TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

11 hybryd w Częstochowie. Kiedy wszystkie?
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.11.2015 17:16:47 13 komentarzy
Hybrydowe Sm12 spokojnie oczekują na przybycie swoich "braci". (fot. Piotr Radoliński)

Dzisiaj minie termin, w którym Lider Trading- producenta autobusów Solbus- miał przekazać Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Częstochowie 40 gazowo-elektrycznych autobusów hybrydowych. W chwili publikowania tego tekstu dostaliśmy informację, że na tą chwilę do miasta pod Jasną Górą dostarczono 11 sztuk hybrydowych solówek.

Przypomnijmy, że w połowie października producent unikatowych autobusów zadeklarował przyspieszenie dostaw wszystkich 40 hybryd z rodziny Solcity do Częstochowy, włącznie z możliwością ich zakończenia przed końcem listopada. Tak się jednak nie stało. Zgodnie z obowiązującym kontraktem Lider Trading zobowiązał się do dostarczenia wszystkich pojazdów do dziś.

Do tej pory do zajezdni częstochowskiego MPK trafiło 11 sztuk Solbusów Sm12 Hybrid CNG. O ich budowie pisaliśmy przy okazji informacji o uzyskaniu przez producenta homologacji dla tych autobusów.

Co może być przyczyną opóźnienia? Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Częściowo powodów można się dopatrywać w pożarze prototypowego egzemplarza przegubowej hybrydy. O zdarzeniu informowaliśmy tutaj, zamieściliśmy także oświadczenie producenta na temat tego zdarzenia.

Dodatkowo o wpływie tej sytuacji na realizację zamówienia od częstochowskiego MPK opowiedział nam Michał Sliżak, dyrektor handlowy Lider Tradingu.

"Ustalamy z MPK Częstochowa to, jak zmienić harmonogram dostaw, by w ramach kontraktu dostarczyć do nich autobusy, co do których MPK i my i będziemy mieć 200% pewności, że są bezpieczne. Zamierzamy wprowadzić w nich drobne zmiany, lecz autobusy będą dostarczone na pewno w tym roku."- wyjaśnił Michał Śliżak.

Jednak prócz hybrydowego kontraktu, Lider Trading ma dostarczyć jeszcze trzy sztuki modelu Sm12 zasilane olejem napędowym. To z kolei efekt zamówienia, które MPK udzieliło producentowi Solbusów pod koniec lipca. Ten kontrakt opiewa na niespełna 2,3 mln zł brutto.

Zakończenie częstochowskich zamówień pozwoli Lider Tradingowi zamknąć ten rok z wynikiem 78 sprzedanych fabrycznie nowych autobusów miejskich. Przypomnijmy, że wcześniej dostarczono 35 egzemplarzy modelu Sm18 zasilanych skroplonym gazem ziemnym dla warszawskiego MZA.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
Lider Trading
Solbus
 • Stary PKS-iarz – 30.11.2015

  Piekne nasze polskie autobusy

 • Ikarusik – 30.11.2015

  Co MPK Częstochowa planuje wycofać po dostawie wszystkich Solbusów ?

 • Gryzly – 30.11.2015

  Do każdego zakupionego biletu gaśnica gratis!

 • solaris150 – 30.11.2015

  Ikarusik@ wycofane będą zapewne ikarusy z Warszawy lub starsze te które posiada przewoźnik ;)

 • nie dla takich akcji – 30.11.2015

  Czyli zarówno Solbus/ Lider jak i p. Śliżak nie mają pewności, że produkują autobusy w 100 % bezpieczne?Co za absurd produkować, żeby produkować a później tłumaczyć opóźnienia, że chcą mieć 200 % pewności, że autobusy są bezpieczne. Jak nie oni to kto to ma wiedzieć?

 • mietek – 01.12.2015

  pożar to tylko jedna wielka zasłona dla tej fabryki gdzie mają te 18 metrowce na spawalni czy lakierni

 • MKM – 01.12.2015

  Do kasacji nie pójdą Ikarusy, które obecnie jeżdżą, a autobusy, które zostały wpisane do projektu (Jelcz M11 i takie tam złomy). Co do hybryd to w przetargu było napisane, że w razie nie dostarczenia pojazdu ma być dostarczony pojazd z silnikiem diesla!!! Więc czekamy... na resztę, a że problem ma Solbus to ich sprawa...

 • MKM – 01.12.2015

  Info z ostatniej chwili... na zajezdni są obecnie 24-25 krótkich hybryd... co do przegubów to już wiecie, że muszą przyjechać wszystkie....

 • ttt – 01.12.2015

  A jakie kary są za opóźnienie

 • Busiak – 01.12.2015

  Na ile procent będą to bezpieczne pojazdy jesli opóźnienie wyniesie rok? 500 a może 1000% Każde wytłumaczenie jest dobre. Trzymamy za solbusa kciuki, a póki co niech Częstochowa niczego nie kasuje. Swoją drogą mogli w terminie chociaż dostarczyć gaśnice do tych autobusów:-)

 • Ren – 02.12.2015

  No bez jaj. Dla pasażerów Solarisa też proponujecie gaśnicę w cenie biletu? Swego czasu Solarisy paliły się jak zapałki. I to hurtowo.

 • Marek – 02.12.2015

  Dajmy szanse Solbusowi

 • Madej – 05.12.2015

  Jak czytać z ostatnich lat to paliły się auta wszystkich marek. A najwięcej tych najpopularniejszych, bo statystycznie jest ich najwięcej w ruchu. Tylko że tamte wszystkie były wozów już używanych od jakiegoś czasu, chyba zawsze x-letnich i czasem zaniedbanych. Wyjątkiem są SMy z Solca, bo już dwa spaliły się ganz nówki, prosto z fabryki zanim poszły do klienta. Już dwa z niedużej w porównaniu do innych marek ilości dotychczas zrobionych w Solcu. Więc też statystyka dla Solbusa jest gorsza.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....