TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusowe zajezdnie ładowane słońcem
InfoBus.pl - Opublikowano: 19.07.2017 13:43:44
Autobusowe zajezdnie ładowane słońcem

Warszawa już ma. Gdynia planuje, a Łomża właśnie rozstrzygnęła przetarg na ich montaż. Autobusowe zajezdnie z panelami fotowoltaicznymi stają się coraz popularniejsze w Polsce. Znamy ich ceny.

Zacznijmy od stolicy, gdzie przy okazji wczorajszej umowy (18 lipca) na zakup 10 szt. Nowych Urbino electric, Miejskie Zakłady Autobusowe pochwaliły się swoją najnowszą inwestycją. Zajezdnię przy ul. Woronicza wyposażono w elektrownię słoneczną z 290 panelami fotowoltaicznymi. Zdaniem kierownika zajezdni na Woronicza, Antoniego Mroczka podczas słonecznego dnia panele są w stanie zapewnić MZA energię dla całej zajezdni. Pozostaje jeszcze rezerwa na doładowanie jego elektrobusu klasy MAXI. Nieźle.

Zachęcone tym przykładem, MZA planują montaż podobnej infrastruktury w innych swoich lokalizacjach, w tym na pewno w ramach budowy nowoczesnej zajezdnia przy ul. Redutowej. Do tego dochodzi energooszczędne ledowe oświetlenie oraz premiowanie u dostawców stosowanie rozwiązań proekologicznych takich jak panele fotowoltaiczne na dachach autobusów czy rekuperacja (co pozwala na zmniejszenie zużycia oleju napędowego).

Łomża

14 lipca łomżyńskie MPK poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na wykonanie fotowoltaicznej instalacji na budynku myjni autobusowej MPK. Zgłosiły się trzy firmy

  • HYNON ENERGY Tarnów z ceną brutto: 218 443,19 zł z gwarancją na prace 60 m-cy i z gwarancją na panele fotowoltaiczne: 10 lat. Termin realizacji zamówienia: do 31sierpnia 2017 r.

  • piTERN Wysogotowo z ceną brutto: 168 943,02 zł z gwarancją na prace 60 m-cy i z gwarancją na panele fotowoltaiczne: 15 lat / inwertery 10 lat. Termin realizacji zamówienia: do 31 sierpnia 2017 r.

  • Hydrochem DGE Warszawa z ceną brutto: 177 533,39 zł z gwarancją na prace 60 m-cy i z gwarancją na panele fotowoltaiczne: 12 lat / inwertery 7 lat. Termin realizacji zamówienia: do 31 sierpnia 2017 r.

Komisja przetargowa MPK tak oceniał złożone oferty:

Nr

Nazwa wykonawcy

kryterium I cena

kryterium II okres gwarancji

kryterium Ill okres gwarancji

kryterium IV okres gwarancji

Razem

1


HYNON ENERGY

46,4

10

15

15

86,40

2

piTERN

60

10

15

15

100

3


Hydrochem DGE

57,1

10

6

6

79,10

Za najkorzystniejszą ofertę uznano propozycję wielkopolskiej firmy piTERN. Jak informuje przewoźnik panele słoneczne mają wytwarzać ok. 30 kilowatów energii. Instalacja ma być gotowa do końca sierpnia 2017 r.

-"Początkowo nadwyżki energii będą odsprzedawane, później posłużą do ładowania autobusów elektrycznych - mówi dyrektor MPK Janusz Nowakowski.

Docelowo moc paneli słonecznych ma być znacznie wyższa. Łomżyńskie MPK chce kupić 10 autobusów elektrycznych w ramach rządowego programu E-bus. Będzie on realizowany do 2020 roku. Do tego czasu przedsiębiorstwo chce dostosować swoją sieć elektryczną do ładowania tylu pojazdów jednocześnie. I obniżyć koszty pozyskania energii.

Gdynia

Z kolei Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni ma projektu farmy słonecznej. Z rozwiązania mają skorzystać także nowe trolejbusy, w tym między innymi przegubowe, których zakup planowany jest w najbliższych paru latach.

Według projektu, ogniwa fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na zadaszeniu pętli należącej do Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej, przy ulicy Zakręt do Oksywia 1. Jak do tej pory, to pierwsza tego typu inicjatywa w kraju. Powierzchnia paneli ma wynieść około 5000 m2. Przewidywana moc farmy słonecznej to ok 0,5 MW. Wyprodukowana energia będzie zasilać bezpośrednio sieć trolejbusową. Szacuje się, że wkład energii pozyskanej tą drogą wyniesie kilka procent całkowitego zużycia.

Szacunkowa wartość przedsięwzięcia to 3-4 miliony złotych. Gdynia czeka na uzyskanie unijnego dofinansowania do tego projektu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
fotowoltaika
zajezdnia
MPK Łomża

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....