TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

100 trolejbusów dla Bukaresztu od... Bozankayi?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 31.07.2019 15:00:44 1 komentarz
100 trolejbusów dla Bukaresztu od... Bozankayi?

To nie mała sensacja. Tylko turecka Bozankaya bierze udział w przetargu na dostawę 100 trolejbusów klasy MAXI. Producent chce poszerzyć swoje portfolio, więc nie jest dziwnym obecność w takim postępowaniu. Dziwi natomiast, że jest jedynym oferentem.

Operatorem trolejbusów w Bukareszcie jest miejska spółka Societatea de Transport Bucureşti (STB). Obecnie dysponuje ona 256 pojazdami "na szelkach". Wszystkie to klasa MAXI. Najmłodsze są Iveco Citelisy 12T ze sterowaniem impulsowym i silnikami asynchronicznymi Skody. W latach 2006 - 2008 STB kupiło 100 takich pojazdów. Najwięcej jest jednak Ikarusów. To wysokopodłogowe trolejbusy typu 415T ze sterowaniem tranzystorowym węgierskiego Ganza. Z 200 sztuk, które trafiły do Bukaresztu w latach 1997 - 2002 do dziś w ruchu jest ich 156.

Jednak na kolejne poczciwe Ikarusy przyszedł już czas. STB prowadzi przetarg na zakup 100 nowych trolejbusów. Wszystkie będą w pełni niskopodłogowe i z nadwoziami o długości ok. 12m. Szacunkowa wartość zamówienia to 214 488 800 RON, czyli ok. 195,7 mln PLN. A to może sugerować, że będą one wyposażone w dodatkowy napęd w postaci silnika diesla lub małych baterii.

Poza trolejbusami dostawca ma przekazać STB bogatą "wyprawkę". Obejmie ona oprogramowanie diagnostyczne, wybrane części zamienne oraz materiały eksploatacyjne, których wymiana będzie niezbędna przy obsługach okresowych. Całe zamówienie ma zostać zrealizowane w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy.

Zaskoczenie przyniosło otwarcie ofert. Bowiem jako jedyna na start zdecydowała się turecka firma Bozankaya. Słynie ona z produkcji trolejbusów trójczłonowych zarówno dla nowo powstałych systemów trolejbusowych w kraju (m.in. tureckie Malatya i lianliurfa). W bukaresztańskim przetargu jej oferta przeszła właśnie ocenę formalną.

A to oznacza przejście do kolejnego etapu jaki jest przedstawienie propozycji cenowej. Oczekuje się, że cały przetarg może zostać zakończony do 15 września. Bozankaya startuje z mocnym wsparciem siostrzanej marki, czyli Sileo, która ma już pewne doświadczenia z elektrobusami. Natomiast osprzęt trakcyjny prawdopodobnie miałby być oparty na sterowaniu Medcomu.

Bozankaya i Sileo walczą również w innych rumuńskich przetargach trolejbusowych. Chodzi o postępowania zakupowe w Târgu Jiu i Ploieşti. Konsorcjum chce także dostarczać swoje elektryczne autobusy do Bukaresztu, Konstancy, Alba Iulia, Buzău i (ponownie) do Ploieşti.

Chociaż Bozankaya musiała zaakceptować porażkę w innych przetargach na dostawy autobusów elektrycznych to trolejbusowy mega-przetarg w Bukareszcie pokazuje, że Turcy zdecydowanie nie są na rynku rumuńskim bez szans i traktują go priorytetowo.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Rumunia
Bukareszt
STB
Bozankaya
Sileo
Medcom
trolejbus
  • pyrlander – 31.07.2019

    "To nie mała sensacja" (lecz stosunkowo duża)."To niemała sensacja"Czy autor tekstu 'chwyta' róznicę?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....