TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

50 elektrobusów dla Krakowa. Szczegóły nowych ofert
INFOBUS.PL - Opublikowano: 19.02.2020 17:00:09
50 elektrobusów dla Krakowa. Szczegóły nowych ofert

Znamy szczegóły ofert w drugim już krakowskim przetargu na dostawę 50 elektrobusów przegubowych. Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu znów trochę brakuje, aby móc go rozstrzygnąć. Ale można powiedzieć, że w praktyce spółka dostała jeszcze lepsze oferty w porównaniu z pierwszym podejściem.

Przypomnijmy, że krakowskie zamówienia obejmuje dostawę:

  • 50 sztuk autobusów przegubowych z napędem elektrycznym wraz z wyposażeniem elektronicznym;
  • 50 sztuk dedykowanych do każdego autobusu przegubowego urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in

Szczegółowo o wymagania oraz zasadach oceny ofert, na które postawiło krakowskiego MPK w nowym przetargu pisaliśmy tutaj. Niewiele się zmieniło w porównaniu z pierwszym, nieudanym przetargiem. 14 lutego poinformowaliśmy, że o zamówienie walczą ci sami gracze co w pierwszym podejściu. To dystrybutor autobusów Mercedes, a więc EvoBus Polska oraz Solaris. Więcej tutaj.

Budżet bez zmian
Już możemy nieco więcej powiedzieć o otwarciu ofert. MPK opublikowało protokół z tej czynności. Budżet na całe zamówienie to dalej 158 670 000 PLN brutto. Wychodzi więc średnio 2 580 000 PLN netto za elektrobusa z ładowarką, a wiec tyle samo ile szacunkowa wartość zamówienia.

Jak więc widać znów MPK liczyło na warszawski rabat. Niestety to się nie udało, ale nie trudno się dziwić. Warszawski przetarg odbywał się w zupełnie innych okolicznościach, inne też były czynniki, które budowały ofertę. A zatem nic dziwnego, że obie otwarte w walentynki propozycje przewyższają krakowskie szacunki. Ale można mówić o dużym postępie.

Solaris z gwarancją gratis
Tańszy jest Solaris. Propozycja producenta "jamników" za całe zadanie to 165 435 000 PLN brutto. Cena z Nowego Urbino 18 electric wyniosła 2 616 000 PLN netto. Z kolei jedna ładowarka plug-in od Ekonergetyki miałaby kosztować MPK 74 000 PLN netto. To dosyć ciekawy ruch, ponieważ Solaris zaoferował identyczne ceny w poprzednim przetargu. Jest jednak ważny szczegół.

Można powiedzieć, że producent "jamników" zdecydował się na ciekawy gratis dla krakowskiego MPK. W porównaniu z pierwszym przetargiem wydłużono okresy gwarancji. I tak całopojazdowa oraz na baterie uległy wydłużeniu z 37 miesięcy na 61. Trzeba przyznać, że to bardzo interesujący ruch. A to powoduje, że propozycja Solarisa jest nad wyraz interesująca. W końcu kto by nie chciał takiego gratisu?

eCitaro G tańszy, ale z krótszą gwarancją
EvoBus znów spóobował zawalczyć o Kraków. W swojej ofercie za dostawę 50 autobusów Mercedes eCitaro G i urządzeń ładujących zaproponowała kwotę 176 499 157, 50 PLN brutto. To daje za jednego elektrobusa i dedykowaną ładowarkę 2 869 905 PLN netto. Po rozbiciu na ceny jednostkowej otrzymujemy 2 780 000 PLN netto za jeden elektrobus oraz 89 905 PLN netto za urządzenie ładujące.

Dla porównania w poprzednim przetargu EvoBus proponował 2 953 000 PLN netto za jeden autobus bateryjny oraz 84 700 PLN netto za ładowarkę. Te pierwsze jak widać mocno staniały, drugie natomiast nieznacznie podrożały. Jednak w ujęciu całościowym dało to spadek ceny, bo o prawie 6%.

To sporo, ale odbyło się to kosztem gwarancji. Gwarancja całopojazdowa pozostała bez zmian i dalej jest ona na na okres 61 miesięcy. Skrócono natomiast rękojmię za trwałość baterii z 61 do 37 miesięcy. I to najlepiej tłumaczy obniżkę ceny eCitaro G dla Krakowa.

Co zrobi MPK?
Znów wszystko w rękach krakowskiego przewoźnika. Jeszcze raz konieczne będzie poszukanie dodatkowych pieniędzy. Choć trzeba stwierdzić również, że najlepiej będzie je znaleźć. Mimo, że obie oferty znów przewyższają budżet to można mówić o pewnym postępie, gdyż obiektywnie rzecz ujmując i EvoBus i Solaris zaproponowali MPK bardzo ciekawe oferty. Znów bowiem wyszły dwa interesujące sposoby ofertowania.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Kraków
Mercedes
EvoBus
Solaris
elektrobus
ładowarka

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....