TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

5 czerwono-czarnych MAN-ów A37 już w Jeleniej Górze [FILM]
INFOBUS.PL - Opublikowano: 17.07.2018 16:30:44 2 komentarze
Zdjęcie z profilu na portalu Facebook wiceprezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.

MAN rozpoczął dostawy autobusów typu A37 do Jeleniej Góry. Na bazie Miejskiego Zakładu Komunikacji jest już pięć z 15 zamówionych przez spółkę pojazdów. To także pierwsze autobusy w nowym malowaniu, które wygrali mieszkańcy miasta.

Przypomnijmy, że 15 egzemplarzy MAN-ów A37 Lion's City jeleniogórskie MZK zamówiło w ubiegłym roku. Pisaliśmy o tym tutaj. Kontrakt opiewa na 16 769 205 PLN brutto. Producent "lwów" jednemu ze swoich najwierniejszych klientów zaoferował autobusy po cenie jednostkowej 908 900 PLN netto.Właśnie nadszedł czas dostawy pierwszej piątki, która już znalazła się w nowym domu.

Nadwozia autobusów pomalowano w kolory, które wybrali mieszkańcy Jeleniej Góry. Na wizualizacjach wyglądało to dosyć przeciętnie. Jednak w rzeczywistości “lwy" A37 prezentują się znakomicie. Mieszanka czerwonego i czerni powoduje, że MAN-y wyglądają bardzo elegancko i swoim wyglądem zdecydowanie odstają od trendów, które preferuje większość polskich miast i przewoźników. Prosto i kontrast w jednym.

W każdym z tych "lwów" może podróżować ok.95 - 100 pasażerów. 29 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. W większości są to fotele Kiel Ideo, które w ostatnich latach MAN bardzo często stosuje w swoich autobusach miejskich. 8 siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. Wejście na pokład do tych w pełni niskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2. MAN zastosował drzwi firmy BODE w nieco odświeżonej na życzenie producenta wersji.

Czas powiedzieć kilka słów o napędzie. Skoro mamy MAN-a A37 to w środku może być tylko downsizing. Jego sercem jest stojący silnik D0836LOH72. Jednostka o pojemności 6,9 l ma 213 kW mocy oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 1100 Nm. Została ona zblokowana z automatyczną czterobiegową skrzynią biegów. Mowa o przekładni Voith Diwa D854.6. Aby osiągnąć niższe zużycie paliwa oraz optymalną charakterystykę pracy w warunkach jeleniogórskich skrzynie wyposażono program SensoTop.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą agregatu Spheros Revo. Naturalną wentylację zapewnia 8 okien uchylnych oraz dwa sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy wyposażono w monitoring oraz gniazda USB. System informacji pasażerskiej będzie jeszcze instalowany, ale zapewne będzie on oparty na urządzeniach mieleckiej firmy R&G Plus, z którą od lat współpracuje MZK.

Pozostaje więc czekać na “dozbrojenie" nowych MAN-ów i wtedy będzie można je skierować do obsługi liniowej. Kolejna dziesiątka “lwów" powinna dotrzeć do Jeleniej Góry za ok. 2 miesiące.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MZK Jelenia Góra
MAN
 • Adam Kieryluk – 17.07.2018

  Drobna uwaga: miejsc siedzących jest 26, nie 29. :) A malowanie faktycznie bardzo korzystne, o wiele lepsze od dotychczas stosowanego schematu, czyli kości słoniowej i czerwonych pasków.

 • Piotr Kamyszek – 18.07.2018

  Mam pytanie Bolesławiec zakupił solarisy z silnikiem camis. Jakie silniki są w Manie? Mann?dpf jest zamknięty? A norma spalin Euro 6?z przodu widzę brak ledow i z tyłu tez. 😛

 • Zdzich – 18.07.2018

  Tak silnik Man,masz opis w tekście. Na początku też byłem sceptyczny co do nowego malowania i głosowałem na stare tym bardziej że wizualizacje były bardzo prymitywnie zrobione.Jednak trzeba przyznać że na żywo autobusy prezentują się naprawdę ładnie i elegancko.Warto dodać że 27 lipca przybędą 3 hybrydy Volvo.

 • Robert Spychala – 18.07.2018

  Co to za jakiś brzydki pulpit kierowcy?

 • Robert Ulbrych – 19.07.2018

  Stary przód ech... Kiedy nowy MAN będzie na polskim rynku?

 • Zdzich – 19.07.2018

  Od sierpnia chyba rusza produkcja nowego Mana...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....