TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusowa ustawa w Sejmie: Cztery źródła finansowania
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 15.05.2019 12:00:46
Autobusowa ustawa w Sejmie: Minister Adamczyk o finansowaniu

Pojawiło się wiele przekłamań dotyczących źródeł finansowania nowego Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych; nie będzie dodatkowych opłat ani zwiększania istniejących - powiedział 15 maja w Sejmie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak mówił Adamczyk podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, jeszcze w tym roku samorządy, które uruchomią połączenia autobusowe, dostaną 300 mln zł, a w kolejnych latach dofinansowanie ma sięgnąć do 800 mln zł.

"Pojawiło się wiele przekłamań w przestrzeni debaty i informacji publicznej na temat źródeł finansowania" projektowanego Funduszu - podkreślał minister.

Opłata paliwowa i emisyjna

Jak mówił, jednym z tych źródeł będzie opłata paliwowa. Podkreślił przy tym, że chodzi o udział w opłacie paliwowej, "nie zwiększoną opłatę paliwową, nie nałożoną kolejną opłatę na kierowców". Jak powiedział, nie zmaleją również wpłaty do Krajowego Funduszu Drogowego ani Funduszu Kolejowego, zmniejszą się natomiast wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego.

Kolejnym źródłem finansowania projektowanego Funduszu ma być opłata emisyjna.

-"Nie wprowadza się zmiany ogólnej opłaty emisyjnej, zmiana dotyczy przekierowania części wpływów z tej opłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszu Niskoemisyjnego Transportu na Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych" - mówił Adamczyk.

Opłata zastępcza i kary

Trzecim źródłem wymienionym przez niego źródłem finansowania przywracania połączeń autobusowych ma być opłata zastępcza, ponoszona przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy, tj. przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych w sytuacji, gdy ten podmiot nie w pełni zrealizował Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Według Adamczyka, na Fundusz będą również składały się dochody z kar, grzywien, opłat i zezwoleń Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz Wojewódzkich Inspektoratów. W tej chwili wpływają one do budżetu państwa. Szef MI zaznaczył przy tym, że nie ma planu nakładania kar na kierowców samochodów ciężarowych ani innych kierowców.

Wskazał, że w myśl projektu samorząd terytorialny będzie musiał dopłacić do kwoty deficytu danego przewozu – nie mniej niż 10 proc. środków własnych, a nie 30 proc., jak planowano pierwotnie.

Zdaniem ministra, nowa ustawa jest elementem "walki rządu PiS z wykluczeniem komunikacyjnym", które rodzi "poczucie bezsilności i opuszczenia przez państwo, które powinno o te sprawy zadbać".

"Przez wiele lat w Polsce panowało przekonanie, że potrzebne są tylko te połączenia autobusowe, które są rentowne, które przynoszą zysk. Uważano, że niewidzialna ręka rynku jest w stanie prowadzić do likwidacji białych plam komunikacyjnych na mapie Polski. Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że jest to podejście błędne" - mówił. (PAP)

Zapis sejmowej debaty poniżej:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
PKS
MI
sejm
 • Łukasz Kalociński – 15.05.2019

  Czyli loteria, albo zaplanują kwotę nałożonych kar (PO poległa na planowaniu wpływu z mandatów), albo ta wielkość będzie losowa, czyli nie wiadomo jaki budżet, ergo, to jest planowy bubel prawny, żeby zrobić zamieszanie ale nic nikomu nie dać.

 • Maciek Wu – 15.05.2019

  No tak, bo stworzyć sieć spółek działających o wypracowany zysk lub odpowiednie dotacje od samorządów, to już za dużo...

 • Hektor Malgnac – 15.05.2019

  Mnie tylko zdumiewa ta pewność rządzących, którzy zdaje się pomineli jeden aspekt - nie ma komu jeździć. Jak rozwiążą ten problem?

 • Tomasz Budzyń – 15.05.2019

  Szkoda że minister nie był w stanie powiedzieć skąd miały pochodzić środki na program kolej plus. Dziś można jasno postawić kropkę nad tym że to tylko był chwyt na wybory samorządowe.

 • Ireneusz Lenartowicz – 16.05.2019

  niby o transporcie a jedzie czosnkiem jak ze stoiska wedlin...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....