TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

69 autobusów dla Gdańska
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.06.2015 14:31:34 14 komentarzy
Autobusy w barwach ZKM Gdańsk

Plany zakupowe Gdańska obejmują zarówno nowoczesne tramwaje, jak i nowe autobusy. W 2017 roku ZKM Gdańsk zamierza kupić 69 fabrycznie nowych autobusów, które także będą przyjeżdżać do miasta w dwóch transzach ? 23 sztuki w 2016 roku i 46 rok później. Będą to jak do tej pory pojazdy niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację oraz spełniające najnowsze normy emisji spalin, co najmniej Euro 6. Niewykluczone, że część z nich będzie z napędem hybrydowym. Nowe autobusy będą kosztowały 68 mln zł, z czego dofinansowanie UE ma wynieść 59%, gdyby to się nie udało, spółka ma zabezpieczone środki własne na ten cel.

ZKM Gdańsk chce kupić także 33 nowe tramwaje. Jeszcze w tym roku Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku chce ogłosić przetarg na nowe tramwaje. ? ?Pierwsze 15 pojazdów powinno przyjechać do Gdańska w przyszłym roku lub najpóźniej do połowy 2017 roku, a pozostałe 18 sztuk w 2018 roku. Dlaczego tak szybko przetarg na nowe tramwaje? Po pierwsze wiemy, że w przyszłym roku firmy produkujące tramwaje będą miały mniej zamówień, a związane jest to z tzw. cyklem unijnym. Mamy zapewnione środki na ten cel, dlatego chcemy tramwaje zamówić szybko i kupić je w dobrej cenie już w 2016 roku? ? mówi Maciej Lisicki wiceprezes ZKM w Gdańsku.

Ale to nie jedyny cel wymiany floty tramwajowej w Gdańsku. ??Już teraz, bez zakupu nowych tramwajów, Gdańsk jest liderem pod względem taboru tramwajowego niskopodłogowego. Aż 81% pojazdów jest niskopodłogowa lub częściowo niskopodłogowa. Na tym jednak nie poprzestajemy. Chcemy być pierwszym miastem w Polsce, które ma 100% taboru autobusowego i tramwajowego z niską podłogą. Ta inwestycja spowoduje, że może się to stać już w 2016 roku ? mówi zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak. Przy zamówieniu tramwajów wprowadzone zostaną dwie nowe zasady. ? ?Będziemy kupować już wyłącznie tramwaje dwukierunkowe, a część z nich będzie miała długość powyżej 40 metrów? ? zapowiada Maciej Lisicki. Szacunkowy koszt zakupu 33 nowych tramwajów to ok. 250 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść 59% tej kwoty.

W taborze tramwajowym ZKM zostanie jednak także coś dla miłośników najstarszych, ale ciągle eksploatowanych tramwajów. Spółka zamierza zachować dwa wagony popularnych 105-tek, które dołączą do floty tramwajów zabytkowych. Podobnie jak historyczny tramwaj Ring, który przyjedzie do Gdańska pod koniec tego roku. Obecnie jest w krakowskim MPK, gdzie przechodzi modernizację: - ?Ze zbiorami z całej Polski praktycznie nic nie robiono przez 25 lat. Na szczęście udało się doprowadzić do odrestaurowania dwóch gdańskich wagonów Ring. Jeden z nich trafi do Gdańska i będzie pomalowany w barwy przedwojenne? - zapowiada Maciej Lisicki.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
 • s – 25.06.2015

  Ciekawe co wezmą kolejne Conecto LF Euro6. A moze SU IV.

 • fred – 25.06.2015

  Ważne żeby Mercedesy

 • Importer – 25.06.2015

  A może jeszcze coś innego. .? Nie pomyślałeślij o tym?

 • WamPir – 25.06.2015

  Conecto to się do Włoch nadaje, a nie do Gdańska.

 • Krakowianin – 25.06.2015

  Dobrze byłoby aby polska firma wygrała przetarg !

 • Teofilow – 25.06.2015

  Szmelcedes niech zostanie w Reichu i w Turcji. W Polsce prosze tylko polskie autobusy obojetne ktorej marki. Aby byly wyprodukowane w Polsce. Np. MAN, Solaris, Scania itp.

 • prydont – 25.06.2015

  Mercedesa Citaro robią w Polsce

 • Solarisik – 25.06.2015

  A co ZKM planuje wycofać po zakupie 69 nówek ?

 • Teofilow – 25.06.2015

  Hahahaha jasne. MB i w Polsce. Beczka smiechu.

 • Wacek – 25.06.2015

  Stawiam na BYDy. Sprawdzone wozy w dobrej cenie!

 • xyz – 26.06.2015

  "W 2017 roku ZKM Gdańsk zamierza kupić 69 fabrycznie nowych autobusów, które także będą przyjeżdżać do miasta w dwóch transzach ? 23 sztuki w 2016 roku i 46 rok później" - kupi w 2017, a przyjadą rok wcześniej. Owszem większość przetargów jest ustawiona i przed otwarciem ofert wiadomo kto wygra, ale na taki przekręt nikt się nie zdecyduje, żeby już były, nim zostaną kupione;)

 • Kolega – 28.06.2015

  Gdzie etyka zawodu? Jaki Redakcja musi mieć interes w tym, że nie stosuje się do postawionego przez siebie założenia: InfoBus nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w portalu infobus.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

 • ~ – 30.06.2015

  @prydont, gdzie Kolego produkują Mercedesy Citaro?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....