawem - bo nie ma nawet kawalka szyby by ja zamocowac. Taki autobus nie powinien wyjechac na miasto bo jest niesprawny - ITD ubdaje takze ze nie ma problemu... Teraz mamy okres zimowy - po nocnych opadach sniegu na drogi wyjezdzaja autobusy z nieodsniezonymi dachami z ktorych spada snieg i lod. Zadna z zajezdni nie ma nawet instalacji do odsniezania (podestow)... ITD woli robic pokazowki zamiast realnie zadbac o bezpieczenstwo i przestrzeganie przepisow... Przykre to jest

 • Leszek Leuś – 14.01.2019

  Jechały dzieciaki na wycieczkę, szkolną. Do Wiednia. Kolacja, nocleg,śniadanie zamówione w zajeździe w Czechach. Rodzice przed wyjazdem zadzwonili po policję. Policja przyjechała, trochę to trwało, kontrola też. Miast o 9-tej, wyjechali o 11-tej. Ale za to bezpiecznie. Kierowcy czas jazdy, zgodnie z tachografem skończył się bodaj 100 km przed zajazdem w,którym czekała zamówiona kolacja....Przespali się w autobusie na parkingu. Co było dalej ?gdy dzieciaki zadzwoniły do rodziców, oni do nauczycielki, która pierwszy raz słyszała od kierowcy słowo "tachograf"....🤣

 • Andrzej Bulik – 14.01.2019

  co wręczał tym, którzy nie przeszli?

 • Al Bano – 14.01.2019

  Zastanawiam się często skoro rodzicom tak bardzo zależy na bezpieczeństwie dzieci to dlaczego nie wynajmują po prostu nowych autokarów? Może lepiej zaoszczędzić 200zł na starym a później robić pokazówkę z kontrolą.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....