TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

69 autobusów dla Gdańska
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.06.2015 14:31:34 14 komentarzy
Autobusy w barwach ZKM Gdańsk

Plany zakupowe Gdańska obejmują zarówno nowoczesne tramwaje, jak i nowe autobusy. W 2017 roku ZKM Gdańsk zamierza kupić 69 fabrycznie nowych autobusów, które także będą przyjeżdżać do miasta w dwóch transzach ? 23 sztuki w 2016 roku i 46 rok później. Będą to jak do tej pory pojazdy niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację oraz spełniające najnowsze normy emisji spalin, co najmniej Euro 6. Niewykluczone, że część z nich będzie z napędem hybrydowym. Nowe autobusy będą kosztowały 68 mln zł, z czego dofinansowanie UE ma wynieść 59%, gdyby to się nie udało, spółka ma zabezpieczone środki własne na ten cel.

ZKM Gdańsk chce kupić także 33 nowe tramwaje. Jeszcze w tym roku Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku chce ogłosić przetarg na nowe tramwaje. ? ?Pierwsze 15 pojazdów powinno przyjechać do Gdańska w przyszłym roku lub najpóźniej do połowy 2017 roku, a pozostałe 18 sztuk w 2018 roku. Dlaczego tak szybko przetarg na nowe tramwaje? Po pierwsze wiemy, że w przyszłym roku firmy produkujące tramwaje będą miały mniej zamówień, a związane jest to z tzw. cyklem unijnym. Mamy zapewnione środki na ten cel, dlatego chcemy tramwaje zamówić szybko i kupić je w dobrej cenie już w 2016 roku? ? mówi Maciej Lisicki wiceprezes ZKM w Gdańsku.

Ale to nie jedyny cel wymiany floty tramwajowej w Gdańsku. ??Już teraz, bez zakupu nowych tramwajów, Gdańsk jest liderem pod względem taboru tramwajowego niskopodłogowego. Aż 81% pojazdów jest niskopodłogowa lub częściowo niskopodłogowa. Na tym jednak nie poprzestajemy. Chcemy być pierwszym miastem w Polsce, które ma 100% taboru autobusowego i tramwajowego z niską podłogą. Ta inwestycja spowoduje, że może się to stać już w 2016 roku ? mówi zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak. Przy zamówieniu tramwajów wprowadzone zostaną dwie nowe zasady. ? ?Będziemy kupować już wyłącznie tramwaje dwukierunkowe, a część z nich będzie miała długość powyżej 40 metrów? ? zapowiada Maciej Lisicki. Szacunkowy koszt zakupu 33 nowych tramwajów to ok. 250 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść 59% tej kwoty.

W taborze tramwajowym ZKM zostanie jednak także coś dla miłośników najstarszych, ale ciągle eksploatowanych tramwajów. Spółka zamierza zachować dwa wagony popularnych 105-tek, które dołączą do floty tramwajów zabytkowych. Podobnie jak historyczny tramwaj Ring, który przyjedzie do Gdańska pod koniec tego roku. Obecnie jest w krakowskim MPK, gdzie przechodzi modernizację: - ?Ze zbiorami z całej Polski praktycznie nic nie robiono przez 25 lat. Na szczęście udało się doprowadzić do odrestaurowania dwóch gdańskich wagonów Ring. Jeden z nich trafi do Gdańska i będzie pomalowany w barwy przedwojenne? - zapowiada Maciej Lisicki.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
 • s – 25.06.2015

  Ciekawe co wezmą kolejne Conecto LF Euro6. A moze SU IV.

 • fred – 25.06.2015

  Ważne żeby Mercedesy

 • Importer – 25.06.2015

  A może jeszcze coś innego. .? Nie pomyślałeślij o tym?

 • WamPir – 25.06.2015

  Conecto to się do Włoch nadaje, a nie do Gdańska.

 • Krakowianin – 25.06.2015

  Dobrze byłoby aby polska firma wygrała przetarg !

 • Teofilow – 25.06.2015

  Szmelcedes niech zostanie w Reichu i w Turcji. W Polsce prosze tylko polskie autobusy obojetne ktorej marki. Aby byly wyprodukowane w Polsce. Np. MAN, Solaris, Scania itp.

 • prydont – 25.06.2015

  Mercedesa Citaro robią w Polsce

 • Solarisik – 25.06.2015

  A co ZKM planuje wycofać po zakupie 69 nówek ?

 • Teofilow – 25.06.2015

  Hahahaha jasne. MB i w Polsce. Beczka smiechu.

 • Wacek – 25.06.2015

  Stawiam na BYDy. Sprawdzone wozy w dobrej cenie!

 • xyz – 26.06.2015

  "W 2017 roku ZKM Gdańsk zamierza kupić 69 fabrycznie nowych autobusów, które także będą przyjeżdżać do miasta w dwóch transzach ? 23 sztuki w 2016 roku i 46 rok później" - kupi w 2017, a przyjadą rok wcześniej. Owszem większość przetargów jest ustawiona i przed otwarciem ofert wiadomo kto wygra, ale na taki przekręt nikt się nie zdecyduje, żeby już były, nim zostaną kupione;)

 • Kolega – 28.06.2015

  Gdzie etyka zawodu? Jaki Redakcja musi mieć interes w tym, że nie stosuje się do postawionego przez siebie założenia: InfoBus nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w portalu infobus.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

 • ~ – 30.06.2015

  @prydont, gdzie Kolego produkują Mercedesy Citaro?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....