TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Arriva wygrywa przegubową bitwę warszawską!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 24.04.2018 15:00:28
fot. Arriva

Dziś, 24 kwietnia stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego rozstrzygnął przetarg na ośmioletnią obsługę linii autobusowych łącznie 50 nowymi autobusami przegubowymi. Do walki stanęło czterech przewoźników. Wybór padł na najtańszego. Arriva jest blisko zgarnięcia kolejnego warszawskiego kontraktu.

Przypomnijmy, że stołeczny przetarg na obsługę linii autobusowych od 1 grudnia 2018 r. do końca 2026 r. ogłoszono w pod koniec stycznia. O jego warunkach pisaliśmy tutaj. W ramach tego kontraktu roczna praca eksploatacyjna ma wynieść ok. 4 mln wzkm (+ 5% / - 10%), a więc przez osiem lat daje to do wyjeżdżenia nawet 33,6 mln wzkm. Do obsługi zlecenia wybrany operator musi pozyskać przynajmniej 54 autobusy przegubowe- 50 liniowych i min. 4 rezerwowe.

Warunkom postępowania musiała się przyjrzeć Krajowa Izba Odwoławcza. Bezprawność warunku doświadczenia już kolejny raz zarzuciła Europa Express City urzędnikom ZTM. Mobilis natomiast domagał się zmiany reguł waloryzacji stawki za wzkm oraz zasad punktacji w zakresie alternatywnych napędów. O obu odwołaniach pisaliśmy tutaj. O werdykcie KIO, który częściowo przyczynił się do zmian SIWZ pisaliśmy tutaj.

13 marca upłynął termin składania ofert. Warszawscy urzędnicy otrzymali propozycje od czterech przewoźników. Jednak tylko dwóch "wstrzeliło" się poniżej zakładanego kosztorysu, który i tym razem uwzględniał takie czynniki jak potencjalna waloryzacja, premię za dobre świadczenie usług na poziomie 4% oraz maksymalny wymiar pracy przewozowej. ZTM na zakup ośmioletnich przewozów autobusami przegubowymi zamierzał przeznaczyć 347 848 300,80 zł brutto. Dało to według naszych szacunków stawkę początkową na poziomie ok. 8,01 zł/wzkm netto.

Swoje oferty przedstawili:

  • PKS Grodzisk Mazowiecki – 8,27 zł/wzkm netto, autobusy MAN Lion's City G CNG lub Scania Citywide 18LF CNG
  • Michalczewski – 7,89 zł/wzkm netto, autobusy MAN Lion's City G CNG
  • Arriva – 7,32 zł/wzkm netto, autobusy MAN Lion's City G CNG
  • Mobilis – 8,49 zł/wzkm netto, autobusy MAN Lion's City G CNG

Tylko Arriva i Michalczewski zmieścili się w szacunkach stołecznych urzędników, co już się zdarzyło w innym, nie tak odległym stołecznym przetargu. W oczy rzucało się także to, że poza PKS Grodzisk Maz. wszyscy jako jedyną opcję taborową przewidywali gazowe MAN-y A23. Zaskakujący był ponadto brak w tym gronie Europy Express City.

Niespełna półtora miesiąca ZTM potrzebował na przeanalizowanie złożonych ofert. Dziś urzędnicy zdecydowali się rozstrzygnąć postępowanie. Ich wybór padł na najtańszego oferenta, czyli Arrivę.

Przewoźnik nie może jednak jeszcze czuć się pełnoprawnym zwycięzcą postępowania. Wydaje się całkiem prawdopodobne, że jeżeli uwzględnimy dotychczasową praktykę to i w tym przypadku wyborowi warszawskich urzędników będzie musiała się przyjrzeć Krajowa Izba Odwoławcza. A to oczywiście jeszcze bardziej opóźni moment wyjazdu autobusów na tym pakiecie.

Nasz komentarz
Nie możemy sobie w tym przypadku odmówić prawa do skomentowania dzisiejszego rozstrzygnięcia. Ile ofert, tyle wizji prowadzenia biznesu autobusowego w Warszawia. Każda wynika z odmiennej sytuacji tych spółek transportowych i ich możliwości finansowych. Nie można także pominąć tego, że to już drugi duży warszawski przetarg liniowy, w którym tylko część ofert jest poniżej budżetu. Te dwie kwestie powinny dać sporo do myślenia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZTM Warszawa
Arriva
Michalczewski
Mobilis
PKS Grodzisk Mazowiecki
CNG
MAN
Scania

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....