TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusowe kontrole na granicach: Kordon zamknięty
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 12.03.2020 09:00:30
Autobusowe kontrole na granicach: Kordon zamknięty

Zgodnie z zapowiedzią kontrola sanitarna jest już prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy - poinformowała 11 marca PAP rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Na tzw. granicy wewnętrznej funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej.

Rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias zaznaczyła, że na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski, również pasażerowie pociągów.

Golias przypomniała, że w punktach kontroli sanitarnej na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą kontrolowane są osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami.

Granice po kolei

Dodała, że na granicy z Niemcami funkcjonuje 11 punktów kontroli sanitarnej: w dwóch lokalizacjach w Świnoujściu, Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.

Na granicy z Czechami kontrola prowadzona jest w 12 punktach: Zawidów, Jakuszyce, Tłumaczów, Kudowa Słone, Boboszów, Głuchołazy, Trzebina, Pietrowice, Pietraszyn, Nowe Chałupki, Gorzyczki i Cieszyn.

Z kolei na granicy ze Słowacją - jak informuje SG - podróżni kontrolowani są w Korbielowie, Zwardoniu, Chyżnem, Jurgowie i Barwinku, a na granicy z Litwą w Budzisku i Ogrodnikach.

Straż Graniczna podkreśla, że kontroli sanitarnej poddawani są także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu - w dwóch lokalizacjach oraz w Gdyni i Gdańsku.

Niezmiennie w działanie punktów sanitarnych zaangażowane są tam służby medyczno-sanitarne, straż graniczna, straż pożarna, policja, ITD, KAS oraz wojsko.

-"Podczas kontroli sanitarnej w pierwszej kolejności służby medyczne lub strażacy dokonują pomiaru temperatury. Po stwierdzeniu, że żadna z osób nie ma podwyższonej temperatury, funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji oraz weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości" - poinformowała Golias. Dodała, że karta kierowcy pojazdu zawiera dodatkowe dane, m.in. numer rejestracyjny pojazdu i trasę przejazdu.

Co myślą pasażerowie?

Pasażerowie podróżujący busami z Niemiec, którzy przechodzą kontrole związane z zagrożeniem koronawirusem przy polsko-niemieckiej granicy w Kołbaskowie (Zachodniopomorskie) podkreślają zgodnie, że są one potrzebne.

Pomiar temperatury pasażerów, wypełnienie karty z danymi osobowymi i karty pojazdu w przypadku kierowcy – tak wyglądają kontrole dokonywane m.in. na całodobowym punkcie kontroli sanitarnej w Kołbaskowie. Wszystko trwa około dziesięciu minut.

Jednymi z pasażerów skontrolowanymi w środę przez służby byli Polacy, którzy wracali z podmiany załogi na statku w holenderskim Amsterdamie. W rozmowie z PAP chwilę po zakończeniu kontroli zgodnie podkreślali, że takie kontrole mają sens i są potrzebne w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Jeden z pasażerów mówił, że takie działania muszą się odbywać, ponieważ "nie można czegoś izolować i nie kontrolować tego". Inny natomiast podkreślał, że kontrole nie zlikwidują całkowicie problemu, ale mogą "wyłapać" poszczególne przypadki.

Każda kontrola jest uciążliwa, ale do zagrożenia koronawirusem trzeba się dostosować – podkreślał pasażer. Kolejny mówił, że obawia się zakażenia koronawirusem, inny z kolei mówił, że zupełnie nie przejmuje się koronawirusem.

40 tysięcy kontroli

W ciągu dwóch ostatnich dób strażacy dokonali pomiarów temperatury u ponad 40 tys. osób przekraczających polską granicę - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował PAP, że we wtorek i w środę łącznie 254 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pracujących w 60 punktach kontrolnych dokonało pomiaru temperatury u ponad 40 tys. podróżnych, którzy przekroczyli granicę z Polską w niemal 13 tys. pojazdów.

Batorski dodał, że strażacy pomagają w ten sposób służbom medycznym, straży granicznej, policji, ITD, KAS oraz wojsku, którzy są zaangażowani w działanie punktów kontrolnych.

Jak informował w środę, w działania na granicy zaangażowani są strażacy z komend powiatowych, zaś pomiarów temperatury dokonują głównie strażacy, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi. Dodał, że mają oni do dyspozycji termometry, które zostały przekazane przez wojewodów , a także należące do PSP specjalne ubrania ochronne. Strażacy działają zarówno na granicy wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Dodatkowo w pobliżu 41 szpitali straż pożarna ustawiła namioty, które w razie potrzeby posłużą jako mobilne izby przyjęć.

SG pomaga

Rzecznik KG SG przypomniała również, że w dalszym ciągu strażnicy graniczni udzielają wsparcia służbom zarządzającego oraz inspektorom sanitarnym w portach lotniczych, gdzie zbierają od pasażerów karty lokalizacyjnych, w przypadku, gdy nie zostały odebrane na pokładzie samolotu, a także w pomiarze temperatury.

"Pomagamy również w dystrybucji ulotek informacyjnych. Wsparcie to jest udzielane zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez porty bądź przez inspektorów sanitarnych. Szczegóły ustalane są na szczeblu roboczym" - przypomniała rzecznik. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
wirus
granica

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....