TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

40 hybrydowych Solbusów w Częstochowie
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.01.2016 17:45:30 13 komentarzy
40 autobusów hybrydowych w Częstochowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie zaprezentowało dzisiaj 40 gazowych hybryd marki Solbus. Zakup 25 krótkich i 15 przegubowych autobusów był możliwy dzięki wygranemu konkursowi i dotacji w wysokości 66 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu ?Gazela?.Obecnie w mieście jest ich 39 ? jeden pojechał na testy do producenta ? wróci do Częstochowy w najbliższych dniach.

Nowe pojazdy MPK są wyposażone w innowacyjny system napędowy, łączący technologię napędzania gazem sprężonym CNG z energią elektryczną, odzyskiwaną z hamowania dzięki ?superkondensatorom? na dachu. Takie rozwiązanie docelowo pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 850 ton rocznie. Autobusów z takim rozwiązaniem nie ma jeszcze żaden przewoźnik w Europie.

-?Możemy pochwalić się technologią, której nie ma jeszcze nikt inny. A co ważne, na same autobusy ani miasto, ani spółka nie wydały ani grosza. My ponieśliśmy jedynie koszty ich obsługi i przygotowania do pracy? ? powiedział podczas piątkowej prezentacji autobusów w Częstochowie prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Zapewnił, że nowy nabytek nie wiąże się z podwyżką cen biletów.

Aby umożliwić tankowanie hybryd, na terenie zajezdni zbudowano tymczasową stację z gazem CNG. W przyszłości ma powstać nowy, ogólnodostępny punkt tankowania.

Dzięki nowym "hybrydom" z ruchu systematycznie wycofywane będą stare autobusy. Docelowo gazowo-elektryczne pojazdy mają stanowić jedną trzecią całego taboru autobusowego, wykorzystywanego codziennie przez MPK.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solbus
Lider Trading
MPK Częstochowa
hybryda
 • bobo – 08.01.2016

  Czy straż pożarna i karetka pogotowia to teraz komplet wraz z autobusami Solbusa

 • Solarek – 08.01.2016

  Jakie autobusy MPK planuje wycofać z ruchu liniowego po dostawach Solbusów ?

 • GX – 08.01.2016

  A w Wilnie to niby nie ma gazowych hybryd?

 • Mack – 08.01.2016

  Solarek - najstarsze Ikarusy 280 z automatyczną skrzynią biegów, leawary, Ikarusy poznaniaki, Many przegubowe, Many dwudrzwiowe, Ikarus 435, Ikarus 415.

 • JA – 08.01.2016

  W Wilnie jest JEDNA gazowa hybryda, która zresztą stoi popsuta już od dłuższego czasu. Pozostałe autobusy kupione w Wilnie w ramach Gazeli to zwykłe zasilane jedynie CNG..

 • new – 09.01.2016

  Super!

 • Yurek – 09.01.2016

  Teraz za kazdym złomem z solca będzie jeździć straż pożarna ha ha

 • gruha – 09.01.2016

  sDo Yurek: Solarisów spaliło się dużo więcej niż Solbusów a za żadnym Straż nie jeździ a tu zapalili się jedno auto i to w trakcie optymalizacji parametrów przy pełnym obciążeniu. Swoimi komentarzami obrażasz też markowych dostawców podzespołów do tego autobusu, a nie są to przypadkowe firmy...

 • mechanik mpk – 09.01.2016

  No fajne tylko czemu w poniedziałek żadna hybryda nie odpaliła ...... to prototyp przez ogromne P nikt nie wie co i jak .... zima te auta to nie porozumienie

 • Yurek – 10.01.2016

  Do gruha Solarisy palily sie ale nie podczas jazdy testowych tak jak oni testowali wóz przed dostarczeniem i sie zajaral mechanik pisze cobti za wozy ktore przy temperaturze minusowej wogole nieodpalaja co to za wozy jedno wielka Porażka i tyle

 • mietek – 11.01.2016

  panowie dajmy im trochę pojeździć ;)

 • bolek – 15.01.2016

  "ponosimy jedynie koszty ich obsługi i przygotowania do pracy"... Panu Prezydentowi gratuluję..... dobrego humoru... zobaczymy, jak się zaczną kaszanić na tzw "gwarancji", której oczywiście nie ma, bo Stolcbusa nie stać na rozliczanie napraw gwarancyjnych, skoro nie stać go na wyprodukowanie na czas 3 autobusów na diesel dla Częstochowy bez "kroplówki" w postaci pieniędzy od "dobrego wujka" (np. Gazpromu):-) będą więc stały... chyba że spółka MPK będzie je próbowała naprawiać swoim kosztem (jeśli będą potrafili bo to prototypy) ... a to już się kłóci z tym co Pana Prezydenta tak cieszy :-) ... tak czy inaczej- Częstochowie życzę powodzenia - będzie im potrzebne :-)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....