TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusowe święto w Gdańsku: 115 Citaro [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.05.2020 18:00:34
Autobusowe święto w Gdańsku: 115 Citaro [FILM] ; fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

29 maja flotę GAiT zasiliło kolejnych 48 nowoczesnych autobusów . Tym samym dostawa najnowszych Citaro zakończona.

Dzisiaj na gdańskie trasy wyruszyły ostatnie z dostarczonych pojazdów. Od teraz linie obsługiwać będzie łącznie 115 autobusów z normą Euro 6, Mercedes-Benz Citaro.

Gdańsk z Citaro

Pierwsze autobusy tej marki i klasy spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zakupiła w latach 2016 - 2019. Wówczas było ich 67. Teraz do miejskiej floty dołączyło 48 pojazdów, tym razem w formie dzierżawy na osiem lat.

-"Komunikacja publiczna, na którą w bardzo wyraźny sposób w Gdańsku stawiamy to nie tylko dobra jej organizacja, ale także nowoczesny tabor. Licząc z dzisiejszą dostawą ostatnich trzech pojazdów, niemal połowa floty autobusowej w naszym mieście to pojazdy najnowocześniejsze - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Kolejne wyzwania, jeśli chodzi o komunikację publiczną przed nami. Po niedzieli powinien do nas dotrzeć kolejny tramwaj, element projektu unijnego, ponieważ w ramach takich projektów nie tylko budujemy linie tramwajowe i drogi, ale także kupujemy tabor.

Piotr Borawski zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu zapowiada: - W bliskim czasie dokonamy pewnych zmian związanych z komunikacją miejską. Wynikają one m.in. z przyjętego w końcu marca (na początek kwietnia), wspólnego biletu. Chcielibyśmy, by to linie tramwajowe i kolej w naszym mieście były liniami zbiorczymi, a nowoczesne autobusy kursujące w dobrej częstotliwości, zwoziły pasażerów do największych węzłów przesiadkowych tramwajowych, czy kolejowych.

Maciej Lisicki prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje przypomniał: - Nowe pojazdy są z absolutnie najwyższej półki technologicznej, także w zakresie poziomu emisji spalin. Mówił także o drugiej transzy dostawy tramwajów dla Gdańska modelu Pesa Jazz Duo, zapewnił, że kolejna piętnastka z transzy obejmującej 30 pojazdów szynowych jest już produkowana.

-"Dzisiejsza dostawa nie byłaby możliwa bez współpracy i determinacji wielu podmiotów. Wystawiona na próbę przez obecną sytuację epidemiczną, zdała ten egzamin na piątkę. Dziękuję za wytrwałość, elastyczność i partnerstwo wszystkim zaangażowanym, począwszy od GAiT po firmy transportujące, dostawców doposażenia autobusów oraz pracowników z EvoBus" – podsumował to wydarzenie Artur Konarski, prezes EvoBus Polska

Gdański standard

Nowe pojazdy dzierżawione są przez spółkę GAiT od Konsorcjum Firm EvoBus Polska Sp. z o.o. oraz Pekao Leasing Sp. z o.o. GAiT dzierżawi łącznie 48 fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów miejskich, w tym:

  • 29 autobusów standardowych (Mercedes-Benz Typ 628 02 Citaro),

  • 13 przegubowych (Mercedes-Benz Typ 628 03 Citaro G)

  • i 6 typu midi (Mercedes-Benz Typ 628 02 Citaro K).

Oczywiście, wraz z wyposażeniem elektronicznym, niezbędnym oprogramowaniem oraz z licencjami. Dostarczone pojazdy są ustandaryzowane pod względem konstrukcyjnym, parametrów technicznych oraz kompletacji wyposażenia dla danego typu. Mają wspólną stylizację i kolorystykę i identyczną organizację przestrzeni pasażerskiej.

Serwis w ramach umowy dzierżawy obejmuje: obsługę techniczną - przeglądy codzienne i okresowe; naprawy eksploatacyjne; naprawy komponentów, które uległy awarii w trakcie eksploatacji autobusów; naprawy powypadkowe; naprawy będące następstwem wandalizmu; naprawy będące następstwem uszkodzeń wynikających z błędów eksploatacji autobusów, czynności związane z aktualizacją bądź zmianą oprogramowania.

Koszt ośmioletniej dzierżawy pojazdów wraz z ich utrzymaniem technicznym to ponad 117 mln zł brutto (95,4 mln zł netto). Kwota ta wypłacana będzie przez spółkę GAiT dostawcy w rozliczeniu comiesięcznym.

Nowoczesne i ekologiczne

Każdy z pojazdów wyposażony jest w system klimatyzacji o wydajności zapewniającej komfort podróżowania nawet w upalne dni z uwzględnieniem specyfiki komunikacji miejskiej tj. częste otwieranie drzwi.

Komora silnika i komora dodatkowego urządzenia grzewczego wyposażone są w automatyczne urządzenia detekcji i gaszenia pożaru. Każdy z autobusów wyposażony jest w system monitoringu wizyjnego i system zliczający pasażerów. Wszystkie pojazdy przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych i podróżujących z wózkami dziecięcymi. W pojazdach zamontowano także funkcję przyklęku, dzięki której bok pojazdu będzie można obniżyć o 60 mm, co znacznie ułatwia wejście i wyjście z pojazdu.

W kabinach kierowców zamontowane są defibrylatory AED. Korzystanie z nich jest bezpieczne i dla ratownika, i dla poszkodowanego. Defibrylator automatycznie analizuje pracę serca w ciągu kilku sekund, jeśli serce bije chaotycznie, aparat "rekomenduje" wstrząs terapeutyczny i "prowadzi" akcję ratowniczą; jeśli urządzenie nie wykryje takiej potrzeby, nie poda wstrząsu terapeutycznego, ale podpowie dalsze działania.

Autobusy midi i standardowe zamontowane mają po jednym, a przegubowe po dwa wyświetlacze LCD wewnętrzne, podwójne o wielkości 22'', umożliwiające wyświetlanie m.in. numeru linii, trasy, aktualnej pozycji pojazdu, zdjęć, komunikatów specjalnych i wideo. Monitory posiadają funkcję antyrefleksu. W standardowych Citaro i w pojazdach midi znajduje się jeden, a w przegubowych dwa wyświetlacze boczne LCD o rozmiarze 38'', na których wyświetlane są informacje o numerze linii oraz przebieg trasy z graficznym oznaczeniem przystanku bieżącego.

Autobusy wyposażone są w trzy tablice zewnętrzne (przednia, boczna i tylna) wyświetlające informacje w barwie bursztynowej, zapewniające dobrą widoczność w każdych warunkach. Tablice wyświetlają numer linii oraz nazwę przystanku końcowego w jednym lub w dwóch rzędach, mogą również wyświetlać informacje w sekwencji stałej lub płynącej.

Gdańskie innowacje

Techniczne nowinki w nowych Citaro to:

  • odzyskiwanie energii hamowania poprzez moduł rekuperacyjny umieszczony przy tradycyjnych akumulatorach, co przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a tym samym emisji CO2 wpływając korzystnie na środowisko;

  • znacznie mniejsze od wartości granicznych normy Euro VI emisje spalin; norma Euro VI wprowadza zmniejszenie emisji cząstek stałych o 66 % i tlenków azotu aż o 80 % w porównaniu do Euro V;

  • spełnienie Regulaminu nr 66-02 EKG ONZ i nr 29 EKG ONZ wpływające na poprawę wytrzymałości konstrukcji nośnej oraz w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie kierowcy

Na koniec krótki film o nowych autobusach:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
GAiT Gdańsk
Mercedes

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....