TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusowy dworzec w Kielcach ruszy w czerwcu 2020 r.
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 23.07.2019 09:00:02
Autobusowy dworzec w Kielcach ruszy w czerwcu 2020 r.; fot. Fot. Ania Kaleta

Do końca czerwca 2020 r. powinny zakończyć się prace związane z przebudową dawnego dworca autobusowego w Kielcach na Centrum Komunikacyjne. 17 lipca postępy w realizacji inwestycji zaprezentowali dziennikarzom przedstawiciele władz miasta, inwestora i wykonawcy przedsięwzięcia.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta przypomniał, że przyszłe centrum będzie głównym węzłem komunikacyjnym dla autobusów miejskich, podmiejskich oraz dalekobieżnych (w komunikacji z miastami powiatowymi i poza województwo świętokrzyskie).

-"Ten budynek, związany z przeszłością miasta, nabiera w tej chwili innego wymiaru, zachowując elementy historycznej konstrukcji" – zaznaczył Wenta.

Wskazał, że przedsięwzięcie jest realizowane zgodnie "z terminami". Cała inwestycja ma się zakończyć w czerwcu 2020 r.

Nowoczesność z historią

Inwestycja której realizację oszacowano na ok. 68,7 mln zł, w 85 proc. będzie finansowana z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020. Wkład własny zapewni samorząd.

Bryła dworca z charakterystyczną kopułą - porównywaną ze względu na kształt do spodka czy UFO - zostanie zachowana. Po przebudowie w budynku oprócz kas biletowych pojawią się ruchome schody, windy, poczekalnie, w tym jedna dla matki z dzieckiem, oraz punkty gastronomiczne. Przewidziano także powierzchnię na miejskie wystawy i multimedialną bibliotekę.

Umowę dotyczącą realizacji przebudowy, rozbudowy i modernizacji dworca autobusowego w Kielcach na Centrum Komunikacyjne podpisano pod koniec sierpnia ub. r. Inwestorem przedsięwzięcia jest zarządzający dworcem autobusowym Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.

Wykonawcę inwestycji – Budimex - wybrano w drugim przetargu. Pierwszy unieważniono, bo oferty dwukrotnie przewyższyły kwotę, jaką pierwotnie przeznaczono na modernizację obiektu. Aby obniżyć koszty realizacji przedsięwzięcia, w kolejnym przetargu zdecydowano m.in. o wydłużeniu czasu trwania inwestycji. Zmieniono także założenia dotyczące niektórych materiałów, które będą używane do wykończenia gmachu dworca.

Stan budowy

Jak wyjaśniał kierownik kontraktu Grzegorz Tomporowski, zgodnie z założeniami inwestycji, do tej pory dokonano rozbiórki starego budynku dworca; zachowano jedynie żelbetową konstrukcję charakterystycznej bryły obiektu. "Dokonaliśmy skanowania pozostałego obiektu w technologii 3D, aby potwierdzić założenia projektantów" - dodał.

Dobiegają końca prace związane z odtwarzaniem stropów w budynku dworca. Podczas prac wyburzono i odbudowano dwa tunele - wejście do budynku. Na jednej ze ścian we wnętrzu tej kondygnacji zachowano - z dawnego wystroju dworca - ozdobną porcelanowa mozaikę oraz lastrykowe pokrycie jednego ze słupów podpierających strop.

Powierzchnia dolnej kopuły dachu dworca jest już w całość pokryta nową miedzianą blachą. "W górnej części kopuły sukcesywnie montowane są świetliki. Tu także rozpoczęło się pokrywanie blachą. Prace te powinny być sfinalizowane do końca września" – opisywał Tomporowski.

Do tej pory przebudowano także stację trafo na potrzeby nowego przyłącza elektrycznego. Rozpoczęto też roboty drogowe oraz związane z instalacją sanitarną i teletechniczną.

Do końca października ma być wykonana elewacja budynku. Z kolei prace wykończeniowe wewnątrz gmachu mają się rozpocząć późną jesienią. W przyszłym roku, poza finalizacją tych prac, ma być wykonane zagospodarowanie otoczenie dworca – m.in. aranżacja zieleni czy oznakowanie organizacji przyszłego ruchu pojazdów.

Przy dworcu powstaje także parking dla autobusów na ok. 80 miejsc. Inwestycja ta jest finansowana przez miasto.

Centrum Komunikacyjne

Przyszłe Centrum Komunikacyjne ma kompleksowo rozwiązać problem korzystania z komunikacji publicznej w Kielcach – do tej pory autobusy PKS oraz autobusy i busy prywatnych przewoźników odjeżdżają z kilku dworców w mieście. Od 1 stycznie ub. roku do czasu zakończenia inwestycji pasażerowie korzystają z tymczasowego dworca autobusowego, zlokalizowanego na Placu Niepodległości - przed budynkiem dworca PKP.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek.

Gmach nie był remontowany od kilkunastu lat. 1 kwietnia 2016 r. władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł od spółki, która nie chciała dłużej utrzymywać działalności dworcowej. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Kielce
ZTM Kielce

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....